LEGIONOWO. Pacjenci z Legionowa zostali oszukani?

2020-01-26 4:25:11

Klienci Firmy Ogólnopolskie Centrum Medyczne (OCM), działającej również w Legionowie, jak sami mówią – “zostali na lodzie”. OCM oferowało pakiety, w ramach których pacjenci mogli korzystać m.in. z bezpłatnych badań, nielimitowanego dostępu do lekarza POZ oraz do specjalistów. Pakiety kosztowały nawet kilka tysięcy złotych, a firma zapadła się jakby pod ziemię. Sprawą zajmuje się prokuratura


Do redakcji zgłaszają się mieszkańcy Legionowa i okolic przestrzegając przed firmą sprzedającą pakiety ułatwiające dostęp do wykonania rozmaitych badań. Ogólnopolskie Centrum Medyczne (OCM), bo nim mowa działa w Polsce już od paru lat. Jak twierdzą mieszkańcy na początku wszystko było w porządku, firma świadczyła usługi bez żydach problemów. Te jednak się zaczęły pod koniec 2019 r. usługi przestały być świadczone, a kontakt z firmą się urwał.

Umowy na 4 lata

W rozmowie z mieszkańcami, którzy korzystali z usług OCM dowiedzieliśmy się, że umowy na pakiety zawierane były na 4 lata z góry, a ich cena sięgała paru tysięcy z złotych. – Zawarłam umowę z OCM dwa lata temu, na początku wszystko było dobrze. Korzystałam z ich usług w Legionowie i nie miałam żadnych problemów – opowiada Pani Zofia. – W październiku zeszłego roku byłam zrobić badania w jednym z legionowskich laboratoriów medycznych z ul. Jagiellońskiej. Nie była to moja pierwsza wizyta w tamtym miejscu, do tej pory badania były wykonywane za pośrednictwem pakietu bez problemu. Tam dowiedziałam się, że laboratorium już nie wykonuje badań zleconych przez OCM, bo ci przestali im płacić – dodaje rozmówczyni. W rozmowie z przedstawicielami laboratorium potwierdziliśmy, że OCM nie wywiązywało się z umowy i zadłużyło się na wysoką kwotę. Stąd też zaprzestanie wykonywanie badań zlecanych przez Centrum.

Badania umówione z nikim?

Podobne problemy wysterowały podczas wizyt u lekarzy. – Umówiłam wizytę w jednej z legionowskiej klinik za pośrednictwem OCM. To miała być wizyta pod koniec 2019 r. u okulisty w piątek na godz. 12. Kiedy przyszłam do kliniki i podałam dane mojej wizyty, Pani w rejestracji powiadomiła mnie, że w systemie nie ma zarejestrowanej takiej wizyty – informuje Pani Ewa. – Po krótkiej rozmowie dowiedziałam się, że klinika nie ma kontaktu z OCM już od dłuższego czasu – dodaje. Zdezorientowani klienci zastanawiają się, czy firma zbankrutowała czy zostali jednak oszukani. Sami nie mogą skontaktować się z OCM, aby zrezygnować z pakietu bądź ustalić czy firma nadal funkcjonuje.

Czy firma nadal funkcjonuje?

Sprawdziliśmy sami jak wygląda kontakt z firmą. Niestety ten jest praktycznie niemożliwy. Infolinia działa, ale tylko w teorii – telefonu nikt nie odbiera i w kółko powtarzany jest komunikat, że wszyscy konsultanci są zajęci i rozmowa po jakimś czasie jest przerywana. Jedyny dostępny mail, służy głównie do rejestracji. Wysłaliśmy na niego pytania, na które do zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi. Co ciekawe pakiety nadal można zakupić online. Cena pakietu podstawowego na rok to 2800 zł, zaś za ten sam pakiet na 4 lata zapłacić trzeba 6000 zł. Droższe są pakiety dla seniorów: pakiet roczny 3300 zł i 8800 zł za pakiet 4 letni. Pakiet premium dla seniorów na cztery lata to wydatek aż 12 tys. zł. Oczywiście płatne jednorazowo, z góry.

Klienci wysyłają zawiadomienia

Wielu klientów OCM złożyło zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez powyższą firmę. Jak udało nam się ustalić z naszymi rozmówcami, wszystkie te sprawy mają być włączone do jednego postępowania. Do zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy niestety potwierdzenia tej informacji od Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Północ, która zajmuje się tą sprawą. Do sprawy będziemy wracać.

Paulina Nowicka

Komentarze

1 komentarz

  1. Naiwny emeryt odpowiedz

    Dziękuję za ten artykuł. Wraz z żoną, również zostaliśmy ofiarami opisanego oszustwa. Próbowałem szukać pomocy w UOKIK, ale stamtąd, przez infolinię usłyszałem tylko sugestię szukania pomocy we właściwej komórce Starostwa Powiatowego. Liczę, że sugerowane w artykule działanie przez prokuraturę będą szybsze i owocniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *