LEGIONOWO. Operacja zaćmy, rezonans, tomografia – bez kolejki?

2019-03-19 2:55:08

Minister Zdrowia od 1 kwietnia br. zniósł limity na finansowanie zabiegów usunięcia zaćmy, badania diagnostyczne tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego . Ma to przyspieszyć dostępność do świadczeń medycznych i skrócić kolejki oczekujących


W 2018 r. NFZ wydał blisko 700 mln zł na sfinansowanie 313 tys. operacji zaćmy oraz ok. miliard zł na sfinansowanie 2,25 mln badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w skali całego kraju.

Szansa dla Kliniki Mediq

Legionowska Klinika Mediq, jako jednostka mająca zakontraktowane zabiegi usunięcia zaćmy oraz badania diagnostyczne tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego powinna być jednym z beneficjentów zapowiedzianego przez Ministra Zdrowia programu bez limitowego finansowania ww. zbiegów. Obecnie czas oczekiwania w Klinice Media na wykonanie badań diagnostycznych rezonansu magnetycznego wynosi 3 miesiące natomiast tomografia komputerowa wykonywana jest na bieżąco – maksymalnie do 2 tygodni od dnia zapisu. Najbliższe wolne terminy na wykonanie operacji zaćmy są za to dopiero w 2021 r. Na ww. zabiegi i badania NFZ przeznacza dodatkowo 220 mln zł. Jest to kwota, na cały kraj, której podział na poszczególne oddziały wojewódzkie NFZ poznamy w zarządzeniu Prezesa NFZ, które jeszcze nie zostało wydane. Trzeba także zaznaczyć, że Klinika Mediq nie jest w tzw. ,sieci szpitali”, co stwarza ryzyko przyznania mniejszej, niż szpitalom „sieciowym” kwoty i wcześniejszego zakończenia bezlimitowego leczenia pacjentów.

Lider w leczeniu zaćmy

Klinika Mediq jest w gronie potentatów w leczeniu zaćmy i jaskry. Mieści się ona w pierwszej szóstce zakładów dla tego rodzaju zabiegów w kraju. „Jeżeli bezlimitowe finansowanie operacji zaćmy byłoby utrzymane przez dłuższy czas, w ciągu roku moglibyśmy zlikwidować kolejki oczekujących”- taką informację w rozmowie telefonicznej otrzymaliśmy od Dyrektora Kliniki Mediq dr. Jerzego Petza. Według proponowanych założeń rozliczeń, jeżeli szpital będzie realizował co najmniej 80% zabiegów w trybie jednodniowym (zabieg i wypis pacjenta do domu tego samego dnia) dostanie 100% refundacji. Natomiast gdy nie osiągnie ww. skali wycena za zabieg będzie obniżona o 10%. Ma to zdopingować szpitale do zbliżania się do obowiązujących standardów europejskich gdzie hospitalizacja (powyżej 1 dnia) przy zabiegu zaćmy waha się od 5 do 10 %. Jednak szczegółowe informacje zarówno o podziale środków jak i sposobie rozliczeń poznamy dopiero po wydaniu zarządzenia Prezesa NFZ. Wtedy też będzie można pokusić się o ocenę wpływu na dostępność i zmniejszenie kolejek oczekujących.

Jacek Jankowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *