Facebook


LEGIONOWO. Mieszkania (nie) dla oczekujących

2015-11-27 10:36:55

Komisja Rewizyjna negatywnie odpowiedziała na wezwanie Komitetu Protestacyjnego Mieszkańców Wspólnot Mieszkaniowych z osiedla Piaski do usunięcia naruszenia prawa. Wspólnoty protestują przeciwko budowie bloku z mieszkaniami na sprzedaż.


Przypomnijmy: Komitet Protestacyjny Mieszkańców Wspólnot Mieszkaniowych Zegrzyńska 31, 37 oraz 55 sprzeciwia się budowie bloku z mieszkaniami na sprzedaż na działce nr 1/30. Protestujący chcieliby, aby zgodnie z pierwotnymi planami powstała tam wyłącznie infrastruktura osiedlowa tzn. przychodnia lekarska, żłobek, klub seniora, klub młodzieżowy, boiska, park rekreacyjny oraz nowe parkingi dla samochodów.

Co na działce 1/30?
Tymczasem władze miasta od dawna planowały tam budynek mieszkalny z usługami jedynie w parterze. Pierwsza próba jego budowy w 2010 r. nie powiodła się. Przedstawiciel wspólnot mieszkaniowych odnalazł bowiem dokumenty, z których wynikało, że Wojskowa Agencja Mieszkaniowa (WAM) podarowała miastu działkę nr 1/30 pod warunkiem, że zostanie ona spożytkowana na budowę infrastruktury osiedlowej. W przypadku innej zabudowy darowizna podlegałaby zwrotowi. Na początku 2015 r. okazało się, że władze powróciły do tego pomysłu. Wcześniej jednak prezydent, nie informując o tym mieszkańców, uzyskał od WAM zgodę na odstąpienie od możliwości cofnięcia darowizny. Obecnie gmina uzyskała już pozwolenie na budowę bloku z 30 mieszkaniami oraz usługami w parterze.

Mieszkania tylko na wynajem
Protestujący zlecili jednak ekspertyzę prawną, z której wynika, że gmina nie może w ogóle budować mieszkań, które będzie sprzedawać na zasadach komercyjnych jak deweloper, bo nie należy to do jej zadań własnych. Z opinii tej wynika także, iż gminy w ramach zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mogą budować wyłącznie budynki komunalne z mieszkaniami na wynajem dla niezamożnych mieszkańców. Dlatego w złożonej do rady miasta skardze protestujący stwierdzili, że prezydent decydując się na budowę bloku z mieszkaniami na sprzedaż przekroczył swoje kompetencje i złamał prawo.

Sprzedadzą nie jako deweloper
Skargę jednak rada miasta, złożona w większości ze stronników prezydenta, uznała za niezasadną. Komitet protestacyjny uznał natomiast, że uchwałą tą naruszono prawo i wezwał radę miasta do jego usunięcia. Wezwanie to rozpatrywała komisja rewizyjna podczas posiedzenia w czwartek 19 listopada. Obecny na posiedzeniu zastępca prezydenta Marek Pawlak tłumaczył, że gmina nie jest deweloperem, nie może w ogóle prowadzić działalności zarobkowej i na mieszkaniach w bloku na Piaskach też nie zarobi, bo koszt budowy będzie z pewnością większy. Potwierdził jednocześnie, że władze zamierzają wystąpić do rady miasta o zgodę na sprzedaż mieszkań w planowanym bloku w trybie przetargowym. Dodał także, że jest to przyjęta forma budowy mieszkań, stosowana przez wiele samorządów.

Prezydent rozdysponuje mieszkania
Zastępcy prezydenta wtórował przewodniczący komisji rewizyjnej Kazimierz Zieliński, który twierdził, że budowa bloku mieszkalnego ma na celu zaspokojenie potrzeb społecznych. Jednocześnie twierdził, że nie wiadomo czy w ogóle będą tam mieszkania na sprzedaż, bo na razie rada nie podjęła jeszcze takiej uchwały. Z kolei przedstawiciel protestujących, Stanisław Pawiński stwierdził, że zadziwiające jest w Legionowie podporządkowanie rady miasta prezydentowi. Apelował także, by te 30 mieszkań w planowanym bloku przydzielić osobom, które od lat oczekują na mieszkania komunalne, a nie jakimś kombinatorom. Na liście oczekujących na te mieszkania jest bowiem 270 rodzin, a na mieszkania socjalne ok. 50. Odpowiedział mu przewodniczący Zieliński, że rozdysponowaniem mieszkań zajmie się nie rada miasta, ale władza wykonawcza, czyli prezydent. W efekcie komisja uznała, że wezwanie Komitetu protestacyjnego do usunięcia naruszenia prawa nie zasługuje na uwzględnienie.

MACIEJ LERMAN

Komentarze

3 komentarze

 1. Krzysztof odpowiedz

  Skandal !!! Prezydent bawi sie w dewelopera za nasze pieniądze. Jak chce zajmować się taką działalnością to droga wolna niech złoży urząd i zajmie sie prywatnym biznesem.
  A dopóki jest na tym, a nie innym stanowisku, to ma obowiązek przestrzegać prawa.
  Nie wolno mu budować bloku z mieszkaniami na sprzedaż po preferencyjnych cenach (być może dla kumpli i znajomych albo na handel). Jego obowiązkiem jest natomiast zaspokajania potrzeb mieszkaniowych najbiedniejszych, których nie stać na własne mieszkanie, a wiec budowa mieszkań komunalnych z przeznaczeniem na wynajem dla niezamożnych rodzin.

 2. piaski odpowiedz

  A ja proponuję, żeby komitet udał się do lekarza specjalisty, bo to że ośmieszają siebie to ich sprawa, ale że ośmieszają osiedle to zostanie zapamiętane tym pieniaczom.

 3. marchewa odpowiedz

  Proponuję, by Komitet Protestacyjny Mieszkańców udał się o pomoc do posła Mariusza Błaszczaka. Z Trybunałem sobie poradzili to i z tym sobie poradzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *