LEGIONOWO. Nieudolnie walczyli o szpital
2017-08-18 6:18:30
Wsparcie prezydenta dla legionowskiej kliniki niezakwalifikowanej do sieci szpitali okazało się tylko propagandowym chwytem. Ustawa o NFZ wskazywała termin na dokonanie działań umożliwiających placówce wejście do sieci. Niestety nie został on dotrzymany
Od końca marca 2017 r. było wiadomo, że zostanie utworzona sieć szpitali. W tym czasie władze Legionowa nie podjęły żadnych sensownych działań, które dawałyby szanse na zabezpieczenia leczenia szpitalnego na terenie Legionowa i powiatu legionowskiego.
Chwalą się, że coś robią
Tymczasem z informacji ratusza opublikowanej 14 lipca br., mogliśmy się dowiedzieć, że prowadzone są rozmowy z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „MEDIQ” w sprawie współtworzenia konsorcjum. W jego ramach „MEDIQ” miałby świadczyć usługi szpitala w zakresie izby przyjęć, anestezjologii i intensywnej terapii, zaś ZOZ „Legionowo” (tzw. przychodnia na górce) usługi w zakresie nocnej i świątecznej opieki, transportu i ratownictwa medycznego, poradni opieki ambulatoryjnej i specjalistycznej oraz rehabilitacji. Dzięki temu klinika „MEDIQ” mogłaby wejść do sieci szpitali.
Zawalili termin
Zamieszczono tam również wypowiedź prezydenta Smogorzewskiego, który chwali się, że w imieniu własnym oraz 55 tysięcy mieszkańców Legionowa 5 lipca br. zwrócił się do dyrektora Mazowieckiego oddziału NFZ o ponowne przeanalizowanie wykazu szpitali należących do sieci. Z obowiązujących przepisów (ustawa o NFZ) wynika jednak, że wystąpienie to było spóźnione. Lista szpitali (wykazu świadczeniobiorców) została bowiem już ogłoszona – ostateczny termin na składanie dokumentów dotyczących połączenia placówek (utworzenia konsorcjów) upłynął 20 czerwca 2017 r.
Pozorne działania
Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej ratusza dowiedzieliśmy się także, że prezydent Smogorzewski czynił wieloletnie starania o uzyskanie promesy kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), co miałoby umożliwić utworzenie szpitala. Tymczasem, jak wynika z przepisów i co potwierdzają także eksperci, nie istniej coś takiego jak promesa kontraktu. – Nie ma takiej formy prawnej jak. Aby uzyskać kontrakt, placówka musi działać i startować w konkursach. NFZ finansuje świadczenia, a nie budowę szpitali – poinformował nas prawnik pracujący w NFZ.
Jacek Jankowski
7 komentarzy
a toś sobie wybrał faktora toż to zawodowy kłamiec……..
Nie! Niee! Tylko nie zegarek! Jezu, ile będą mi go jeszcze wypominać?! Obiecuję, że nowego nigdy nie założę na rękę, a w razie jakby co, to powiem że Janek mi swój pożyczył.
szanowny Daro, bardzo cenna i celna uwaga, z nieweilkim szczegółem jakim jest “szwajcarski” zegarek………..
Gdyby władze Legionowa przy budowie szpitala wykazałaby się równą determinacją co przy budowie dworca kolejowego to już dawno mielibyśmy piękny i funkcjonalny szpital
Niestety ważniejszą sprawą było wyręczanie kolejarzy i zamiast szpitala mamy okazały i zupełnie zbędny budynek dworca, moloch za którego utrzymanie zapłacą legionowscy podatnicy
mili przedmówcy w czasie kampani buraczano wyborczej bedze erwowane główne danie ………w smietanie i celofanie 😉
Przeciez musi miec co obiecac jako glowne danie w kampanii wyborczej. Roman da szpital, a bezradni radni znow jakieś koszałki opałki typu “trawniczek na osiedlu” i “progi zwalniające” na zające.
Zaraz będą wybory, będzie szpital.