LEGIONOWO. Odbiór śmieci podrożeje 2-krotnie?

2019-03-30 11:21:21

Władze Legionowa szykują się do ogłoszenia przetargu na odbiór śmieci. Obecna umowa obowiązuje tylko do września br. Prawdopodobnie od jesieni tego roku mieszkańcy Legionowa za śmieci zapłacą dużo więcej niż dotychczas. Tak dzieje się w całej Polsce


Aktualnie śmieci w Legionowie odbiera konsorcjum 3 firm: MS-Eko i Eko-Max Recykling oraz firmy PUK Serwis. Umowa z powyższymi usługodawcami obowiązuje od listopada 2017 r. i kończy się 30 września 2019 r. W poniedziałek (18 marca br.) w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) pojawiło się ogłoszenie informacyjne w sprawie poszukiwania nowego odbiorcy odpadów komunalnych od mieszkańców Legionowa.

Wszyscy płacą więcej

Zgodnie z tendencją do wzrastania opłat za odbiór odpadów komunalnych w całym kraju, w tym również pozostałych gminach powiatu legionowskiego, mieszkańcy Legionowa muszą być przygotowani na duże podwyżki opłat za śmieci. Obecnie za śmieci segregowane płacimy 10 zł, zaś za niesegregowane 20 zł od osoby. W Jabłonnie, Nieporęcie, Serocku i Wieliszewie stawki za odbiór odpadów wahają się od 18 zł do 20 zł za odpady segregowane oraz 40 zł za odpady niesegregowane od osoby. Są to ceny dwa razy wyższy niż w latach ubiegłych. Zważywszy na ceny w innych gminach, od jesieni mieszkańcy Legionowa również mogą płacić dwukrotnie wyższe stawki.

Problemy ze starymi umowami

W lipcu 2017 r. przez kilka dni w całym mieście śmieciami były zsypane ulice oraz przydomowe altanki. Powodem problemu było wypowiedzenie od 1 lipca 2017 r. umowy na odbiór odpadów z Legionowo przez Konsorcjum firm, które odbierały odpady komunalne od 4 lat. Przyczyną wypowiedzenia umowy już wtedy były zbyt niskie stawki za odbiór śmieci. Niedawno problem z odpadami miały również gminy Nieporęt i Serock. Firmy zajmujące się odbiorem śmieci zażądały mniej więcej 2 razy tyle pieniędzy niż dotychczas. W czasie negocjacji cenowych, coraz częściej dochodzi też do wstrzymania odbioru odpadów, co ma stanowić dodatkowy nacisk na władze samorządowe.

KT

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *