Facebook

LEGIONOWO. Park&ride i nowe osiedle przy PKP Piaski

2015-12-14 10:56:42

Miasto przystąpiło do opracowania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów leżących przy torach kolejowych na os. Piaski. To pozwoli na powstanie parkingu typu „parkuj i jedź” w pobliżu PKP Piaski, a także nowego osiedla mieszkaniowego.

 

Na ostatniej sesji radni zgodzili się na przystąpienie do opracowania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów kolejowych i specjalnych, dotychczas przeznaczonych dla wojska i policji na os. Piaski. Obecnie na tych gruntach obowiązuje plan z 2001 roku. To ogranicza w istotny sposób możliwości inwestycyjne miasta na gruntach będących w obrębie ulic Piaskowej i Torowej w Legionowie.

Działka niezwykle ważna

– Należy zauważyć, że jest tam szereg budynków mieszkalnych i ten teren już dawno przestał pełnić funkcję terenu usług specjalnych dla wojska i policji. Niegdyś niektóre działki były terenami zamkniętymi i zostały przez Ministerstwo Obrony Narodowej już dawno otwarte. Natomiast przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostało, czyli usługi specjalne i tereny kolejowe. W szczególności chciałem zwrócić uwagę na jedną działkę kolejową. Jest ona dla miasta niezwykle ważna – powiedział Marek Pawlak, zastępca prezydenta Legionowa. W tej chwili działka ta jest przeznaczona pod tereny kolejowe, co uniemożliwia miastu realizację bardzo ważnej inwestycji, czyli budowy parkingu typu park&ride przy stacji PKP Piaski. – Przeznaczenie tego terenu w uchwale sprzed wielu lat już straciło swoją rację bytu i uniemożliwia działalność inwestycyjną gminy, dlatego należałoby przystąpić do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania dla tego terenu – przekonuje Marek Pawlak.

Zabudowa wielorodzinna

Legionowscy włodarze chcą, aby w tej lokalizacji w przyszłości powstały tereny produkcyjne i magazynowe z możliwością realizacji parkingów. Przyszłe zagospodarowanie pozostałej jego części, zwłaszcza tej obecnie stanowiącej tereny wojskowe i policyjne, na chwilę obecną pozostaje niewiadomą. Należy jednak spodziewać się tam nowej zabudowy wielorodzinnej. – Nie przewiduję innej możliwości, aby przeznaczenie tego terenu nie zmieniło się w sposób uwzględniający zabudowę wielorodzinną. Zdziwiłbym się gdyby urbanista przygotowujący projekt uchwały nie uwzględnił obecnego kształtu zagospodarowania tego terenu. Wydaje mi się, że w większości powinna to być zabudowa wielorodzinna. Natomiast na terenach kolejowych trzeba uwzględnić bliskość linii kolejowej i parkingi powinny być uwzględnione – przekonuje Marek Pawlak.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

3 komentarze

 1. Daro odpowiedz

  Budujemy nowy parking wraz zim budujemy nowe osiedle mieszkaniowe
  Po wybudowaniu osiedla mamy zapełniony parking i brak miejsc do parkowania
  Dogęszczanie to same problemy dla mieszkańców ale liczy się tylko kasa

 2. Łukasz odpowiedz

  A może by tak najpierw przygotować infrastrukturę pod te nowe bloki. Bo wydaję mi się, że chociażby częstotliwość kurosowania 731 czy pociągów S9 i S3 trochę odstaję od zamysłów autorów tego cudownego dokumentu.

  A może by tak zrobić jakiś park czy coś innego dla mieszkańców?

 3. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

  PROPONUJE ZMIENIĆ NAZWĘ TEGO DOKUMENTU…. TO POWINIEN BYĆ „PLAN ZAGĘSZCZANIA MIASTA” czy jakoś tak….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *