LEGIONOWO. Mieszkańcy nie segregują śmieci – SMLW usuwa zsypy

2019-03-11 6:36:57

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Legionowie (SMLW) ma zlikwidować zsypy na śmieci w wieżowcach. Niechęć do segregacji śmieci przez mieszkańców będzie ich kosztować kilkanaście tysięcy złotych. Na pierwszy ogień mają iść zsypy w blokach z altankami śmieciowymi. Kolejne zsypy mają być usuwane sukcesywnie


Jedynym z czynników przemawiającym za usunięciem zsypów, wskazanym przez legionowską spółdzielnię, była propozycja części mieszkańców aby je zlikwidować. Według informacji zawartych w gazetce SMLW „Kontakty” drugim czynnikiem przemawiającym za likwidacją zsypów jest nowa ustawa śmieciowa, która przewiduje wyższe kary i opłaty za niesegregowane odpady.

Wieżowce „produkują” najwięcej

Z informacji Urzędu Miasta Legionowo w 2019 r. poziom recyklingu powinien wynosić 40 procent. Jeśli wskaźnik ten będzie mniejszy, na gminę nałożone zostaną kary za nieosiągnięcie określonego poziomu. Z tych samych wyliczeń wynika, iż mieszkańcy legionowskich wieżowców praktycznie nie segregują śmieci.

Chcą rozwiązać problem

Spółdzielnia tłumaczy, że usunięcie udogodnienia jakim są zsypy w wieżowcach nie jest podyktowane chęcią uprzykrzenia życia mieszkańców, ale próbą rozwiązania poważnego problemu braku segregacji śmieci. SMLW zauważa również, że samo zamknięcie zsypów go nie rozwiąże, ale może zwiększyć prawdopodobieństwo segregacji odpadów.

Kolejne koszty

Z wyliczeń zarządu spółdzielni wynika, iż koszty operacji wyniosą kilkanaście tysięcy złotych. SMLW zaplanowała, oprócz budowy nowych altanek, również przebudowę zewnętrznych komór zsypowych na parterach budynku. Z planów zarządu spółdzielni wynika, iż nastąpi również zabezpieczenie i utwardzenie miejsca na pojemniki do odpadów segregowanych. Koszty wszystkich prac poniesie Spółdzielnia, czyli wszyscy mieszkańcy.

Paulina Nowicka

Komentarze

2 komentarze

  1. jadgier odpowiedz

    Bloki będą płacić za wywóz śmieci za całe Legionowo bo samochody tylko kursują ,zwracanie uwagi nic nie zmienia bo nikt nie stoi przy śmietnikach całą dobę .Osiedla zapłacą za wywóz śmieci całego miasta .

  2. Elo odpowiedz

    To niech jakiś inteligent ze spółdzielni SMLW postawi przy klatkach pojemniki do segregacji. Ja z sypu nie korzystam i nie korzystałem. Śmieci nosze na dół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *