LEGIONOWO. Meczet – czyli ordynarna manipulacja władz miasta

2017-05-12 4:02:07

 

To i Owo jako pierwsze sprawdziło informacje oraz zdementowało rozpowszechniane doniesienia o budowie meczetu w Legionowie. Tymczasem zależna od urzędu miasta gazeta oraz pracownicy legionowskiego ratusza zarzucają nam wzbudzanie niezdrowych sensacji, a jednocześnie sami rozpowszechniają nieprawdziwe informacje

W gazecie wydawanej przez miejską spółkę KZB i finansowanej przez legionowski ratusz – „Miejscowa na weekend”, ukazał się artykuł, w którym zarzuca się lokalnym gazetom rozpętanie burzy wokół rzekomej budowy meczetu w Legionowie.

W artykule „Miejscowej” pada nazwa naszej redakcji, co traktujemy jako ordynarną próbę manipulacji i wmieszania nas w aferę, którą w rzeczywistości rozpętała gazeta związana z należącą do miasta spółką. Natomiast tygodnik Mazowieckie To i Owo jako pierwszy sprawdził i zdementował doniesienia o rozpoczęciu budowy meczetu. Dlatego metody stosowane przez „Miejscową” naszym zdaniem, wypisz wymaluj przypominają najgorsze praktyki propagandy z minionej epoki PRL-u.

A teraz fakty:

1. Od około dwóch lat do redakcji To i Owo docierały informacje o rzekomej budowie meczetu w Legionowie. Za każdym razem, po sprawdzeniu, okazywało się jednak, że są to tylko plotki. Dlatego nie podejmowaliśmy tego tematu.

2. W dniu 9 maja 2017 r. w tygodniku Powiatowa, wydawanym przez Agencję GREY LINE, ukazał się artykuł “Budują meczet w Legionowie” mówiący o budowie meczetu w Legionowie przy ul. Targowej. Tygodnik powoływał się przy tym na wypowiedzi imama, który przekonywał, że budowa została już rozpoczęta. Agencja GREY LINE zajmuje się również drukowaniem tygodnika „Miejscowa na weekend”, a więc podmioty te są ze sobą powiązane.

3. W dniu 10 maja 2017 r. w tygodniku Mazowieckie To i Owo ukazuje się artykuł, w którym, po sprawdzeniu w wielu źródłach, dementujemy doniesienia o budowie meczetu w Legionowie. W szczególności poinformowaliśmy, że organizacje muzułmańskie w Polsce nic nie wiedzą o budowie meczetu w Legionowie, a także iż przy ul. Targowej nie ma żadnej rozpoczętej budowy. Zamieściliśmy również wypowiedź rzeczniczki starostwa powiatowego, z której wynika, że nie wydano pozwolenia na budowę meczetu, a nawet gdyby taki wniosek wpłynął do starostwa, to zapewne zostałby on załatwiony odmownie, ze względu na zapisy planu zagospodarowania przestrzennego.

4. W dniu 11 maja 2017 r. ukazuje się tygodnik „Miejscowa na weekend”, w którym pojawiają się insynuacje sugerujące, że lokalne gazety w tym To i Owo rozpętały aferę na temat budowy meczetu. Miejscowa zarzuca też lokalnej prasie nierzetelność, niesprawdzanie informacji oraz chęć uderzenia „w urzędników i w Smogorzewskiego”, a także „zemstę PiS za referendum?”. Nam w szczególności zarzucono ścisłą współpracę z tajemniczym blogiem internetowym mającym mieć kiedyś siedzibę przy ulicy Targowej, co z kolei miałoby wskazywać na nasze związki z rzekomym meczetem.

5. Pani Iwona Wymazał; która na forach internetowych rozpowszechnia informacje sugerujące, że redakcja To i Owo jest źródłem niesprawdzonych i nierzetelnych informacji na temat budowy meczetu w Legionowie:
– obecnie pracuje w legionowskim ratuszu, jest członkiem redakcji miesięcznika „Moje Legionowo” wydawanego przez Urząd Miasta Legionowo,
– jest także bliską współpracowniczką i podwładną rzeczniczki ratusza Tamary Mytkowskiej, (będącej głównym źródłem informacji dla „Gazety Miejscowej”),
– w latach była 2011-2014 dziennikarką „Gazety Powiatowej”, która jako pierwsza napisała o rzekomej budowie meczetu w Legionowie.

Kolejność zdarzeń jak i nasilenie ataków na nasz tygodnik ze strony powiązanych z ratuszem w ten czy inny sposób mediów i osób jest niezrozumiałe. Natomiast wskazywanie nas jako winnych całego zamieszania związanego z rzekomą budową meczetu jest kompletnym absurdem. Dlatego zastanawiamy się czy ta nie poparta jakimikolwiek faktami manipulacja, nie świadczy o tym, że jednak jest coś na rzeczy.

Jedno jest pewne, cała ta sprawa po raz kolejny obnażyła nieudolną i kłamliwą propagandę, którą zajmuje się aparat legionowskiego ratusza.

Redakcja TiO

powiatowa_s1_n19

powiatowa_s3_n19

 

Komentarze

1 komentarz

  1. Daro odpowiedz

    “Wszystko zaczęło się od publikacji w „Gazecie Powiatowej” – regionalnym medium związanym z Legionowem. Imam Sami S.A. Arafa Kaudil powiedział wtedy, że pod Warszawą ma powstać miejsce przeznaczone dla muzułmanów. „Nie chcemy budować samego meczetu, a coś na kształt warszawskiego Centrum Kultury Islamu” – tłumaczył i dodał, że trwają już prace przy fundamentach budynku zlokalizowanego wzdłuż ulicy Towarowej w Legionowie.
    Źródłem nieprawdziwej informacji był prawdopodobnie profil: „Meczet w Legionowie”, którym być może administruje Sami S.A. Arafa Kaudil. Tak przynajmniej twierdzi autorka artykułu z „Gazety Powiatowej” w którym pojawia się wypowiedź imama. Co ciekawe, nikt nie ma pewności, że nie jest to fikcyjny profil. Informacje publikowane są tam sporadycznie; pierwsza dotycząca budowy w październiku 2015. Nie ma tam jednak żadnych szczegółów, a posty pojawiają się raz na kilka miesięcy. Mimo tego podjęliśmy próbę kontaktu z administratorami profilu. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

    Cytuję za warszawa.naszemiasto.pl

    Po co w takim razie Gazeta Powiatowa jako pierwsza zamieściła niesprawdzone informacje o budowie meczetu wiedząc że wywoła to burzę wśród mieszkańców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *