Otwarcie pracowni w zespole szkół

2016-04-13 2:21:19

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie przy ul. Targowej zyskał nową pracownię przedmiotową. Będą z niej korzystać uczniowie kształcący się w specjalności technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Kierunek kształcenia w zakresie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej powstał we współpracy z Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, który jest inwestorem otwartego w ubiegłym roku w Jabłonnie Centrum Badawczego KEZO PAN.

Młodzież uczy się tu:
• organizować montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
• wykonywać montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
• konserwować oraz naprawiać urządzenia i systemy energetyki odnawialnej,
• kontrolować pracę urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
• sporządzać kosztorysy oraz oferty i umowy dotyczące urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

DSC_4216

Specjalistyczna pracownia, która będzie wspierać kształcenie na tym kierunku, powstała kosztem blisko 122 tysięcy złotych. Prawie 75 tysięcy z tej kwoty zostało pozyskane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Zwiększenie potencjału szkół zawodowych na Mazowszu”. Powiat legionowski był jednym z partnerów projektu, a jego liderem – Agencja Rozwoju Mazowsza S.A.

– Stałe podnoszenie jakości kształcenia w placówkach prowadzonych przez powiat to jedna z kluczowych dla nas kwestii. Nie ograniczamy się do deklaracji i sukcesywnie realizujemy przedsięwzięcia, które pozwalają ten cel realizować. Tworzenie nowych, profesjonalnie wyposażonych pracowni to jeden z elementów szerzej zakrojonych działań. Konsekwentnie modernizujemy zarówno budynki szkół, prowadząc m.in. prace termomodernizacyjne, jak i ich otoczenie. Staramy się ciągle wzbogacać infrastrukturę sportową, stąd trwająca przy Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legionowie budowa boiska wielofunkcyjnego, oraz rozpoczęty proces projektowania urządzeń sportowych przy zespole szkół im. Jerzego Siwińskiego – mówi starosta legionowski Robert Wróbel.

DSC_4111

Dzięki środkom UE pracownia zyskała szereg stanowisk do nauki zawodu. Wśród nich znalazły się stanowisko fotowoltaiki, energii wiatrowej, energii termalnej – pozyskiwania energii cieplnej z kolektorów słonecznych, energii termalnej – pozyskiwania energii przy pomocy pompy ciepła, ogniw paliwowych, systemów hybrydowych, biopaliw i magazynowania energii. Warto dodać, że w ramach wspomnianego projektu PZSP w Legionowie otrzymał również wyposażenie pracowni informatycznej.

Dodatkowo z budżetu szkoły zakupione zostały: kolektor słoneczny, pompa ciepła, wyposażenie pracowni (m.in. zgrzewarka, palnik do lutowania z oprzyrządowaniem, imadła, stoły warsztatowe oraz wiele narzędzi) oraz wykonany został remont sali, w której mieści się pracownia.

źródło: Powiat Legionowski

Komentarze

3 komentarze

 1. Miro odpowiedz

  To nie Kownacki, wójt Wieliszewa jest niższy i z brodą.

 2. Mieczysław odpowiedz

  Spójrzcie na pierwsze zdjęcie /chyba/ Kownacki skręca imadło Staroscie Wróblowi które już jest skręcone do oporu a rurka nie jest w szczękach imadła tylko w środku. Paranoja, władza daje ciała.

  1. Tomasz odpowiedz

   Przeprasza ale imadło posiada specjalne szczęki na rury niżej po to aby podczas ściskania nie spłaszczyła się ona więc proszę się nie wypowiadać skoro Pan się nie zna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *