LEGIONOWO. PKP rozważa tunel na Bukowcu?

2016-03-11 12:07:28

Władze miasta zwróciły się do kolejarzy z prośbą o wybudowanie tunelu dla pieszych i samochodów osobowych w ciągu ulic Polna – Kwiatowa w Legionowie. Propozycja jest analizowana i już wkrótce mają otrzymać odpowiedź. Czy sprawa budowy tunelu zmierza do szczęśliwego końca?

O budowie bezkolizyjnego przejazdu na Bukowcu mówi się od lat. Jednak najlepsza ku temu okazja nadarzyła się podczas modernizacji linii kolejowej E65, na trasie do Gdańska. Czy już wówczas nie można było o tym pomyśleć? – Pytanie proszę skierować do kolei. Inwestycja była realizowana na terenie zamkniętym na podstawie tzw. specustawy. Wszelkie uwagi ze strony miasta spotykały się z odpowiedzią „jak się miasto nie zgodzi na takie rozwiązanie, to na tak krótkim odcinku pociągi mogą zwalniać i nie będzie zrealizowana w Legionowie żadna inwestycja” – mówi Tamara Mytkowska, rzeczniczka miejskiego ratusza. Jednak jak zaznaczają kolejarze – wszystkie zrealizowane w Legionowie inwestycje kolejowe były poparte konsultacjami społecznymi i rozmowami z władzami miasta.

Budowa każdego tunelu jest specyficzna
Jak zapewniają kolejarze, przejazd kolejowy w ciągu ul. Polna – Kwiatowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ramach modernizacji linii E65 został wyremontowany za kwotę ok. 473 tys. zł. Z całą pewnością wybrano najtańsze rozwiązanie przeprawy w tym miejscu i najmniej korzystne dla mieszkańców zmuszonych do codziennego stania w korkach na rogatce. Mówi się, że obecnie budowa minitunelu w tym miejscu pochłonęłaby ok. 12 mln zł, ale prawie zawsze przy tego typu inwestycjach występują nieprzewidziane dodatkowe koszty. – Budowa każdego tunelu pod torami jest specyficzna dla danej lokalizacji, ukształtowania terenu i koniecznych do wykonania prac. Szacowanie kosztów takich inwestycji odbywa się na etapie prac projektowych. Nie jesteśmy w stanie podać hipotetycznych kosztów budowy tunelu drogowego bez przeprowadzenia wstępnych prac projektowych – przekonuje Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP PLK.

Tunel jak w Grodzisku
Co jakiś czas radni dopytują się o kwestię budowy tunelu. We wrześniu ubiegłego roku złożyli nawet wniosek do budżetu na rok 2016, aby zabezpieczyć środki na przygotowanie koncepcji budowy tunelu. Niestety na ten cel nie została zarezerwowana nawet złotówka. Dlatego na początku grudnia radny Dariusz Błaszkowski zadał władzom miasta pytania odnośnie planowanej budowy tunelu. Odpowiedzi udzielił prezydent Roman Smogorzewski, który stwierdził, że miasto zastanawia się nad budową minitunelu, który obsługiwałby wyłącznie samochody osobowe i karetki pogotowia. Przeprawa miałaby być na wzór tunelu zlokalizowanego w Grodzisku Mazowieckim, którego koszt to ok. 12 – 13 mln zł. Ponadto miasto nie zamierza finansować budowy tunelu z własnych środków, dlatego czeka na ruch kolejarzy. Jeszcze w styczniu ratusz zapewniał, że rozpocznie z kolejarzami rozmowy, kiedy zmienią się władze kolejowych spółek.

PKP analizuje prośbę ratusza
Tymczasem, władze Legionowa zwróciły się do prezesów zarządu PKP Polskie Koleje Liniowe S.A. oraz PKP S.A. z prośbą o wybudowanie tunelu dla pieszych i samochodów osobowych z odseparowanym ciągiem dla pieszych w ciągu ulic Polna – Kwiatowa w Legionowie. – Ze swojej strony zadeklarowaliśmy partycypację w kosztach budowy poprzez np. wykonanie projektu budowlanego – ujawniła nam Tamara Mytkowska. Kolejarze potwierdzili, że taka prośba jest przez nich rozważana. – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymały prośbę Urzędu Miasta Legionowo i są w trakcie analizowania propozycji w celu udzielenia odpowiedzi. Taka odpowiedź zostanie udzielona bezpośrednio miastu w najbliższym czasie – zapewnia Joanna Kubiak z zespołu prasowego PKP PLK.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

fot. www.grodzisk.pl

Więcej na ten temat przeczytasz:

LEGIONOWO. Będzie tunel na Bukowcu?

Komentarze

5 komentarzy

 1. adam odpowiedz

  Tunel miał powstać już dawno ale jeden z radnych (PO) mieszkajacy niedaleko przejazdu był przeciw budowie tunelu. Podobnie nikomu nie zależy na dokończeniu remontu na wiadukcie tam też korki.
  Wiec mamy zablokowany przejazd i tunel i wiadukt. Brawo radni i prezydent.

 2. Okoliczni mieszkańcy odpowiedz

  Bez obaw, tunel jeszcze długo nie powstanie. Planuje się zrobić obwodnicę pod naszymi oknami nie zapewniając ochrony przed hałasem. Skutecznie zablokujemy te plany.

  1. adam odpowiedz

   Mnóstwo ludzi traci nerwy na tym przejeździe, jedyne rozwiazanie tunel.

  2. Bartek odpowiedz

   Oczywiście najlepiej blokować i wdychać spaliny samochodów które stoją przed szlabanem. Sam tam mieszkam od lat i tunel to jedyne rozwiązanie drodzy Okoliczni Mieszkańcy.

   Mieszkaniec Bukowca

   1. kp odpowiedz

    Dupa może człowiekowi ze śmiechu odpaść jak czyta takie teksty. Miasto wystąpiło do PKP o budowę tunelu. Jak Smogorzewski chce bardzie błysnąć przed obywatelami to niech wystąpi z taką inicjatywą do Dyrekcji Lasów Państwowych. Wszak w okolicy jest ich trochę albo do Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *