Facebook


LEGIONOWO. Odejdzie w niesławie

2016-09-23 12:47:51

W minionym tygodniu ukazał się pierwszy numer pisma MIESZKAM OBOK, wydawanego przez stowarzyszenie o tej samej nazwie. Pismo firmuje opozycyjny radny Andrzej Kalinowski. A, że piszą tam ciekawe rzeczy, pozwoliliśmy sobie zamieścić jego fragment.

Obecna kadencja prezydenta Legionowa z pewnością będzie jego ostatnią. Dzisiaj stoi przed nami pytanie: kiedy odejdzie, a nie: czy odejdzie? Pada ono już nie tylko ze strony osób krytycznie odnoszących się do sposobu sprawowania najważniejszego urzędu w mieście, ale również z ust radnych, którzy prezydenta wciąż wspierają. To wśród tych ostatnich rozpoczęła się już, jak to się określa w polityce, walka buldogów pod dywanem o to, kto mógłby go zastąpić.

W ostatnich wyborach samorządowych prezydenta poparło ok. 12 tys. wyborców. Wszystkim im, ale także pozostałym mieszkańcom Legionowa należy się z jego strony słowo: Przepraszam! Czy je usłyszymy? Nie traćmy nadziei. Może padnie ono wtedy, kiedy wreszcie prawda ujrzy światło dzienne. Prawda o czym? O niemoralnych rządach. O człowieku, który mógł wpisać się złotymi zgłoskami w historię Legionowa, a odejdzie w niesławie.

Co jakiś czas dowiadujemy się o kolejnych nieetycznych, a pewnie też sprzecznych z prawem, działaniach prezydenta. Ostatnio, Prokuratura Okręgowa zajęła się sprawą nabycia przez niego oraz przez rodzinę Szymona Rosiaka, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej lokalu przy ul. Piłsudskiego. Lokal ten trafił w ich ręce po cenach dwukrotnie niższych od rynkowych i został wynajęty jednemu z banków za kilkanaście tysięcy miesięcznie.

Takich spraw jest rzecz jasna dużo więcej. Nie umilkły przecież jeszcze echa sprzedaży działki przy ul. Parkowej w Legionowie. Jak informowała lokalna prasa: Postępowanie zostało wszczęte 9 listopada 2015r. o czyn z art. 231 par. 1 kodeksu karnego (kk) i dotyczy ewentualnego przekroczenia uprawnień przez prezydenta Legionowa przy sprzedaży działek. Na finał tego postępowania przyjdzie poczekać.

Smutne i niepokojące w tej historii jest też to, że radni miejscy (za wyjątkiem dwóch opozycyjnych) chociaż o wszystkim wiedzą w zasadzie milczą. W Radzie Miasta ucinana jest wszelka dyskusja na ten temat. Rzecz jasna ta oficjalna. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Smogorzewskiego już dzisiaj chętnie by się pozbyto. Jest on balastem również dla PO. Pytanie tylko: kto miałby go zastąpić?

Sam prezydent ma świadomość swojej roli w utrzymaniu spoistości legionowskich grup interesu. Jego odejście mogłoby oznaczać wybuch szeregu konfliktów. Musiałoby wiele się zmienić, aby nic się nie zmieniło. Czy taką operację dałoby się dzisiaj przeprowadzić? Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że rozmowy w tej sprawie trwają. Póki co, prezydent podbija stawkę i ogłasza w zależnej od niego prasie, a także na bilboardach, że jest jednym z najlepszych prezydentów w Polsce. Z tego to już nawet przysłowiowe konie się nie śmieją. Tylko naszych pieniędzy na taką reklamę żal.

Andrzej Kalinowski

Stowarzyszenie MIESZKAM OBOK

Komentarze

6 komentarzy

 1. Redaktor odpowiedz

  Oficjalnie: co najmniej dwie prokuratury w Warszawie od dłuższego czasu prowadzą postępowania w sprawie nieprawidłowości w legionowskim samorządzie. Chodzi m.in. o przekroczenie uprawnień przez R. Smogorzewskiego oraz składanie przez niego fałszywych oświadczeń majątkowych. Postępowania na razie prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko osobie tzn. nie postawiono jeszcze nikogo w stan oskarżenia. “Dla dobra śledztwa” – prokuratura nie udziela bliższych informacji.

 2. Agata odpowiedz

  Kolejny rzetelny pseudo artykuł w toiowo. Same gdybania. Nic pewnego. Wszystko na zasadzie “nieoficjalnie się mówi” etc. Postępowanie tez nie jest prowadzone przeciw Smogorzewskiemu tylko w sprawie ewentualnych nieprawidłowości – czyli znowu nic nie wiadomo. Od kilku tygodni publikujecie te same rzeczy tylko napisane innymi słowami a wlasciwie nic konkretnego. I to ma być wiarygodna gazeta?

  1. Kamila odpowiedz

   No gratuluję. Rzetelny dla ciebie artykuł będzie dopiero wtedy, kiedy Romana wsadzą do mamra (z czego nota bene wielu by się cieszyło). A dopóki wyrok nie zapadnie, to co pisać i gdybać nie wolno?

 3. Daro odpowiedz

  A to dobre, posta poprzednika potraktuję jako niesmaczny żart
  W całej radzie jest aż dwóch opozycyjnych radnych, słownie DWÓCH ludzi a on wymaga od jednego z nich CUDU
  Normalnie to się nie mieści w głowie jak można tak w prostacki, chamski sposób robić z ludzi idiotów

 4. kogut odpowiedz

  Kalinowski to niech się jajkami zajmie i firmą którą prowadzi jest 2 lata radnym i co zrobił dla swoich wyborców nic na sesjach sie lansuje udaje ze cos wie ale zawsze głosuje przeciw czy cos dobrego czy złego

  1. Zbych odpowiedz

   A co może zrobić dla wyborców radny opozycyjny? Przecież Smogorzewski nie da pieniędzy na realizację jakiejkolwiek inwestycji w jego okręgu. Za to w okręgach radnych Smogorzewskiego na wszystko są pieniądze, a byle co ogłaszane jest jako sukces otrąbiony trzy razy w LTV, Miejscowym Żołnierzu Wolności i Moje Legionowo, żeby wszyscy z jego ekipy zdążyli polansować się. Do tego obowiązkowe otwarcie z watą cukrową i popcornem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *