LEGIONOWO. Meczet w Legionowie – czy to prowokacja?

2017-05-12 12:19:47

W jednej z miejscowych gazet pojawiła się informacja o budowie meczetu w Legionowie przy ul. Targowej. O planach takich, co jakiś czas słyszy się od lat, choć żaden większy związek religijny i kultury muzułmańskiej tego nie potwierdza. Koordynator Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie – twierdzi, że to jakaś prowokacja. Pytanie – komu zależy na wzbudzaniu podobnych sensacji?

Przy ulicy Targowej pozyskaliśmy działkę, na której nie ma jeszcze nadanego numeru posesji. Obecnie trwają prace nad zabezpieczeniem terenu i pierwsze prace przy fundamentach. Nie chcemy budować samego meczetu, a coś na kształt warszawskiego Centrum Kultury Islamu. Do naszej świątyni w Warszawie uczęszcza wielu mieszkańców powiatu, stąd też decyzja o budowie w Legionowie – zdradził nam imam Sami S. M. Arafa Kandil – pomysłodawca budowy meczetu. Prawdopodobnie jest on także administratorem fanpaga o nazwie “Meczet Legionowo”. Od października 2015 r. właśnie tam pojawiają się informacje o budowie meczetu w Legionowie.

W środowisku muzułmańskim nic nie wiedzą

W Legionowie chcą wybudować meczet na wzór Centrum Kultury Islamskiej w Warszawie Fot. z fanpage “Meczet Legionowo”

Na chwilę obecną nie chcemy ujawniać więcej informacji ponieważ przez ostatnie pół roku otrzymujemy masę gróźb pod adresem naszej muzułmańskiej społeczności. Jak prace będą w zaawansowanym stanie wtedy planujemy zorganizować dzień kultury muzułmańskiej w porozumieniu z Urzędem Miasta Legionowo – odpowiedział Imam Sami S. M. Arafa Kandil za pomocą facebooka. O dziwo włada on nienaganną polszczyzną, co jest dość zaskakujące jak na cudzoziemca z odległego kraju (prawdopodobnie z Egiptu).

Informacje zarówno o samym Imamie, fanpagu Meczet Legionowo, jak i idei budowy legionowskiego meczetu próbowaliśmy uzyskać w największych organizacjach muzułmańskich działających w Polsce. Nikt jednak nic nie wiedział.

To może być prowokacja

W Muzułmańskim Związku Religijnym RP Najwyższym Kolegium Muzułmańskim dopiero od nas dowiedzieli się o pomyśle budowy meczetu w Legionowie. Również w Lidze Muzułmańskiej RP nic o budowie legionowskiego meczetu nie wiedzą. W Ośrodku Kultury Muzułmańskiej w Warszawie też o tym nie słyszano. – Nic nam na ten temat nie jest wiadomo. Ale widziałem profil o nazwie Meczet Legionowo i wiem, o czym Pan mówi. Moim zdaniem jest to strona, która ma wzbudzić tylko i wyłącznie prowokację – powiedział Ahmad Al Attal, koordynator Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie.

Przy ulicy Targowej nie widzieliśmy także żadnej rozpoczętej budowy, gdzie trwały by prace “przy fundamentach”.

Fot. z fanpage “Meczet Legionowo”

Pomysłodawca wrócił do Egiptu?

Postanowiliśmy zasięgnąć informacji także w Centrum Kultury Islamu w Warszawie, gdzie Imam Sami S. M. Arafa Kandil był wcześniej przewodniczącym. –  Imam Sami S. M. Arafa Kandila zakończył już swoją kadencję przewodniczącego i wrócił do domu, do Egiptu. Na temat budowy meczetu, lub Centrum Kultury Islamu w Legionowie nic nie wiem – powiedział nowy przewodniczący Centrum Kultury Islamu w Warszawie. Jednak z naszych informacji wynika, iż imam Sami S. M. Arafa Kandil przebywa obecnie w Turcji.

Nie ma pozwolenia i nie ma budowy

Również starostwo powiatowe nie wie nic o planach budowy Centrum Kultury Muzułmańskiej i meczetu przy ul. Targowej. Jak nas poinformowała jego rzeczniczka Joanna Kajdanowicz, –  do tej pory nie wydano pozwolenia na budowę dla żadnej inwestycji o charakterze użyteczności publicznej przy ul. Targowej. Ponadto, gdyby taki wniosek do starostwa wpłynął, to zapewne zostałby rozpatrzony negatywnie, ponieważ w tej lokalizacji miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tylko zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Drogi Panie. Po publikacji w gazecie zaczęła się fala hejtu (nienawiści – przyp. red.) na nas. Plany budowy mamy. Czy się spełnią nie wiadomo. Wkrótce zaproszę wszystkie redakcje na naszą działkę i omówimy wszystko. Wpierw właśnie ustalę dokładnie wszystko z Warszawą i podejmiemy konkretne decyzje – zakończył rozmowę imam Sami S. M. Arafa Kandil.

DARIUSZ BURCZYŃSKI
d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

14 komentarzy

 1. g.........prawda odpowiedz

  a ja w kolejce słyszałem jak jeden pan były starosta opowiadał o swoich “kolegach” ze z nimi mozna konie kraść 😉 jakis czas potem było pare zgłoszeń od hodowców ze ukradli konie krowy itp,Czy na tych informacjach mozna wyciagnac wniosek że to oni kradli czy ktos im swinie jeszcze podłożył tego nie wiem ale atak iwą jest tu chyba zaplanowany jak akcja MOSADU. pozdrawiam wszystkich tzn mam was w……….

 2. Edmund odpowiedz

  Nie zaskakuje Was, że wyjaśnienie w sprawie braku pozwolenia na budowę (kompetencje Starostwa) wystawia Urząd Miasta Legionowo (brak takich kompetencji), a Starostwo milczy ?
  Przytoczę parę zdań z pewnego bloga:
  “To już czwarty meczet w Warszawie, ale pierwszy z prawdziwego zdarzenia. Mamy dobudowaną do bliźniaka salę modlitw na Wiertniczej – ostatnio wyremontowaną i okaligrafowaną. Oraz dwa tureckie przybytki świeżej daty – Nurcu na Okęciu (salka w domu jednorodzinnym), i Süleymancı w Ursusie (przybudówka w podwórku).” źródło: http://bisurmanin.blogspot.com
  Więc niech Romek nie zamydla oczu brakiem pozwolenia na obiekt użyteczności publicznej. Zobaczymy sami, czy powstanie, czy nie.

 3. Robert odpowiedz

  SZCZYT HIPOKRYZJI
  Aferę z tym meczetem rozkręciła gazeta Powiatowa współpracująca z gazetą Miejscową (wydawaną przez miejską spółke KZB.
  Wspópracuje z nimi pracowniczka ratusza Iwona Wymazał (wczesniej pracowała w Powiatowej i w Legio24).
  Teraz gazeta Miejscowa (czytaj Ratusz) zarzuca innym gazetom, przede wszystkim gazecie toiowo że to oni rozkrecili aferę.
  CZEGOŚ WAM TO NIE PRZYPOMINA?

 4. Legionowi odpowiedz

  To i owo. Pisowskie wypociny. Ale co się dziwić zwykkemu brukowcowi.

 5. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

  Władze naszego miasta ZAPEWNIAŁY (swojego czasu), że żaden kaufland na osiedlu “Piaski” nie powstanie, bo nie dostaną zgody jednej, drugiej i trzeciej na tamto, siamto i owamto.
  Dzięki władzom naszego miasta Kaufland stoi i ma się świetnie, a wcześniejsze zapewnienia okazały się tyle warte co używany papier toaletowy.
  Obawiam się, że mieszkańcy Legionowa są w ten sposób oswajani z pomysłem budowy meczetu i będzie to z czasem KOLEJNY “prezent” dla lokalnej społeczności.

  1. misio odpowiedz

   czyli co mozna powiedzieć ze uzupełniaja POsiłki wyborcze

  2. Ewa odpowiedz

   Dlatego przestałam wierzyć prezydentowi, urzędowi i radnym. Gdzieś tak w okolicach budowy szkoły przy Arenie. Smogorzewski zarzekał się, że nic nie wie, że to decyzja KZB, a potem ujrzeliśmy dokument z jego podpisem zaświadczający o tym że nie tylko wiedział, ale sam o tym decydował. Od tamtej pory nie wierzę w ani jedno ich słowo.

 6. Tadeusz Stolarek odpowiedz

  “Nic o nas, bez nas” – tak to chyba było 😀

 7. Mobius odpowiedz

  Powinna zająć się tym prokuraturą. Podszywanie się pod kogoś lub organizację. Ciekawe jest w artykule lokalnej “gazety” podana jest nazwa organizacji muzułmańskiej która nieistnieje. Kolejny przejaw lub próba wywołania fali nienawiść.

 8. voltan odpowiedz

  Niech budują. Już jak skończą wyć na persach do tego swojego alladyna to po wyjsciu na pewno przedstawiciele mieszkańców ich przywitają swojskim klepankiem.

 9. rafiq odpowiedz

  Nie chcemy ich tu!!!

 10. Antek odpowiedz

  Ta strona “Meczet Legionowo” istnieje już ze dwa lata. Próbowali już wcześniej rozpowszechniac informacje o budowie meczetu w Legionowie, tylko zawsze okazywało się, że to ściema.
  Może badają grunt….. a jak się okaże, że nie ma protestów i jest przyzwolenie, to może by spróbowali.

 11. Daro odpowiedz

  Jak dla mnie jest to zwykła, chamska prowokacja.
  Nawet te “coś” na zdjęciu nie przypomina fundamentów pod zwykły dom jednorodzinny nie mówiąc już o fundamentach pod budynek użyteczności publicznej a więc dużo większy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *