LEGIONOWO. Nie wiedzą jak wyjechać z tunelu

2019-08-20 3:52:34

Władze miasta nie wiedzą na czyim terenie będzie budowana przeprawa przez tory, nie wiedzą ile drzew trzeba będzie usunąć, nie znają kosztów i nie mają projektu tunelu na Bukowcu. Twierdzą, że konsultacje z mieszkańcami przesądzą o ostatecznym kształcie inwestycji


W czerwcu br. prezydent Roman Smogorzewski niespodziewanie ogłosił, że miasto rezygnuje z budowy wiaduktu w rejonie ul. Krasińskiego i w mieście powstanie tylko jedna nowa przeprawa drogowa. Miał to być tunel na przedłużeniu ul. gen. Roi. Ta arbitralna i nie konsultowana z mieszkańcami decyzja wywołała duże niezadowolenie. Wcześniej bowiem zapowiedziano, że w sprawie lokalizacji przepraw odbędą się konsultacje z mieszkańcami.

Coś chcą konsultować

I konsultacje rzeczywiście zapowiedziano, ale już po podjęciu decyzji o lokalizacji tunelu, a nawet po podpisaniu porozumienia na dofinansowanie z koleją. Zapytaliśmy więc czego konkretnie będą dotyczyły te konsultacje, podejrzewając, że mogą one dotyczyć już tylko jakichś mało istotnych kwestii. Rzeczniczka ratusza, Tamara Boryczka odpowiedziała nam, że – przedmiotem konsultacji będą wszystkie kwestie związane z budową przepraw przez tory. Uchyliła się jednak od odpowiedzi, czy władze gotowe są wycofać się z budowy tunelu przy ul. gen. Roi. Postanowiliśmy więc pytać dalej.

Nie ma projektu ani projektanta

Pytaliśmy więc, o to czy powstał już projekt tunelu na przedłużeniu ul. gen Roi oraz jaki będzie choćby szacunkowy koszt tej inwestycji, ponieważ w tej sprawie jest bardzo wiele niejasności. Okazało się, że projektu jeszcze niema, bo nie wybrano nawet jeszcze projektanta. Natomiast przewidywany koszt budowy tunelu w ul. Roi wraz układem drogowym ma wynieść ok. 31 mln zł. Przedstawiciel ratusza zastrzegł jednak, że ostateczny koszt inwestycji może znacząco się różnić od przewidywanego. W dużej mierze ma to zależeć to od wyniku konsultacji z mieszkańcami, które mają przesądzić o ostatecznym kształcie inwestycji. Konsultacje te mają się odbyć 12 września br. Tym nie mniej poinformowano nas, że przetarg na wykonawcę tunelu ma być ogłoszony w  grudniu br. Natomiast rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2021r.

Nie wiedzą na czyim terenie?

W związku z informacjami, że wylot tunelu, po drugiej stronie torów, ma się znaleźć na terenie Gminy Jabłonna, a konkretnie w lesie, zapytaliśmy legionowski ratusz na czyich działkach będzie realizowana ta inwestycja. Z naszych informacji wynikało bowiem, że władze Legionowa nie rozmawiały dotąd o tej inwestycji, ani z władzami Jabłonny, ani z Nadleśnictwem Jabłonna. Zwróciliśmy się także z pytaniami o to, jaki obszar terenów leśnych trzeba będzie zająć pod tę inwestycję oraz ile drzew trzeba będzie usunąć? W odpowiedzi usłyszeliśmy, że odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero po wykonaniu całościowego projektu budowlanego. Wynika z tego, że władze Legionowa nie do końca jeszcze wiedzą, gdzie będzie realizowana tak ważna dla całego miasta inwestycja

WD

Komentarze

2 komentarze

  1. Victor odpowiedz

    Najlepsza opcja to budowa przeprawy tak by prowadziła ona przez Józefów , koło Wesołego Romka. Wtedy będą 3 sukcesy: a) Romek wszystko będzie wiedział ile terenu, którędy itd b) każdemu w Legionowie będzie po drodze. W końcu co to za różnica dla samochodu? Na Roi czy w Józefowie? Prawie to samo. Pewno Romcio tak myśli., c) kolega przy przejeździe na Kwiatowej będzie miał święty spokój a Romcio przecież uczynny i życzliwy jest.

  2. Kali odpowiedz

    Dlaczego mnie to nie dziwi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *