LEGIONOWO. Pendolino nam uciekło

2015-12-26 9:04:09

Już od połowy grudnia superszybkie pociągi Pendolino zatrzymują się w Ciechanowie. Tymczasem w Legionowie dobiega końca budowa Centrum Komunikacyjnego, a nasze władze nie wydają się być zainteresowane maksymalnym wykorzystaniem potencjału nowego dworca.

 

Z końcem tego roku Ciechanów zyskał postój prestiżowego pociągu Pendolino, którym będzie można szybko i wygodnie dojechać nie tylko do Warszawy, ale i do Trójmiasta, Katowic czy też Krakowa. Jakby tego było mało, Pendolino zatrzyma się w tak małych miejscowościach jak Iława, Lubliniec czy Włoszczowa. O Pendolino zabiegają kolejne miejscowości. Dlaczego nasze miasto nie ma superszybkiego pociągu?

Osiągnąć efekt szybkości
– Do tej pory tłumaczono nam, że w projekcie Pendolino chodzi o to, aby czas przejazdu jak najbardziej skracać. Zatrzymanie na stacji to nie są tylko 2 minuty postoju, ale też po kilometrze wyhamowywania i rozpędzania pociągu. Polska, żeby rozliczyć okres inwestowania musi wykazać Unii Europejskiej, że czas przejazdów się skrócił – wyjaśnia poseł Jan Grabiec. Jak mówi, jeśli na trasie Pendolino dokładane będą nowe stacje, to nie zostanie osiągnięty efekt szybkości i powstanie zagrożenie nierozliczenia wydanych mld złotych na modernizację infrastruktury kolejowej. Jak zapewnia poseł Grabiec z czasem będzie łatwiej powalczyć naszemu miastu o Pendolino. – Obecnie nie widzimy możliwości uruchomienia dodatkowej stacji w Legionowie na trasie Pendolino do Trójmiasta – odpowiada Anna Zakrzewska, rzecznik prasowy Intercity.

Różne podejścia do sprawy
Skoro Pendolino może zatrzymać się w Ciechanowi to dlaczego nie może w Legionowie? Możliwe, że jest to kwestią podejścia i zręcznego zabiegania o superszybki pociąg lokalnych samorządowców. – Jest w tym trochę gry na lokalnym patriotyzmie na zasadzie niech się pali, niech się wali, ale żeby w Legionowie wszystko było – dodał prezydent Roman Smogorzewski, który stwierdził, że nie jest przekonany, czy mieszkańcom Legionowa potrzebne jest Pendolino. Tymczasem zupełnie odmienne podejście do sprawy wykazują samorządowcy z Ciechanowa. – Szybkie pociągi, które będą zatrzymywały się w Ciechanowie, to nie tylko szybsze dotarcie do wielkich aglomeracji, nie tylko lepszy komfort podróży, ale również spory prestiż dla miasta i większe szanse rozwojowe – podkreśla prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. Również senator Jan Jackowski nie ukrywa zadowolenia z faktu pozyskania przez Ciechanów superszybkiego składu, o który jak przyznał, usilnie zabiegał wraz z samorządowcami.

250 km/h do ścisłego Centrum
– Miałem potrzebę pojechania do Gdańska i Pendolino było najdroższym środkiem lokomocji. Najtańszym był samolot. Bilet kupowany na tydzień przed podróżą kosztował nawet 20 zł, TLK kosztował 43 zł, a Pendolino 136 zł. Pendolino jest pewnym produktem marketingowym. Różnica między czasem podróżowania TLK, a Pendolino na całej trasie do Gdańska wyniosła 30 minut z tym, że TLK zatrzymywało się na wielu stacjach – podkreśla Roman Smogorzewski. Nie jest to do końca prawdą. Choć trzeba przyznać, że ceny biletów na Pendolino są drogie, to z czasem powinny one tanieć, a np. w przedsprzedaży już teraz można je nabyć za 49 zł. Ponadto wybierając podróż samolotem należy doliczyć czas dojazdu do lotniska, czas stracony w terminalu, no i dojazd z lotniska znajdującego się na obrzeżach miasta do ścisłego centrum. Generuje to również dodatkowe koszty. W przypadku podróży koleją ten problem znika. Z powodu modernizacji infrastruktury na niektórych odcinkach Pendolino zwalnia nawet do 80 km/h. Jednak, jak zapowiada przewoźnik, maksymalna prędkość pociągów Express InterCity Premium już wkrótce ma wynieść 250 km/h. Dlatego i różnica w szybkości dojazdu pomiędzy Pendolino, a TLK znacznie się zwiększy.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Od redakcji: W naszym facebookowym sondażu w którym wzięły udział 52 osoby, na pytanie: “Czy Twoim zdaniem pociągi Pendolino powinny zatrzymywać się w Legionowie?” – 44 osoby były na tak, a tylko 8 było na nie.

Komentarze

8 komentarzy

 1. Daro odpowiedz

  Współpraca pomiędzy koleją a władzami Legionowa od dawna już układa się “wspaniale”
  Tak wspaniale że kolej w 50 tyś mieście wybudowała jeden tunel umożliwiający bezkolizyjny przejazd
  Dziwnym tylko trafem w 5 tysięcznej dziurze leżącej na trasie do Łodzi kolej wybudowała tunel, wiadukt i podziemne przejście na perony
  Zdziwiłbym się gdyby przy tym podejściu udało się wywalczyć zatrzymanie Pendolino
  Identyczna sytuacja zresztą jest przy współpracy z ZTM
  Autobusy które nie jadą do metra, pociągi SKM których nie ma w szczycie

 2. stickman odpowiedz

  Włodek: piszesz tak, jakby Pendolino było jedynym rodzajem pociągu obsługującego takie relacje. Więc napiszę jeszcze raz: zostawmy to połączenie do takich potrzeb do jakich je utworzono – szybkie połączenie “punkt-punkt”, bez zatrzymywania się po wyjechaniu z głównego węzła komunikacyjnego, a zostawmy je dla zwykłych IC/TLK – jeśli już komuś zależy aby pociąg dalekobieżny zatrzymywał się w Legionowie.

  Po co Pendolino zatrzymuje się na Wschodnim – pytasz? Właśnie po to aby umożliwić dojazd i przesiadkę z okolicznych miejscowości dla których jest to najbliższa stacja węzłowa – Legionowo też powinno do nich należeć.

  Więc bardziej bym się skupił na takim skomunikowaniu innych środków (SKM chociażby) aby zapewniło skuteczny dojazd do stacji z której operuje Pendolino, a przestał kombinować przy tym rodzaju pociągu bo to jedynie rozmienianie go na drobne. Legionowo nie jest na tyle oddalone od Warszawy aby można było na poważnie o tym rozmawiać.

 3. Jan odpowiedz

  Zapewne jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę z UE, czyli dokładnie co powiedział Poseł Grabiec. Jak to wygląda, że towarzysze z UE dali tyle Euro na modernizację linii i pociągi a czas przejazdu się nie wiele skrócił i statystyki przewidziane przez najtęższe głowy nie pokrywają się z rzeczywistością. Jeżeli Władze miasta mają się “kopać z koniem” to faktycznie po co te pendolino ma się zatrzymywać w Legionowie. A z drugiej strony co marzyć o pociągu pendolino jak miasto tyle lat nie może włączyć się do I-szej strefy biletowej i zorganizować transportu publicznego z prawdziwego zdarzenia i skończyć z tym dojazdem wszelkich linii autobusowych do jedynie słusznej pętli “Żerań FSO”.

 4. Karol odpowiedz

  To po co każdy pociąg Pendolino zatrzymuje się jak pociąg regionalny w miastach położonych tuż obok Gdańska: w Tczewie i Malborku (znacznie mniejszym od Legionowa)?

  Ale jest proste rozwiązanie, które z powodzeniem stosowane jest w zachodniej Europie, które godzi interesy lokalnych ośrodków miejskich z wielkimi aglomeracjami, które chcą mieć szybkie połączenia:

  Wystarczy, że każdy pociąg Pendolino będzie zatrzymywać się na dwóch-trzech wybranych stacjach między Warszawa a Gdańskiem. W ten sposób czas przejazdu nie uległby wydłużeniu, a większe miasta po trasie (mowa o miastach powiatowych) zyskałyby dostęp do tych nowoczesnych połączeń.

  Np. pociąg o 6:00 z Warszawy zatrzymuje się w Legionowie i Działdowie, ten o 7:00 w Ciechanowie i Tczewie, ten o 8:00 w Mławie i Nowym Dworze, o 9:00 w Iławie i Malborku. Dalej cykl od początku. To tylko przykład: ale mieszkańcy mniejszych miejscowości są bardziej skłonni dostosować godzinę podróży do tych dwóch – trzech bezpośrednich połączeń, a mieszkańcy Warszawy i Trójmiasta w żaden sposób nie tracą czasu (nawet zyskują, bo w tej chwili pociągi Pendolino zatrzymują się chyba średnio 4 razy po tej trasie.

 5. Włodek odpowiedz

  W “projekcie Pendolino” nie chodzi tylko o prędkość, ale i KOMFORT podróżowania. I o tym również nie zapominajmy. A tym, którzy obawiają się, że Pendolino byłoby wolniejsze przez przystanek Legionowo przypominam, że pociąg i tak musi znacznie zwolnić ze względu na dość ostry łuk w Legionowie.

  Mój przedmówca odsyła nas na Warszawski Dworzec Wschodni, aby skorzystać z Pendolino. Ciekawe… Ja to widzę troszkę inaczej. Po co Warszawie, aż trzy postoje Pendolino, jak wystarczyłby jeden na Dworcu Centralnym. Podobnie jest w Trójmieście, a przecież wystarczyłyby tam dwa przystanki w Gdańsku i w Gdyni. To kwestia odpowiedniej logistyki. Zgadzam się, że Pendolino nie może zatrzymywać się zbyt często, ale skoro mniejsze miejscowości od naszej zapewniły sobie Pendolino, to niby dlaczego Legionowo miałoby z takiego przywileju zrezygnować? A poza tym, z tym Pendolino, to jest mniej więcej teraz tak: mamy tu “autostradę”, ale żeby z niej skorzystać, to musimy dojechać do Warszawy, bez sensu. Zwłaszcza, że budujemy cholernie drogi dworzec… Po co?

 6. Daro odpowiedz

  Gdyby nie przystanek w Ciechanowie uruchomiony dopiero w grudniu to po wyjeździe z Warszawy Pendolino nie miałoby żadnego przystanku na Mazowszu przez 200km
  Dziwnym tylko trafem Pendolino w Pomorskim oprócz przystanków w Gdyni, Gdańsku, Sopocie może zatrzymywać się także w Tczewie i Malborku

 7. stickman odpowiedz

  Myślę że występuje tu głębokie niezrozumienie tematu, do czego służy skład taki jak Pendolino. To jest tabor przeznaczony na najszybsze połączenia między dużymi aglomeracjami. Idąc tropem myśli zawartej w artykule, można by powoli zamienić go w SKM-kę. Postój w Ciechanowie czy niektórych wymienionych miejscowościach nie jest dobrym pomysłem ponieważ z powodzeniem wystarczą do tego zwykłe IC/TLK więc tym bardziej marnotrawstwem byłoby oczekiwanie postoju w Legionowie. Jeśli ktoś z Legionowa chce skorzystać z przejazdu Pendolino, może dostać się przecież na Dworzec Wschodni.

  W ten sposób Pendolino rozmieni się na drobne – wyobraźmy sobie że po Legionowie o postój wystąpi NDM, następnie Nasielsk, Gąsocin, Mława.. itd. Uzasadnienie? Dokładnie takie same jak padające w artykule.

 8. Daro odpowiedz

  “dodał prezydent Roman Smogorzewski, który stwierdził, że nie jest przekonany, czy mieszkańcom Legionowa potrzebne jest Pendolino”

  A czy czasem Pendolino które miało się zatrzymywać w Legionowie to nie koronny argument jaki podawano gdy padł pomysł budowy centrum komunikacyjnego w Legionowie????
  To miało być miejsce przesiadkowe dla całego powiatu .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *