LEGIONOWO. Pieca gazowego – nie wymienisz na nowy

2020-03-22 3:44:48

Osoby posiadające stare, czasami kilkudziesięcioletnie, piece gazowe nie mogą skorzystać z programu wymiany pieców. Dlatego niekiedy wracają do palenia węglem lub drewnem, bo nie stać ich na kupno nowego pieca. Czy miasto ma pomysł jak rozwiązać ten problem?


Do redakcji zadzwoniła starsza pani, która chciałaby wymienić stary piec na nowy. Mając 1300 zł emerytury nie stać jej na taką inwestycję. Dlatego chciała skorzystać z dotacji na wymianę pieca. Okazało się, że jest to jednak niemożliwe.

Dotacja nie na wszystko

Kobieta jak mówiła, posiada w domu stary, wiecznie psujący się piec gazowy, z początku lat 80-tych XX wieku. Chciałaby go więc wymienić na nowy lepszy i bardziej oszczędny. Miejski program walki ze smogiem nie daje jednak takich możliwości. Jak czytamy na stronie ratusza – „Gmina Miejska Legionowo udziela dotacji na wymianę nieekologicznych pieców na paliwa stałe na nowoczesne piece gazowe, olejowe lub pompy ciepła”. Nie ma więc możliwości wymiany starego gazowego pieca na nowy. W ramach programu, można także uzyskać dotację do przyłączenia nieruchomości do sieci gazowej. Nie ma jednak dotacji na wymianę starej instalacji gazowej.

Z gazowego na węglowy?

Zdaniem mieszkanki, takie rozwiązanie nie jest zbyt mądre, bo może okazać się przeciw skuteczne. I zamiast zmniejszać ilość tzw. kopciuchów, może powodować, że będzie ich więcej. – „Moja sąsiadka też miała stary piec gazowy i jak się zepsuł, syn kupił jej taką tzw. kozę, bo to tylko się opłacało. Teraz pali sobie drewnem, a nawet węglem i wychodzi jej dużo taniej”. – mówi kobieta. Dodaje, że ona też będzie musiała być może sprawić sobie podobny piec, bo jak dzwoniła do ratusza, to powiedzieli, że jej dotacja nie przysługuje.
Jak podkreśla, nie ma jednak pieniędzy na kupno, zainstalowanie i wymianę starego pieca gazowego na nowy.

Program – nie dla wszystkich

Dotarły do nas sygnały także od innych mieszkańców, którzy nie mogą skorzystać z dotacji i twierdzą, że czują się wręcz dyskryminowani. – „Ten program wymiany pieców w Legionowie jest nie do końca przemyślany, bo wbrew logice wyklucza wiele osób, które też chciałyby aby nie było smogu. Ale program nie jest dla wszystkich i wielu tych wykluczonych dalej będzie palić byle czym” – mówi pan Tadeusz z III Parceli. Zdaniem osób, z którymi rozmawialiśmy dofinansowanie powinno być również na termomodernizację budynków, modernizację kotłowni, wymianę starych instalacji, a także wymianę wszystkich starych piecy na nowe, ekologiczne.

Wymieniają również gazowe

W Jabłonnie, jeśli cała pula dotacji na montaż ekologicznych źródeł ogrzewania domów nie zostanie wykorzystana na wymianę pieców węglowych, będą również rozpatrywane wnioski na wymianę pieców olejowych i starych pieców gazowych z otwartą komorą spalania, w tym przypadku dotacja to 3 tys. zł. Wydaje się, że władze Legionowa powinny przemyśleć podobne rozwiązanie i również zainteresować się wymianą starych pieców gazowe na bardziej wydajne i ekologiczne.

WD

Komentarze

2 komentarze

  1. hieniu odpowiedz

    Piecem weglowym – “koza” – tez mozna palic w miare ekologicznie. Tylko plebs musi nauczyc sie palic od gory i nie dusic ognia. Bo kopcenie wlasnie od tego powstaje – od palenia od dolu i od duszenia ognia myslac, ze sie oszczedza. Jesli plebs by sie wyzbyl starych nawykow i palil jak nalezy to nikt by z boku nawet nie widzial, ze pala weglem.

  2. Aga odpowiedz

    Przecież jest program rządowy wymiany piecy. I tam zapewne można wszystko wymienic
    ???
    To w czym problem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *