LEGIONOWO. Nabici w wymianę pieca?

2015-12-02 1:01:21

Konsultacje ws. Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Legionowo były trudnym wyzwaniem dla legionowskich urzędników. Mieszkańcy, którzy przybyli na spotkanie w ratuszu nie zostawili bowiem suchej nitki na zaprezentowanym przez Gminę planie.
Po podziękowaniach dla władz za to, że w ogóle zajęły się tym problemem, rozpoczęła się krytyka przyjętych rozwiązań. Jeden z przybyłych przywołał dane Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, z których wynika, że Legionowo obok Warszawy jest najbardziej zapylonym miastem na Mazowszu. W dodatku tendencja ta utrzymuje się już od kilku lat.
Najgorzej przy Arenie i Sądzie
Często też zdarza się, że legionowski smog jest jeszcze bardziej toksyczny i szkodliwy niż ten w centrum Warszawy, a nawet w samym Krakowie. Powodem jest spalanie w domowych piecach kiepskiej jakości węgla, śmieci i innych odpadów. Okazuje się bowiem, że w Legionowie ok. 1000 domów nadal opalanych jest tego typu paliwami. Efektem są wielokrotnie przekroczone normy toksycznych pyłów zawieszonych PM 2,5, a co za tym idzie narażenie mieszkańców na choroby dróg oddechowych z rakiem włącznie. Z prowadzonych aktualnie badań wynika, że miejscami w Legionowie, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone są okolice Areny Legionowo oraz Sądu.
Program do bani
Zgromadzeni na konsultacjach mieszkańcy byli wdzięczni władzom, że w ogóle zaczęły zauważać problem zanieczyszczenia powietrza. – Chwała wam za to, że zajęliście się tą sprawą, ale ten wasz program wymiany pieców do niczego się nie nadaje – mówił jeden z uczestników dyskusji. Radni podjęli bowiem niedawno uchwałę w sprawie dofinansowania mieszkańcom kosztów wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Zakłada ona dofinansowanie w wysokości do 8 tys. zł za wymianę pieca węglowego na gazowy lub olejowy, 16 tys. zł na wymianę pieca węglowego na gruntową pompę ciepła, lub 2 376 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci gazowej. Zdaniem jednego z mieszkańców, urzędnicy zapomnieli o dofinansowaniu wymiany pieców węglowych na powietrzne pompy ciepła, które w przeciwieństwie do tych gruntowych są tańsze, łatwiejsze w montażu i możliwe do zainstalowania na zagospodarowanej już działce, bez konieczności jej dewastacji.
Zrujnowani gazem
Zgromadzeni tłumaczyli też gminnym urzędnikom, że błędem jest dofinansowanie samej wymiany pieca, a brak takiego dofinansowania na modernizację domowych kotłowni i dostosowanie instalacji wewnątrz budynków do innego rodzaju paliwa. Sama tylko wymiana pieca i paliwa z węgla na gaz, ich zdaniem, może stać się finansową pułapką i doprowadzić mieszkańców biorących w udział w gminnym projekcie do ruiny. Wzrost kosztów ogrzewania może bowiem w ich przypadku być 2- albo nawet 3-krotny. Dlatego przewidywali, że mieszkańcy ci po 1 – 2 sezonach mogą powrócić do palenia węglem. Z kolei urzędnicy przekonywali, że informują mieszkańców o tym, że koszt opalania gazem jest większy od opalania węglem. Przywoływali także dane, iż zastosowanie dobrego, nowoczesnego pieca gazowego może zwiększyć koszt ogrzewania tylko o 20 procent w stosunku do kosztu opalania węglem.

MACIEJ LERMAN

mlerman@tio.com.pl

Fot. commons.wikimedia.org

Więcej o tej sprawie przeczytasz w:

LEGIONOWO. Mandatami w trucicieli

Komentarze

1 komentarz

 1. Daro odpowiedz

  Owszem dotacje do zmiany sposobu ogrzewania są ale najczęściej dotyczą dopłat do samego pieca
  Resztę inwestycji która będzie kosztować kilka razy więcej trzeba pokryć samemu czyli najczęściej pozostaje kredyt komercyjny
  Dofinansowanie w żaden sposób nie obejmuje ceny gazu. Człowiek który przeliczy sobie ile więcej zapłaci za gaz czy olej nie mówiąc już o prądzie powie sobie p….ę taki interes
  Dlaczego nikt nie powie że jedynym sposobem na to aby ludzie MASOWO przestali palić paliwami stałymi jest DOSTOSOWANIE CENY GAZU do możliwości finansowych Polaków
  Bez tego można sobie tworzyć programy o dofinansowaniu ku chwale urzędasów którzy będą mieli wieczne zatrudnienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *