LEGIONOWO. Park&ride i nowe osiedle przy PKP Piaski

2015-12-14 10:56:42

Miasto przystąpiło do opracowania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów leżących przy torach kolejowych na os. Piaski. To pozwoli na powstanie parkingu typu “parkuj i jedź” w pobliżu PKP Piaski, a także nowego osiedla mieszkaniowego.

 

Na ostatniej sesji radni zgodzili się na przystąpienie do opracowania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów kolejowych i specjalnych, dotychczas przeznaczonych dla wojska i policji na os. Piaski. Obecnie na tych gruntach obowiązuje plan z 2001 roku. To ogranicza w istotny sposób możliwości inwestycyjne miasta na gruntach będących w obrębie ulic Piaskowej i Torowej w Legionowie.

Działka niezwykle ważna

– Należy zauważyć, że jest tam szereg budynków mieszkalnych i ten teren już dawno przestał pełnić funkcję terenu usług specjalnych dla wojska i policji. Niegdyś niektóre działki były terenami zamkniętymi i zostały przez Ministerstwo Obrony Narodowej już dawno otwarte. Natomiast przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostało, czyli usługi specjalne i tereny kolejowe. W szczególności chciałem zwrócić uwagę na jedną działkę kolejową. Jest ona dla miasta niezwykle ważna – powiedział Marek Pawlak, zastępca prezydenta Legionowa. W tej chwili działka ta jest przeznaczona pod tereny kolejowe, co uniemożliwia miastu realizację bardzo ważnej inwestycji, czyli budowy parkingu typu park&ride przy stacji PKP Piaski. – Przeznaczenie tego terenu w uchwale sprzed wielu lat już straciło swoją rację bytu i uniemożliwia działalność inwestycyjną gminy, dlatego należałoby przystąpić do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania dla tego terenu – przekonuje Marek Pawlak.

Zabudowa wielorodzinna

Legionowscy włodarze chcą, aby w tej lokalizacji w przyszłości powstały tereny produkcyjne i magazynowe z możliwością realizacji parkingów. Przyszłe zagospodarowanie pozostałej jego części, zwłaszcza tej obecnie stanowiącej tereny wojskowe i policyjne, na chwilę obecną pozostaje niewiadomą. Należy jednak spodziewać się tam nowej zabudowy wielorodzinnej. – Nie przewiduję innej możliwości, aby przeznaczenie tego terenu nie zmieniło się w sposób uwzględniający zabudowę wielorodzinną. Zdziwiłbym się gdyby urbanista przygotowujący projekt uchwały nie uwzględnił obecnego kształtu zagospodarowania tego terenu. Wydaje mi się, że w większości powinna to być zabudowa wielorodzinna. Natomiast na terenach kolejowych trzeba uwzględnić bliskość linii kolejowej i parkingi powinny być uwzględnione – przekonuje Marek Pawlak.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

3 komentarze

 1. Daro odpowiedz

  Budujemy nowy parking wraz zim budujemy nowe osiedle mieszkaniowe
  Po wybudowaniu osiedla mamy zapełniony parking i brak miejsc do parkowania
  Dogęszczanie to same problemy dla mieszkańców ale liczy się tylko kasa

 2. Łukasz odpowiedz

  A może by tak najpierw przygotować infrastrukturę pod te nowe bloki. Bo wydaję mi się, że chociażby częstotliwość kurosowania 731 czy pociągów S9 i S3 trochę odstaję od zamysłów autorów tego cudownego dokumentu.

  A może by tak zrobić jakiś park czy coś innego dla mieszkańców?

 3. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

  PROPONUJE ZMIENIĆ NAZWĘ TEGO DOKUMENTU…. TO POWINIEN BYĆ “PLAN ZAGĘSZCZANIA MIASTA” czy jakoś tak….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *