LEGIONOWO. Nie chcą tunelu, bo nie chcą konfliktu…

2019-08-30 8:03:16

Nikt nie chce mieszkać w pobliżu przeprawy. Jej lokalizacja powoduje konflikty wśród mieszkańców. Dlatego powstała inicjatywa, aby zrezygnować z budowy tunelu na Bukowcu i w pierwszej kolejności zbudować przeprawę w innym miejscu. Właśnie rozpoczęto zbiórkę podpisów…


Ogłoszona przez władze miasta, bez konsultacji z mieszkańcami, decyzja o lokalizacji nowej przeprawy przez tory kolejowe bardzo podzieliła mieszkańców. Według niej tunel drogowy miałby powstać na przedłużeniu ul. gen. Roi. Wielu mieszkańców Bukowca nie chce jednak zaakceptować tej arbitralnej decyzji.

Tak źle, tak niedobrze…

Oprócz tych, którzy woleliby, aby nowa przeprawa powstała w miejscu obecnego przejazdu czyli w ciągu ulic Polna-Kwiatowa, są i tacy którzy sprzeciwiają się budowie jakiejkolwiek przeprawy. Ich zdaniem, każdy nowy tunel, czy wiadukt i tak spowoduje przeniesienie dużej części ruchu drogowego z drogi krajowej nr 61 (DK-61) na nieprzystosowane do tego uliczki Bukowca. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy ul. Przemysłowej, którzy w obu przypadkach (ul. gen Roi czy ul. Polna-Kwiatowa) będą narażeni na największy wzrost hałasu i inne uciążliwości spowodowane przez wzmożony ruch pojazdów.

Rozwiązanie kompromisowe

Z tego powodu powstała inicjatywa, aby w ogóle zrezygnować z lokalizacji nowej przeprawy na Bukowcu. Wcześniej do ratusza wpłynęło już kilkadziesiąt petycji. Najwięcej za budową wiaduktu w rejonie ul. Krasińskiego, następnie przeciwko budowie tunelu przy ul. gen. Roi, a najmniej właśnie za tą lokalizacją. Część mieszkańców Bukowca uważa, że najlepszym dla nich rozwiązaniem byłoby zrobienie zjazdów z istniejących wiaduktów, dzięki który mogliby zjeżdżać oraz włączać się do ruchu na DK-61. Tymczasem chcieliby, aby przeprawa powstała w pierwszej kolejności w miejscu, które nie budzi tylu kontrowersji i konfliktów na przykład: w rejon ul. Krasińskiego lub ciąg ulic Parkowa-Wyszyńskiego.

Będą zbierać podpisy

W swojej petycji mieszkańcy zwracają się do prezydenta z prośbą o podjęcie decyzji o budowie, w pierwszej kolejności, przeprawy w innej lokalizacji niż rejon ul. gen. Roi.
– Naszym zdaniem, lokalizacja nowej przeprawy powinna zostać wyznaczona w miejscu o jak największej akceptacji społecznej tzn. takim, które nie będzie powodować tak licznych protestów oraz konfliktów sąsiedzkich i międzyludzkich. – czytamy w petycji. Pomimo zapewnień rzeczniczki ratusza, że podczas konsultacji zapowiedzianych na dzień 12 września br. będą poruszane wszelkie kwestie związane z przeprawami, z odpowiedzi na liczne petycje mieszkańców wynika, że władze nie będą chciały wycofać się z lokalizacji tunelu na przedłużeniu ul. gen. Roi. Podpisy pod petycją będą zbierane m.in. w sobotę 31 sierpnia br. w godz. 16-18 przed Zespołem Szkół nr 1 przy ul. Zakopiańskiej.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

7 komentarzy

 1. Adam odpowiedz

  Problem jest realny i dotyka bardzo wielu mieszkańców. A tylko jakimś tumanom może być wszystko jedno i tylko oni godzą sie na wszystko co wymyśli władza 🙂

 2. Refleksja odpowiedz

  Niższa opłata śmieciowa czy niższe podatki od nieruchomości, czy inne tego typu obniżki nie są żadną rekompensatą uciążliwości wynikających ze zwiększonego ruchu samochodowego, męczącego hałasu pędzących samochodów i smrodu spalin zanieczyszczających środowisko, w którym mieszkają te osoby, których to najbardziej dotyczy. Wybudowanie tunelu zniszczyło spokój mieszkańcom, którym w przeszłości żyło się dobrze w tamtych okolicach i zniszczyło również spokój oraz daje się we znaki mieszkańcom innych ulic, którymi pędzą obecnie samochody często jeden za drugim a mianowicie: Aleją Legionów, ul.Mireckiego, ul. Jana Pawła I. Gdy ma przejechać SKM to w rejonie PKP Legionowo-Piaski tworzą się okropne korki.
  Druga przeprawa prowadząca ulicami Wyszyńskiego-Parkowa jeszcze ten problem pogłębi, bo cały ruch przeniesie się na jedną stronę Legionowa.
  Przeprawy powinny być po obydwu stronach wiaduktu nad torami w Legionowie a nie tylko po jednej stronie i prawdę mówiąc to przydałoby się po dwie przeprawy po każdej stronie wiaduktu, o czym wspominał przedmówca Daro.
  Poza tym potrzebna jest również solidna obwodnica, która odciążyłaby cały ruch i skierowała go poza miasto.
  Niestety nie tylko Legionowo jest dogęszczane, dzieje się to także z Wieliszewem i innymi okolicami naszego miasta a więc przybywa ludzi, i przybywa samochodów. Ludzie chcą mieszkać w spokoju a nie w hałasie. Dzieci potrzebują żłobków, przedszkoli, szkół i placów zabaw. Samochody trzeba mieć gdzie zaparkować. Wszystkie te problemy warto by było ogarniać kompleksowo a nie wybiórczo. Chaotyczne stosowanie doraźnych rozwiązań nie sprawdza się w okresie długofalowym.

  1. Victor odpowiedz

   Generalnie się zgadzam ale nie widzę szans ogarnięcia tego z Romkiem i jego ekipą. Poza tym jednak uważam ,że rekompensaty za utracony komfort życia powinny być , i to uczciwe, choć na pewno nie są one w pełni zaspokoić pokrzywdzonych syfem z tunelu czy wiaduktu. Ale nie mówmy, że tym nie należy sie nic.
   Władza i tak wybuduje jak będzie chciała, więc mówmy o jakiś polubownych rozwiązaniach a nie o ich braku.

  2. Daro odpowiedz

   Powtarzam jak mantrę. Od kilkunastu lat nie ma żadnego pomysłu na długofalowy rozwój Legionowa. Wszystko co jest robione to doraźne działania robione dopiero wtedy kiedy sytuacja nabrzmieje do tego stopnie że grozi całkowitym paraliżem miasta.
   Przez całe lata zezwalamy na całkowitą samowolkę, zezwalamy na dogęszczenie miasta nie martwiąc się tym jak będzie wyglądać chociażby sprawa przepraw przez tory, nie mówiąc już o tym jak upchnąć uczniów w przepełnionych szkołach
   Przecież taka przeprawa powinna być ujęta w planach już kilka lat temu, powinna być na to zapewniona rezerwa terenu aby protestów mieszkańców było jaka najmniej
   Ale mieszkamy w Legionowie

 3. Ktoś odpowiedz

  Dobre podejście, przeprawa tak na dodatek taka, z której będziemy mogli wygodnie korzystać ale nie u nas tylko u nich…

 4. Daro odpowiedz

  Legionowo potrzebuje kilku bezkolizyjnych przejazdów przez tory. Budowa jednego bezkolizyjnego przejazdu nie rozwiąże żadnych problemów, przeniesie tylko ruch na drugą część miasta. Po doświadczeniach mieszkańców z okolic tunelu którym zgotowano piekło nie dziwię się obawom mieszkańców Bukowca. Aby nie kumulować ruchu należałby jednocześnie wybudować kilka tych przejazdów. Na koniec mam pytanie do tych którzy chcą dalszej budowy kolejnych bloków. Nie widzicie że już teraz Legionowo się dusi ????

 5. Victor odpowiedz

  Moim zdaniem konflikt zawsze będzie, bo taka przeprawa jest zawsze uciążliwa. Chodzi o 2 rzeczy: a) przeprawa musi być w miejscu sensownym,by ilość zadowolonych była znacznie większa od niezadowolonych, czyli mieszkających w pobliżu np tunelu, b) miasto i powiat powinny pomyśleć o rekompensatach dla tych co zostaną “uszczęśliwieni ” przeprawą. Może niższe podatki od nieruchomości? Może niższa opłata śmieciowa? Nie wiem, ale trzeba to załatwić uczciwie i z sensem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *