LEGIONOWO. Maski nienawiści?

2021-12-09 6:41:32

Na naszą skrzynkę redakcyjną dotarł mail od zaniepokojonego czytelnika, który zwrócił uwagę na obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej


Z maila wynikało, że spotkała go bardzo nieprzyjemna sytuacja w jednym z dyskontów sieci Biedronka znajdującego się na terenie Legionowa.
„Miałem tą nieprzyjemność robić zakupy w sklepie sieci Biedronka (…) Przynajmniej połowa z klientów dyskontu nie miała maseczek. Zapytałem więc pierwszą z brzegu pracownicę hali sprzedażowej dlaczego nie zwracają uwagi klientom bez masek ażeby je założyli, odpowiedź przeszła moje najśmielsze oczekiwania, cytuję: „Ponieważ dostaliśmy odgórne pismo, że nie mamy takiego prawa (…) Sam osobiście zwróciłem uwagę rodzinie bez masek /rodzice i trójka dzieci/ i co usłyszałem? Cytuję: „Spier..laj, bo nie dożyjesz tych zakupów”.

Zwróciliśmy się do sieci sklepów Biedronka z prośbą o komentarz w tej sprawie. Z odpowiedzi wynika, że bezpieczeństwo klientów i pracowników jest absolutnym priorytetem. Na samym początku pandemii sieć wprowadziła wiele rozwiązań obowiązujących w placówkach i dodatkowo zwiększających bezpieczeństwo. Pracownicy stosują się do obowiązujących wytycznych dotyczących noszenia maseczek, przeszkoleni są również w zakresie obowiązujących wyjątków i aktualnych zasad. Sklepy działają w oparciu w zgodzie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jednak w świetle obecnego prawa, personel placówki, w tym również ochroniarz, może zwrócić uwagę klientowi bez maseczki, natomiast nie jest uprawniony do legitymowania czy wyproszenia z obiektu. Niestety nie dowiedzieliśmy się nic na temat „odgórnego pisma”, zaś temat zdaje się dla sieci w ogóle nie istnieć. My natomiast zachęcamy do zasłaniania ust i nosa oraz stosowania się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia.

red.

Komentarze

26 komentarzy

 1. Mart odpowiedz

  Victor, skończ juz histeryzować. Ufasz nagle wladzuni w jej statystyki? Bo ja wiem, ze ludzie umierają przez zbrodnicze decyzje palantow na stolkach, a nie przez brak szmatki na twarzy.

  1. Daro odpowiedz

   Ta szmatka jeśli będzie skuteczna jedynie w 5% to i tak będę ją nosić, bo to jest więcej niż 0
   Jeżeli te szmatki są nieskuteczne i nic nie dają to niech przestanie używać ich służba zdrowia

   1. Mart odpowiedz

    A noś sobie co, ile i gdzie chcesz. Nikt ci tego nie zabrania

  2. Victor (bez kropki) odpowiedz

   Mart, zaskakuje mnie Twoja agresja, nie spodziewałem się. Uważałem Cię za wyważonego i rozsądnego gościa w swoich opiniach. Nie schodź proszę do poziomu, który Tobie nie pasuje. A do rzeczy. Nie wierzę żadnym palantom, a tym bardziej na stołkach. Wierzę w prawa fizyki, z racji wykształcenia coś o nich wiem. Szmatka, jak jak mówisz, jest skuteczna jako istotny ale tylko pomocniczy element. Na pewno nie szkodzi, nie uwłacza, nie ciąży, na pewno ogranicza przemieszczanie się aerozoli a to już jest ważne. Tak że przyjacielu, uspokój nerwy i pisz dalej…..byle mądrze i bez agresji, bo stać Cię na to.

   1. Mart odpowiedz

    Dobrze się zastanów, czy nie szkodzą. A gdzie jest ta moja agresja? W stwierdzeniu, że poddajesz się histerii, jak większość?Czytam Twoje komentarze pod innymi artykułami to tam widzę pochwałę faszystowskich zapędów w Niemczech i bardzo złe emocje. Każdy ma prawo sie bać, ale jeśli z tego powodu nawołuje do krzywdy innych, to ja sie z kimś takim nie dogadam.

    1. Victor (bez kropki) odpowiedz

     Mart, miało być mądrze a …nie jest .A te teksty o faszyzmie żałosne. Nie mam zwyczaju tracić czasu na żałosnych ludzi . Nawoływanie do krzywdy ludzi? Chłopie w necie jest pełno adresów do dobrych psychiatrów, trzymam kciuku za Twoje leczenie, może pomogą chociaż widzę, że będzie trudno. Cóż taka jest widać cena pandemii – spustoszenie w trzeźwym postrzeganiu świata. Więcej nie mam ochoty Ci poświęcać swojej uwagi, bo nie warto

     1. Victor (bez kropki)

      Mart , skończ proszę z tymi żałosnymi docinkami o faszyzmie a z przyjemnością uściskam Twoją dłoń. Dzięki za życzenia i z całą wzajemnością wszystko co najlepsze dla Ciebie, w szczególności dużo zdrowia i dystansu od coida. Znam skutki covida, doświadczyłem ich więc nikomu ich nie życze. Pozdrawiam

     2. Mart

      @Victor, w ja Ci życzę zdrowia, i wiary w, oraz przywiązania do normalności. Żebyś mógł z rodziną korzystać z życia jak wolny czlowiek, ktory wie, ze media sa juz tylko i wyłącznie od robienia społeczeństwu papki z mózgu. Odwagi. Jesteśmy na skraju szaleństwa, i to jest ostatni dzwonek, by zatrzymac zamordyzm rodem z faszystowskiej ideologii podziału na lepszych i gorszych. Jutro… Będzie już za późno.

     3. jak to jest

      W którym miejscu kłamię i manipuluję? Z tego co widać i co wypominają Ci inne osoby TO TY uskuteczniasz to co zarzucasz m.in mi. Ja Cie nie wyzywam, za to ty nie masz żadnych oporów, aby każdego kto ma inne zdanie i potrafi je bronić mieszać z błotem. I nie odwracaj kota ogonem, bo wystarczy poprzeglądać Twoje wpisy tutaj jak i na powiatowej odnośnie tego tematu, gdzie nawołujesz do łamania prawa i stosowania przemocy bezpośredniej wobec ludzi, a nie przez służby. Piszesz o prawie i przepisach pandemicznych ale nie potrafisz przyjąć do wiadomości, że te właśnie przepisy nie mają nic wspólnego z prawem co potwierdza co raz więcej sądów.

     4. Victor (bez kropki)

      do jak to jest: jesteś manipulantem i kłamcą. Jestem za przestrzeganiem prawa a tzw. bat widzę w ręku policji i wymiaru sprawiedliwości do prostowania takich co nie wiedzą co to prawo i przepisy pandemiczne. Niezależnie co napiszesz dalej nie będą z tobą gadać jak i z tobie podobnymi martciotami, to szkoda czasu. Poza agresją i opluwaniem nic nie macie do powiedzenia, żadnych argumentów, ważne by opluć. Następnych wieści od was oczekuję spod waszych respiratorów.

     5. jak to jest

      Nie żałosne, a prawdziwe. Chyba, że już się wypierasz swoich komentarzy nawołujących do łamania prawa oraz stosowania czynnej agresji fizycznej wobec innych?

     6. Mart

      Mam ci swirze zacytowac o tym, zeby bic innych palami. Twoje slowa! Krotka pamiec czy hipokryzja? Zamknij sie w swojej bance i badz sobie dalej durniem, twoja sprawa. Wierz karnie we wszystko co ci powiedzą w TV i biegaj na ich smyczy. Kompletnie nie zalezy mi na tym, zeby przekonać chorego ze strachu paranoika. Takim jak ty marzyłby sie globalny wynik eksperymentu stanfordzkiego.

 2. Daro odpowiedz

  Maseczki medyczne ,założone prawidłowo przez każdego w jakimś stopniu chronią przed roznoszeniem się wirusa zawartego w aerozolu podczas kichania. ograniczają zasięg roznoszenia w powietrzu i w jakiś sposób chronią drugiego
  Ale zauważyłem że wiele osób które kaszlą lub kichają w pociągu czy przychodni zdejmuje wtedy maseczkę
  Żadne prawo nie zastąpi zdrowego rozsądku, są ludzie którzy wręcz chwalą się postawą antyspołeczną
  Każdy normalny człowiek, nie bezmyślny DZBAN stara się zrobić wszystko aby ograniczać możliwość przenoszenia tego świństwa

  1. Kenny M odpowiedz

   Pytanie za 100 punktów: ile mamy rodzajów koronawirusów w przyrodzie?

 3. mir odpowiedz

  Zastanawiam sie tylko czy ten zagrozony czlowiek mial szmatke na twarzy czy prawdziwa maseczke …..

  1. Maska ma być na twarzy odpowiedz

   Nawet jeśli miał szmatę na twarzy, to nakazy sa po to żeby je przestrzegać… Ostatnio byłem w jednym z tych mikro centrów handlowych w Legionowie właśnie… Co druga osoba nawet tej szmaty nie umie nałożyć…
   Jak nie całkowity brak, to odsłonięty nos… Podobnie z dystansem… Jak wół na glebie jest naklejona taśma z napisem 2m… Nie jedna stara baba z drugą tak się śpieszy między mszami w kościele, że idąc do Biedronki czy innego dyskonta musi Ci stać za plecami i ziać czosnkiem…

   1. Mart odpowiedz

    Zgodnie z przepisami, nie ma takiego prawa, bez wprowadzenia stanu wyjątkowego, aby mozna było zmusić ludzi do noszenia maseczek, dystansu czy np ograniczenia ich liczby w sklepie. To takie proste, ale dzis histeria i niskich lotow emocje zastępują zrozumienie przepisów i logikę.

   2. Victor (bez kropki) odpowiedz

    zgadzam się, maska ma być na twarzy. Wszystkie te gwiazdy z maską na brodzie jakoś potrafią nosić majtki na tyłku a nie na kolanach, tylko z maseczkami mają kłopot i nie wiedzą jak ją się nosi. Gdyby mandaty za brak maseczek klientów placil kierownik sklepu to gwarantuje, że były by odprawy personelu i pilnowanie tego problemu, z wypraszaniem klientów włącznie. Rząd zafundował kolejne martwe prawo idąc na rękę chamstwu lecącemu do bójki za zwróconą uwagę

   3. jak to jest odpowiedz

    A i najważniejsze, obowiązek noszenia masek jest nielegalny co potwierdza co raz więcej sądów, chociażby niedawno Sąd Rejonowy w Zakopanem.

   4. jak to jest odpowiedz

    I Wy naprawdę wierzycie, że te maseczki coś dają ???

    1. AA odpowiedz

     Tak właśnie, co sobie wyobrażasz obywatelu, że jesteś pępkiem świata? W naszym społeczeństwie niestety jest wszechobecna buta i bezczelność. Niestosowanie się do nakazów (różnych – pod pozorem braku podstaw prawnych – a normy społeczne? to co?np. mówienie sobie grzecznościowo Dzień Dobry też mają mieć podstawę prawną, albo wyimaginowane ograniczenie swobód obywatelskich – nakazy nie są żadnym ograniczeniem swobód tylko ochroną obywateli przed ich niewiedzą i głupotą), w tym agresja na zwrócenie uwagi to świadczy jedynie jakim prymitywnym bez żadnych norm etycznych jesteśmy społeczeństwem. Za komuny za brak maseczki po prosty zostałbyś spałowany i to by wystarczyło żebyś więcej “nie grzeszył”. Niestety wolność i demokracja spowodowały że wśród uczciwych obywateli żyją takie potworki – co wydaje im się że wszystko im wolno bo np. mają kasę. Bardzo to smutne i przykre.

     1. Victor (bez kropki)

      do AA, podpisuję się pod Twoim tekstem. Pozdrawiam

    2. Victor (bez kropki) odpowiedz

     a ty na prawdę wierzysz w to, że w dalszym ciągu będziesz mógł pisać głupoty spod respirtora?

    3. AA odpowiedz

     może i nic nie dają, ale KAŻDY powinien się dostosować. Niestety Polacy są jacy są “Nie będę wycierał butów z błota wchodząc do Ciebie w gości bo nie ma podstawy prawnej i tak dalej Taki Głupio-mądry Polak. Czysta filozofia Kalego – bardzo to wszystko smutne. Dla mnie ludzie bez maseczki w miejscu publicznym są aspołecznym totalnym zerem i jeszcze ma taki pretensje jak zachoruje, że MU SIĘ NALEŻY.

     1. jak to jest

      Czyli jak zaczną wprowadzać model chiński tj. system kredytu społecznego, który można ująć najkrócej jako totalitaryzm i ogromne ograniczenie praw i swobód obywatelskich to też mam się dostosować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *