LEGIONOWO. MIASTO MA NOWEGO PARTNERA

2015-06-25 10:19:43

Do pięciu miast partnerskich Legionowa dołączyła gruzińska miejscowość Borjomi. Do podpisania porozumienia pomiędzy Prezydentem Romanem Smogorzewskim a Dimitrim Kipianim, Burmistrzem Borjomi, doszło na początku czerwca

Miejscowość jest doskonale znana z atrakcji turystycznych oraz wody mineralnej „Borjomi”, która otrzymała liczne certyfikaty i wyróżnienia z racji swoich niepowtarzalnych walorów smakowych i zdrowotnych.

Borjomi to małe, gruzińskie miasto, zamieszkiwane przez ok. 13,6 tys. mieszkańców. Miejscowość łączy funkcję uzdrowiska oraz bazy turystycznej dla wypraw po Małym Kaukazie. Znajduje się w wąwozie rozdzielającym dwa pasma górskie Małego Kaukazu: ciągnące się od Batumi Góry Mescheckie oraz sięgające niemal Tbilisi Góry Trialeckie. Dnem wąwozu płynie największa rzeka Gruzji – Kura (Mtkwari).

Lecznicze właściwości wód mineralnych Borjomi znane były już w czasach starożytnych, czego dowodzą odkrycia archeologiczne. W 1892 r. rozpoczęto butelkowanie słynnej wody mineralnej „Borjomi”. Obecnie jest eksportowana do wielu krajów, w tym Polski.

Poza wodą mineralną kolejnym skarbem Borjomi jest specyficzny mikroklimat, który miejscowość zawdzięcza otaczającym ją lasom iglastym (jodła, sosna) i liściastym (dąb, buk, grab, brzoza) oraz naturalnej wentylacji, zapewnianej przez przeciskające się pomiędzy pasmami górskimi masy powietrza. Latem panują tu idealne warunki do wypoczynku, zimy są umiarkowanie chłodne i śnieżne.

Główną atrakcją Borjomi jest Park Wód Mineralnych, znajdujący się w wąskim wąwozie o bardzo stromych, porośniętych lasem iglastym ścianach, którego dnem płynie wartki górski strumień. Źródła Bordżomi dzielą się na dwie główne grupy: wody nasycone dwutlenkiem węgla, rekomendowane do spożycia przy problemach trawiennych oraz gorące źródła siarkowe do celów kąpielowych m.in. przy reumatyzmie czy problemach skórnych.

Park Narodowy Borjomi-Kharagauli
Park obejmuje ponad 85 000 ha terenów górskich pokrytych lasem oraz łąkami alpejskimi. Różnica wysokości waha się tu od 800 do 2642 m n.p.m. Jest jednym z największych parków narodowych Europy. Wyróżnia się dziewiczą przyrodą oraz obecnością kilku gatunków endemicznych flory i fauny. Występują tu również takie duże drapieżniki jak niedźwiedzie czy wilki.

W parku funkcjonuje obecnie 9 letnich tras turystycznych (dostępnych od kwietnia do października) oraz dwie trasy zimowe, dedykowane turystom poruszającym się na rakietach śnieżnych. Warto zaznaczyć też, że każda trasa zaczyna się w innej części parku, często oddalonej od centrum administracyjnego o kilka kilometrów.

Źródło: www.legionowo.pl

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *