LEGIONOWO. Nowy Lidl przy muzeum

2015-11-10 12:17:39

Do niedawna zielony teren wokół Muzeum Historycznego niebawem zamieni się w strefe handlu. Pomiędzy ulicami Jagiellońską, Mickiewicz i Kazimierza Wielkiego powstaje supermarket oraz 2 budynki mieszkalne.

 

Działki o powierzchni 1,5 ha u zbiegu ulic Jagiellońskiej, Mickiewicz i Kazimierza Wielkiego były zieloną enklawą przylegającą do Muzeum Historycznego. Wcześniej planowano na tym terenie wzniesienie siedziby starostwa, sądu, biblioteki albo przeznaczenie go na inny cel publiczny. We wrześniu 2012 prezydent zdecydował się jednak sprzedać działki. W trzecim z kolei przetargu, na początku 2014 r., kupiła je za ok 10 mln zł firma “Budrem”, której jednym z właścicieli jest sieć supermarketów LIDL.

Dali się okpić

Atrakcyjne położenie oraz wcześniejsze plany spowodowały, że niektórzy radni, zazwyczaj popierający w ciemno wszystkie pomysły prezydenta, tym razem mieli wątpliwości. Tym bardziej, że o planach sprzedaży terenu dowiedzieli się na 2 dni przed głosowaniem, w którym mieli wyrazić prezydentowi zgodę na sprzedaż. Radni dali się jednak okpić prezydentowi, który obiecał im, że przyszły nabywca terenu będzie musiał się zobowiązać, iż 1000 m2 powierzchni na parterze powstałego budynku odda gminie z przeznaczeniem na cel publiczny np. na bibliotekę. Później okazało się, że do uchwały, nad którą zagłosowali radni, nie zostały wpisane jakiekolwiek zastrzeżenia. Przy okazji wystrychnięci na dudka zostali także okoliczni przedsiębiorcy, którym prezydent miał obiecać, że nie sprzeda tego terenu pod supermarket.

Nie chciano z nimi rozmawiać

Nie powiodły się także próby porozumienia mieszkańców z nabywcą terenu, aby usytuowanie supermarketu oraz 2 bloków mieszkalnych było jak najmniej uciążliwe dla dotychczasowych mieszkańców. Mieszkańcy okolicznych budynków chcieli aby dojazd dla zaopatrzenia marketu, był w innym miejscu. Domagali się też rezygnacji z trwałego odgrodzenia nowych bloków od już istniejących oraz zapewnienia dostępności planowanego parku dla wszystkich. Przedstawiciel inwestora stwierdził, że będzie to raczej niemożliwe, bo zmiany zatwierdzonych projektów będą generować dodatkowe koszty. A nabywcy nowych mieszkań mogą nie być skorzy do udostępniania innym gruntu, za który płacą. Zapał mieszkańców ostudził także prezydent Roman Smogorzewski, który stwierdził, że nabywca terenu może z nim zrobić co tylko zechce.

Inwestycja na ukończeniu

Obecnie budowa supermarketu sieci LIDL jest już na ukończeniu. Od strony ul. Jagiellońskiej za niebieskim płotem widoczna jest już bryła budynku.  Ma on 7,5 m wysokości, a jego powierzchnia użytkowa to 1725 m2. Wokół sklepu mają być zlokalizowane 74 miejsca parkingowe w tym: 3 miejsca dla niepełnosprawnych oraz  2 dla matek z dziećmi, a także 6 miejsc postojowych dla rowerów. Po drugiej stronie Muzeum Historycznego przy ul. Mickiewicza powstają natomiast 2 budynki mieszkalne wielorodzinne  o 3 i 4 kondygnacjach z garażem podziemnym na 76 miejsc. Na terenie ma być usytuowanych również 40 miejsc postojowych. Przy ul. Jagiellońskiej widoczny jest nawet banner oferujący prace w markecie.

MACIEJ LERMAN

mlerman@tio.com.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *