LEGIONOWO. Oszukani pacjenci zgłaszają się do prokuratury

2020-02-10 6:57:15

 

W Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga Północ prowadzone jest postępowanie przygotowawcze w sprawie oszustw na szkodę wielu osób przy zawieraniu umów o świadczenie usług zdrowotnych przez Ogólnopolskie Centrum Medyczne (OCM). Do tej pory wpłynęło 98 zawiadomień, w tym 3 z powiatu legionowskiego


Przypomnijmy, klienci Firmy Ogólnopolskie Centrum Medyczne (OCM) z siedzibą przy ul. Brzeskiej 2 w Warszawie, która działała również w Legionowie, jak sami mówią – „zostali na lodzie”. OCM oferowało pakiety, w ramach których pacjenci mogli korzystać m.in. z bezpłatnych badań, nielimitowanego dostępu do lekarza POZ oraz do specjalistów. Pakiety kosztowały nawet kilka tysięcy złotych, a firma zapadła się jakby pod ziemię pod koniec zeszłego roku.

3 przypadki w powiecie

Jak informuje prokuratura dochodzenie wszczęte zostało 4 października 2019 r. Do tej pory zarejestrowano wpływ 98 zawiadomień dotyczących oszustw przy zawieraniu umów o świadczenie usług medycznych przez OCM. Jedno z nich złożone zostało przez pokrzywdzonego z Legionowa i dwa przez pokrzywdzonych z Chotomowa. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić zgłoszeń z naszego powiatu będzie więcej.

Problemy nie tylko pacjentów

Z powodu braku kontaktu z OCM ucierpieli nie tylko pacjenci, ale również przychodnie, kliniki i laboratoria medyczne. Problemy nie ominęły również legionowskich placówek. W rozmowie z przedstawicielami jednego z legionowskich laboratoriów medycznych potwierdziliśmy, że OCM nie wywiązywało się z umowy i zadłużyło się na wysoką kwotę. Stąd też placówka zaprzestała wykonywanie badań zlecanych przez Centrum i wypowiedziała umowę OCM.

Firma nadal nie odpowiada

Sprawdziliśmy sami jak wygląda kontakt z firmą. Niestety ten jest praktycznie niemożliwy. Infolinia działa, ale tylko w teorii – telefonu nikt nie odbiera i w kółko powtarzany jest komunikat, że wszyscy konsultanci są zajęci i rozmowa po jakimś czasie jest przerywana. Jedyny dostępny mail, służy głównie do rejestracji. Wysłaliśmy na niego pytania oraz ponaglenie, na które do zamknięcia numeru nadal nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi. Co ciekawe na stronę nadal dodawane są raz w miesiącu aktualności oraz nadal można zakupić online pakiety świadczeń medycznych. Cena pakietu podstawowego na rok to 2800 zł, zaś za ten sam pakiet na 4 lata zapłacić trzeba 6000 zł. Droższe są pakiety dla seniorów: pakiet roczny 3300 zł i 8800 zł za pakiet 4 letni. Pakiet premium dla seniorów na cztery lata to wydatek aż 12 tys. zł. Oczywiście płatne jednorazowo, z góry.
Będziemy informować o dalszych losach sprawy.

Paulina Nowicka

Komentarze

4 komentarze

 1. Leszek odpowiedz

  Zgłosiła na Policję 3 lata temu i cisza ani widu ani słuchu kasa przepadła dlaczego tak to długo trwa ponoć już dawno zamknęli oszustów.

 2. opinia odpowiedz

  Takie czasy
  Kariera i kasa a prokuratura ?

 3. dariuszjaniak@onet.pl odpowiedz

  Nadzieja Pani Elżbiety ha ha…
  Taka rzeczywistość cwaniaczki są wszędzie
  dajemy się oszukiwać przez polityków ,urzedy i karierowiczów
  Ja też a zgłoszenie do prokuratury raczej nic nie da, mają inne
  sprawy sterowane odgórnie. Dariusz

 4. Elżbieta odpowiedz

  Firma -krzak OCM i mnie nabiła w butelkę. Wydane 7 tysięcy zł. na abonament medyczny przepadło. Utrudnienia w egzekwowaniu świadczeń medycznych (wizyty u specjalistów, diagnostyka) wystąpiły już wiosną 2019 r. a umowa była podpisana w grudniu 2018. Sprawa została zgłoszona na policję i do prokuratury jesienią ubiegłego roku. Mam nadzieję że prokuratura rejonowa w Warszawie , ul. Jagiellońska 5 nie będzie zwlekać i pozwoli oszukanym i pokrzywdzonym odzyskać swoje pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *