Facebook


LEGIONOWO. Nowe windy w Centrum Komunikacyjnym?

2018-04-05 6:57:58

Przejście podziemne przy naszym dworcu kolejowym to ważne miejsce i wizytówka Legionowa. Częste awarie wind budzą irytację i obawy przed korzystaniem z nich. Budujemy parkingi i dworce kolejowe, a nie potrafimy zapewnić osobom starszym, matkom z dziećmi i osobom niepełnosprawnym swobodnego poruszania się po naszym mieście.


Dlatego też, dziwi mnie fakt, iż do tej pory dużo się mówi a mało robi żeby to zmienić. Tu potrzeba trochę dobrej woli i zrozumienia potrzeb innych. Może czas już przejść do działania. Na moje pytanie o awarię wind na grudniowej sesji otrzymałem odpowiedź, iż tak naprawdę nie ma problemu. I może mógłbym to przyjąć ze zrozumieniem, gdybym nie znał sprawy. Z racji tej, iż codziennie korzystam z tego przejścia to dość często sprawdzam funkcjonowanie wind. Jak się okazuje nie jest tak różowo jak zapewniają władze. Windy te często są niesprawne, potwierdzają to również osoby korzystające z tego przejścia. Dodatkowo wiele wysiłku i sprytu wymaga korzystanie nawet ze sprawnych wind. Aby skorzystać z windy trzeba się najpierw do niej zmieścić, a następnie trzymać przycisk podnoszenia/opuszczania dźwigu, aby przy odrobinie szczęścia dotrzeć do celu. Zapewniam, iż nie jest to zadanie proste. Może być ono wręcz niewykonalne dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi, które nie są w stanie wcisnąć przycisku, a co więcej przytrzymać go przez czas w jaki porusza się winda. Dlatego też zdecydowałem się na ostatniej sesji złożyć w tej sprawie interpelację skierowaną do władz miasta. Chciałbym się dowiedzieć min., kiedy miasto przejęło od PKP zarządzanie przejściem podziemnym wraz z zamontowaną tam infrastrukturą. Interesuje mnie również jakie czynności podjęto w sprawie remontu(wymiany) wind lub budowy podjazdów i czy dokonano wyceny nakładów, jakie należałoby ponieść aby taką inwestycję przeprowadzić.
Liczę na konkretne odpowiedzi, a nie niespełniane od lat obietnice. Myślę, iż rada i władze miasta powinny zrobić wszystko aby ten problem rozwiązać. W tej sprawie nie powinniśmy się licytować kto o tym problemie mówił pierwszy. Tu przecież nie chodzi o to kto o tym mówi, ale że trzeba tą sprawę rozwiązać z pożytkiem dla mieszkańców i gości naszego miasta. Ponad 50 tysięczne miasto, które wybudowało dworzec przerastający jego potrzeby, nie potrafiło zadbać o właściwe rozwiązania komunikacyjne (windy, podjazdy). Za ponad 2,5 mln zł zmodernizujemy przejście podziemne na stacji PKP Legionowo Przystanek, a nie możemy zdobyć się na remont wind w miejscu centralnym naszego miasta jakim jest Dworzec Kolejowy wraz z przyległą infrastrukturą. Miasto z budżetem po stronie dochodów w wysokości ponad 226 mln zł stać jest na taki wydatek. Jako radny na każdej sesji jestem zapewniany przez władze miasta, iż dysponujemy środkami na inwestycje nie ujęte w planach budżetowych. Takich inwestycji, których nie było w planie na 2018 rok, a które jednak pojawiły się już w tym roku jest przynajmniej kilka. Mieszkańcy Legionowa chcą podjęcia pilnych działań w celu ostatecznego unormowania tego problemu. Uważam, iż remont wind i budowa podjazdów byłaby odpowiedzią na potrzeby mieszkańców naszego miasta i spotkałaby się z ich przychylnością. Poparcie takiej inwestycji mieszkańcy miasta wyrażali podpisując się pod wnioskiem Pana Dziedzica skierowanym do Prezydenta Legionowa już w 2016 roku. Możliwość korzystania ze sprawnych wind znacznie poprawiłaby komfort przemieszczania się mieszkańców, a w szczególności osób, dla których korzystanie z nich jest koniecznością w życiu codziennym. Czas pokaże, czy władza wsłucha się w głos mieszkańców.

Mirosław Grabowski
Radny Rady Miasta Legionowo

Komentarze

3 komentarze

  1. Benek odpowiedz

    4 mln złotych rocznie musimy do tego dworca dopłacać – My legionowscy podatnicy. przez 10 lat to będzie ponad 40 mln złotych . Wszędzie indziej za budowę i utrzymanie dworców płaci PKP. To WYJĄTKOWA KRÓTKOWZROCZNOŚĆ RZĄDZĄCYCH czyli Romka i jego popleczników !!!!!!

  2. Wojciech odpowiedz

    Ale tak by było w “normalnym mieście” czyli mądrze zarządzanym przez uczciwych i mądrych ludzi. U nas chodziło tylko o to żeby wziąć kasę od Szwajcarów. A nie myśleli już o tym, że potem przez kolejne lata trzeba będzie płacić za utrzymanie dworca 🙂;)

  3. Daro odpowiedz

    W każdym normalnie zarządzanym mieście konserwacją, wymianą wind na dworcu jakby nie było kolejowym zajmowałaby się kolej Już z pieniędzy podatników wybudowano kładkę nad torami, doposażono ją w windy, teraz kolejne pieniądze będą musiały zostać wydane na wymianę podnośników które są totalnym bublem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *