LEGIONOWO. Miasto w metropolii?

2015-10-02 4:04:10

Po niedawnej decyzji Sejmu Warszawa wspólnie z okolicznymi miejscowościami będzie mogła utworzyć metropolię. To szansa na lepszą komunikację – jak w aglomeracjach Zachodniej Europy.

Projekt ustawy o powiecie metropolitalnym został złożony w Sejmie pod koniec sierpnia 2013 roku. W lutym ub. roku odbyło się jego pierwsze czytanie. Tzw. ustawy metropolitalnej od lat domagają się m. in. samorządy miast. Poprzednie projekty nie wyszły poza etap konsultacji międzyresortowych, ponieważ przeciwny był m. in. klub PSL. W końcu doszło w Sejmie do kompromisu. Posłowie kilka dni temu przyjęli ustawę w tej sprawie, jednak senat ją nieco zmienił. – W piątek sejm uchwalił bardzo dobrą ustawę, chociaż wczoraj ją senat trochę popsuł – powiedział wiceminister Jan Grabiec.
– Na szczęście uchwalił i to jest bardzo dobrze. Gorzej, jakby wprowadził poprawki i nie zakończył pracy, bo wtedy w ogóle nie byłoby tej ustawy i trzeba by było zaczynać od początku w przyszłej kadencji. Poprawka negatywna senatu polega na tym, że istotą tego systemu jest to, że ze składek samorządów finansowano by komunikację w 4 proc., 3 proc. z budżetu państwa i 5 proc. z udziału w PIT. Senat wprowadził poprawkę głównie głosami opozycji, że tylko przez 5 lat to dofinansowanie będzie obowiązywało. Rozmawiam z prezydentami największych miast w Polsce, chcemy zwrócić się do pani premier i do posłów o to, aby odrzucić tą poprawkę senatu i żeby przyjąć w podstawowej wersji tą ustawę. Gdyby przeszła wersja sejmowa, to byłoby rewelacyjnie. Na terenie powiatu legionowskiego byłoby o 15 mln zł rocznie więcej na system wspólnego biletu – przekonuje Jan Grabiec.

Z przyjęcia tej ustawy cieszą się też inni. – Przyjęcie tej ustawy to rewolucja. Są szanse, że w aglomeracji warszawskiej komunikacja będzie tak dobra jak w paryskim regionie Ile de France – komentuje Leszek Ruta, wiceprezes Miejskich Zakładów Autobusowych i były szef Zarządu Transportu Miejskiego, który także zabiegał o ustawę metropolitalną. Jan Grabiec uważa, że dzięki utworzeniu metropolii przede wszystkim mamy szansę na sprawną komunikację w aglomeracji. Nie będzie już sporów Warszawy z okolicznymi gminami, kto ma płacić za przewozy. Powstanie związek komunikacyjny, który będzie miał zapewnione stałe finansowanie z podatku PIT.

– U nas komunikacja z Warszawą jest dobra, ale bardzo dużo płacimy stolicy. Liczymy, że teraz finansowanie będzie bardziej sprawiedliwe. Mamy też nadzieję, że wspólny bilet będzie sięgał nie tylko Legionowa, ale znacznie dalej. Dzięki temu zniknie problem nadmiernego zastawiania naszych stacji samochodami przez kierowców z okolic. Są również szanse, że różnica w cenach biletów nie będzie tak duża jak teraz. Przykładowo 30-dniowy jednostrefowy Bilet Warszawiaka kosztuje 98 zł, a mieszkańcy okolic stolicy muszą zapłacić 210 zł za 30-dniowy bilet dwustrefowy – mówi Tamara Mytkowska, rzeczniczka legionowskiego ratusza. Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podkreśla, że po utworzeniu metropolii korzyści będzie więcej. – Łatwiej będzie można prowadzić różne inwestycje, np. budowę parkingów “parkuj i jedź” przy stacjach kolejowych. Dzięki temu do stolicy wjedzie mniej samochodów. Grabiec szacuje, że jeśli tak się stanie, metropolie będą mogły zacząć funkcjonować za kilkanaście miesięcy. Najpierw trzeba przejść przez procedury, m. in. na utworzenie metropolii będzie musiało się zgodzić 70 proc. gmin z danego obszaru – podsumowuje Jacek Wojciechowicz.

Red., warszawa.wyborcza.pl

Zdjęcie: DB

 

Komentarze

2 komentarze

  1. Monika odpowiedz

    Grabca to po pierwsze obchodzi władza. Jak nie ma władzy to nie ma miodu.

  2. Jacek odpowiedz

    Ale Grabca interesowało tylko to żeby Poprawki do ustawy wprowadzić odnośnie tego aby w skład władz metropolitarnych wchodzili radni i starostowie z gmin tworzących a nie osoby pochodxace z bezpośrednich wyborów. Jak Platforma uwali wybory to Grabiec wraca na sarostte lub do zarządu powiatu i dodatkowa fucha i Kasiora w metropoli może szpital metropolitarny wybuduje hehehhehe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *