LEGIONOWO. Pamiątka z getta na Allegro

2017-03-09 1:48:15

Na portalu aukcyjnym Allegro pojawiła się oferta sprzedaży drewnianej tablicy z legionowskiego getta z napisem „Judischs Wohgne” i „Dzielnica Żydowska”


Gołym okiem widać, że znalezisko ma kilkadziesiąt lat. Drewniana tablica, a na niej czarny, niewyraźny napis „Judischs Wohgne” i „Dzielnica Żydowska, Niemcom i Polakom wstęp wzbroniony” została wystawiona na sprzedaż w grudniu zeszłego roku.

Od 10 tys. zł

Jak zaznaczył w opisie aukcji sprzedawca, tablica została znaleziona podczas prac budowlanych przeprowadzanych na ulicach Jana III Sobieskiego oraz ulicy Chrobrego w Legionowie. Początkowo cena pamiątki wynosiła 10 tys. zł. Zainteresowanie znaleziskiem było tak duże, że jego cena wzrosła aż do 55 tys. zł. Tablicą zainteresowali się między innymi muzealnicy, a także badacze z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Jak udało nam się dowiedzieć, cenną pamiątkę chciało także odkupić legionowskie Muzeum Historyczne. Jego pracownicy spotkali się nawet w tej sprawie z wystawcą.

Pamiątka własnością Państwa

W połowie stycznia tablica zniknęła z aukcji. W rezultacie nikt jej nie kupił, a sprawą zainteresowała się policja. Jak udało nam się ustalić tego typu znaleziska są własnością Państwa. Tablica trafiła więc do depozytu Muzeum Historycznego w Legionowie. – To prawda. Tablica trafiła do nas w czasowy depozyt. Czekamy na zakończenie czynności przez policję. Nie ukrywam, że bardzo byśmy chcieli, żeby ta pamiątka została w naszym muzeum. Jest to cenny zabytek. Symboliczna tablica jest jedną z niewielu pamiątek, jakie zachowały się po legionowskim gettcie – potwierdza Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie.

Adam Balcerzak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *