LEGIONOWO. Minister Obrony Narodowej na pikniku wojskowym w Legionowie

2019-05-17 7:45:03

W niedzielę, 19 maja o godz. 13:15 Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej weźmie udział w pikniku wojskowym z okazji 100. rocznicy nadania nazwy miastu Legionowo.

W trakcie pikniku planowane jest wystąpienie szefa MON.

Szef MON wręczy Medale “Złoty medal za zasługi dla obronności kraju” zasłużonym Legionowianom oraz upominki wyróżniającym się sportowcom wojskowym m.in. szer. Sofii Ennauoui, st. szer. Pawłowi Wojciechowskiemu, st. szer. Jakubowi i innym.

Gości pikniku czekają liczne atrakcje: prezentacje wojskowego sprzętu i wyposażenia, koncerty orkiestr, spotkania z żołnierzami. Wśród pojazdów, które pokaże Wojsko Polskie, zobaczymy m.in.: czołgi Leopard, PT-91 Twardy oraz Rosomaki. Będą wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Będzie tez można zapoznać się z planami budowy filii szpitala WIM w Legionowie, którego budowę w ubiegłym roku zapowiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Nie zabraknie również  wielu ciekawych atrakcji dla dzieci oraz tradycyjnego, żołnierskiego poczęstunku, wojskowej grochówki i poczęstunku z  grilla.

Serdecznie zachęcamy wszystkich chętnych do udziału w pikniku!

***

Ponadto w programie:

godz. 12.30 – uroczyste przejście do miejsca pikniku (trasa przemarszu: Kościół pw. Św. Józef Oblubieńca NMP ul. J. Piłsudskiego, ul. J. Sowińskiego, ul. B. Chrobrego);

godz. 12.55 – złożenie wieńca pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego (przy rondzie przed UM Legionowo);

godz. 13.15 – rozpoczęcie pikniku.

***

Na początku 1919 r. gen. bryg. Bolesław Roja, jako dowódca Inspektoratu Piechoty Legionów, nadał koszarom Jabłonna nazwę Legionowo. Tym samym współtwórca Legionów Polskich złożył hołd ich żołnierzom walczącym o wolność ojczyzny w latach 1914-1917. Legionowo po raz pierwszy pojawiło się jako nazwa osady polowej Komendy Legionów Polskich zbudowanej podczas I wojny światowej na Polesiu (obecnie na terenie Białorusi), podczas długotrwałych walk pozycyjnych kampanii wołyńskiej. Nazwa nadana przez gen. Roję stała się ważnym elementem budowania tożsamości lokalnej. Od 1930 r. nazwę tę przyjęła gmina Legionowo, a od 1952 r. miasto Legionowo.

***

Dziś z inicjatywy Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w Legionowie powstanie nowy wojskowy szpital. Zostanie zbudowany na części działki użytkowanej obecnie przez Wojskową Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ. Nowy szpital będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie. 21 grudnia ub.r. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, podpisał umowę na budowę szpitala wojskowego w Legionowie. Zgodnie z założeniami, w skład szpitala mają wejść oddziały: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny, ginekologiczno-położniczy.

Świadczenia, które dotychczas są realizowane przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ w Legionowie nadal będą wykonywane. Nowy szpital, z rozszerzona ofertą opieki medycznej, będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Legionowa i regionu.

Komentarze

7 komentarzy

 1. j odpowiedz

  Wreszcie coś się dzieje w sprawie szpitala i dokończenia DK61. Było tyle obietnic i wreszcie realizacja!

 2. Hela odpowiedz

  Czy NIKT jest tak bardzo sfrustrowany i nie zauważa dobrej roboty dla Legionowa.

 3. EWA odpowiedz

  Ruszyła od lat obiecywana budowa DK-61 ( chociaż trwają poprawki projektu), jest umowa na budowę szpitala, kolej do Zegrza będzie rewitalizowana, wojskowe miasto Legionowo za sprawą ministra przypomniało sobie o obchodach 100 lecia nadania nazwy i z tej okazji organizuje piknik – czyli same plusu ale komuś a właściwie “NIKOMU” ( bo tak się podpisał ów niezadowolony stworek) to się nie podoba. Co za ludzie? widać że niektórzy z nienawiści do PIS-u stracili kontakt z rzeczywistością i możliwość realnej bezstronnej oceny sytuacji i nie mogą żyć bez POlewania wody.

  1. Daro odpowiedz

   Budowa DK -61 od dłuższego czasu stoi kompletnie rozgrzebana, przy budowie szpitala nie wbito ani jednej łopaty, nie ma nawet planów rewitalizacji linii kolejowej do Zegrza.
   Za sukces możemy uznać inwestycje które zostały UKOŃCZONE

 4. dazadler odpowiedz

  Nie rozumiem skąd tyle nienawiści…. nie rozumiem po co ten komentarz, nie wiem chyba się ludziom nudzi w domu, pracy… Przyjeżdża minister obrony, bo jest to piknik wojskowy, a druga kwestia jest taka, że ten pan mieszka w naszym mieście

  1. kamillo odpowiedz

   Nie prawda, wyniósł się kilka lat temu.

 5. Nikt odpowiedz

  Może lepszy by był Minister Środowiska? A może Minister Bez Teki??? Niech będzie nawet stara wiedźma, byle nie ten osobnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *