LEGIONOWO. “Narkotyki i dopalacze zabijają” – zajęcia w szkołach

2019-09-23 6:45:49

W ramach kampanii “Narkotyki i dopalacze zabijają” policjantka ds. profilaktyki społecznej z legionowskiej komendy spotkała się z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego. Podczas tych spotkań policjantka przypominała uczniom, jak niebezpieczne dla zdrowia i życia jest zażywanie dopalaczy i narkotyków. Przestrzegała przed próbowaniem nieznanych substancji, którymi mogą częstować nas inne osoby. Funkcjonariuszka omówiła również kwestię odpowiedzialności karnej osób nieletnich

W minionym sierżant sztabowy Agata Halicka spotkała się z klasami pierwszymi z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w ramach kampanii “Narkotyki i Dopalacze zabijają”.

Policjantka wyjaśniała uczniom, jak niebezpieczne dla zdrowia i życia jest zażywanie dopalaczy. Policjantka omówiła zagrożenia związane z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Ostrzegała przed zażywaniem jakichkolwiek nieznanych środków proponowanych przez osoby obce, czy też rówieśników.

Podczas policyjnych prelekcji poruszone zostały zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich i zagrożeń, na które w swoim życiu mogą być narażeni młodzi ludzie.

Ogólnopolska kampania pn. „Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”, której głównym celem jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Jednym z istotnych elementów tego przedsięwzięcia jest spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego, który został zaprezentowany uczestnikom spotkań.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić Policję.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Źródło: KPP Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *