LEGIONOWO. Mamy zanieczyszczenie jak w Chinach

2016-03-30 12:57:26

Piękna pogoda za oknem zachęca do aktywnego spędzenia czasu na „świeżym” powietrzu. Obserwując wiosenne słońce i rodzącą się do życia przyrodę bardzo mylnie jednak odczytujemy ową „świeżość”. Powietrze w Legionowie jest bardzo zanieczyszczone.

W ubiegłym tygodniu czujniki wskazywały nawet ponad dziesięciokrotnie przekroczone normy stężenia pyłu PM2,5. Podczas takiego stężenia zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby chore na astmę lub z chorobami alergicznymi skóry, oczu, a także chorobami krążenia. Należy unikać wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów, a w przypadku pogorszenia stanu zdrowia skontaktować się z lekarzem.

Wskaźnik PM2,5 oznacza pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, które absorbowane są w górnych drogach oddechowych, ale mogą również przenikać do krwi. Pył ten może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne WWA (m.in. benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Największa emisja pyłów powodowana jest w wyniku spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach oraz piecach domowych.

as

Komentarze

3 komentarze

 1. Shogun odpowiedz

  Niestety największy wpływ na smog dogęszczanie miasta, zabudowanie każdej wolnej przestrzeni zamyka płuca miasta. Powietrze nie może się wymieniać co prowadzi do zagęszczania w nim toksyn, tym bardziej że jedyny korytarz powietrza (obwodnica przez centrum) to jednocześnie największy truciciel.

  Ciekawe też jest usytuowanie czujnika mierzące stężenie PM, znajduje sie on na najwyższej górce w zakładzie meteorologii (obok Kauflanda), ciekawe jakie stężenie pokazałby umiejscowiony przy ratuszu?

 2. EKOLOG odpowiedz

  TAK DZIAŁA “KOGENERACJA” 😉

 3. endrju odpowiedz

  To z piekarni tak zapierdala 😀 gorąco polecam..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *