Facebook

LEGIONOWO. Nowy drapieżnik w mieście –

2017-04-14 12:00:13

Do Polski dotarł szakal złocisty, od niedawna jest widywany… również w Legionowie. Szakal złocisty (Canis aureus) należy do rodziny psowatych, jest spokrewniony z lisem i wilkiem. Przypomina lisa, ale jest od niego wyższy – ma długie, szczudłowate nogi, osiąga do 50 cm w kłębie, ogon ma krótszy i mniej puszysty, sierść krótką, złoto-szarą


Zanim badania genetyczne tego nie wykluczyły, niektórzy naukowcy uważali, że może być przodkiem psa domowego. W przeciwieństwie do wilka, który żyje w lasach i raczej z dala od osiedli ludzkich, szakal wybiera tereny odkryte, z rzadka porośnięte krzakami i drzewami. Poluje na drobne ssaki, zające, ptaki, młode sarny a nawet warchlaki dzika. Nie gardzi padliną i zagląda na wysypiska śmieci.

Szakal złocisty w Europie

Do niedawna szakale zamieszkiwały cieplejszą południowo-wschodnią część Europy, Bałkany, Turcję, Bliski Wschód. W XIX w. gatunek rozpoczął ekspansję na północ. Powoli, wędrując najczęściej wzdłuż rzek szakale dotarły do Rumunii, na Węgry, na Słowację i do Czech, potem do Austrii, Niemiec a nawet do Holandii. Inne osobniki wybrały drogę na wschód – przez Mołdawię docierały na Ukrainę, Białoruś, do Rosji i republik bałtyckich.

Nowy gatunek w Polsce

W kwietniu 2015 roku na poboczu drogi w województwie zachodniopomorskim znaleziono martwe zwierzę, ponieważ wyglądało dziwnie poproszono o pomoc naukowców. Po szczegółowych oględzinach (m.in. częściowo zrośnięte opuszki środkowych palców przednich łap) biolodzy nie mieli wątpliwości – szakal złocisty. Badania genetyczne to potwierdziły. Wtedy stało się pewne, że pojedyncze, samotne osobniki są już w Polsce. Jednak kilka miesięcy później w okolicach Kwidzyna ( na północy Polski) leśnicy podpatrzyli rodzinę szakali z czwórką szczeniąt. Na podstawie tych i innych faktów naukowcy orzekli, że ten gatunek już osiedlił się w Polsce.

Obszar występowania szakala złocistego Źródło: wikipedia.org

Obszar występowania szakala złocistego
Źródło: wikipedia.org

Był widziany w Legionowie

Zapewne czytając tę, skądinąd ciekawą, historię, czytelnicy zaczęli się zastanawiać, dlaczego pisze o tym lokalne, legionowskie „To i Owo”? Otóż kilka dni temu w redakcji odbywała się rozmowa na ten temat – ktoś opowiedział o tym, czego się dowiedział o szakalach w Polsce, ktoś dodał, że kilka lat temu przed Elektrociepłownią Żerań widział takiego „dziwnego lisa”. I wtedy do rozmowy włączył się kolega, który spokojnie zakomunikował obecnym, że jeśli szakal złocisty jest w Polsce, to on jest pewien, że… widział go w Legionowie. Nie kilka lat temu, ale w czasie ostatnich dwóch miesięcy, przy rondzie u zbiegu ulic Sobieskiego i Parkowej. I nie jednego, ale całą rodzinę! O zauważeniu „dziwnych lisów – na długich nogach” w lasku przy ul. Nowobarskiej, redakcję zawiadomił także jeden z mieszkańców.

Co na to fachowcy?

Że jest to możliwe, to już wiemy, ale czy rzeczywiście w legionowskich lasach są szakale złociste? – Do tej pory nie mieliśmy jeszcze takich zgłoszeń, ale jeśli szakale zawędrowały już na Pomorze do Kwidzyna, to musiały także przechodzić przez Polskę centralną, bo wędrują zwykle wzdłuż rzek. Mieliśmy nawet szkolenie na ten temat, ale sami ich nie spotkaliśmy – poinformował redakcję pracownik Nadleśnictwa Jabłonna.
Czy nowy drapieżnik w naszym środowisku naturalnym może być zagrożeniem? Dla zwierząt, na które poluje na pewno tak, dla lisów, z którymi konkuruje o pożywienie również. A co z nami? Cóż, nie boimy się lisów, bo nie ma powodów, wilki same nas unikają, zapewne z szakalami też nie będziemy mieli problemów. Do tych imigrantów z południa musimy się przyzwyczaić.

red.

Komentarze

5 komentarzy

 1. Szakal złocisty odpowiedz

  Tak,owszem są już też w Mosinie koło Poznania,rzeczywiście mniej płochliwe(jeden pokusił się i porwał mi siatkę z zakupami)😁
  Opis pasuje,a jedynie zastanawiają mnie przeraźliwe odgłosy,które wydają w nocy.Jeden ostatnio obudził mi dziecko,ale z obserwacji nie był ranny,więc wnioskuję,że mają okres godowy.
  Podchodzą śmiało do zabudowań pewnie w poszukiwaniu pożywienia.
  Sąsiedzi z okolicy jednogłośnie twierdzą,że to jenoty,ale opis pasuje do szakala złocistego

 2. Docent odpowiedz

  Wczoraj wieczorem widziałem dokładnie tego szakala złocistego.Przebiegał mi przed samochodem.Widziałem go bardzo dokładnie droga oświetlona, i do tego światła z samochodu.Był jak lis tylko bardziej szary niż rudy.Smukly o długich nogach i ogon nie taki puszysty ,tak jak jest opisane w artykule ze przemieszcza się wzdłuż rzek biegł dokładnie wzdłuż rzeki (bóbr szprotawa w lubuskim).chwile później spotkałem kolegę opowiadam mu cała sytuacje a on się uśmiechnął i mówi taaa! Pewnie psa widzialeś haha! Wiedzialem ze z nim o tym nie porozmawiam,wiec szybko przyjechałem do domu opowiadam to co widziałem Żonie,ale Żona też chyba za bardzo mi nie uwierzyła.wiec w pisałem w Google i od razu w grafice pojawiły się dokładnie obrazy tego szakala. Kamień spadł mi z serca Ze coś takiego istnieje a ja widziałem jako jeden z niewielu.

 3. nika. odpowiedz

  widzialam już 4 razy … myślałam że to lisy ale jak zobaczyłam w dzień, to trochę jednak inny niż lis – wyższy, mniej płochliwy i szarawy. Krótszy ogon.

  1. Szakale odpowiedz

   Widziałem je już drugi raz. Dziś w nocy widziałem jak poluje przy Sobieskiego na zarośniętej działce obok Biedronki przy Sobieskiego.

 4. Robert odpowiedz

  Są w okolicy nowe gatunki. Dwa lata temu w okolicy Pułtuska widziałem zwierzę z rasy kotów, czarne, dwukrotnie większe i masywniejsze od kota na znacznie dłuższych łapach, płochliwe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *