LEGIONOWO. PKP: To miasto powinno zadbać o budowę przejścia przez tory

2020-10-10 5:56:10

Według kolei, gdy władze miasta zdecydowały o rozbudowie osiedla „Kozłówka”, położonego pomiędzy liniami kolejowymi, powinny jednocześnie zapewnić mieszkańcom bezpieczne przejścia dla pieszych oraz zabezpieczyć ich przed hałasem. Samo PKP obecnie nie planuje budowy przejścia


Przypomnijmy. Ponad 200 mieszkańców os. „Kozłówka” skierowało do Prezydenta Miasta petycję dotyczącą wykonania bezpiecznego przejścia dla pieszych przez tory z osiedla w stronę ul. Szwajcarskiej. W petycji podniesiono również kwestię konieczności budowy ekranów dźwiękochłonnych. Gdyż mieszkańcy skarżą się na hałas generowany przez przejeżdżające pociągi.

Prezydent zwrócił się do PKP

Urząd Miasta, jak wynika z pism prezydenta, poparł wystąpienie mieszkańców i sprytnie przekazał ich petycję Polskim Liniom Kolejowym S.A., które zarządzają tym terenem. Jak tłumaczy legionowski magistraty, postulaty mieszkańców mogłyby zostać zrealizowane przez spółkę PKP przy wykorzystaniu środków pomocowych, które kierowane są na rozwój i poprawę bezpieczeństwa transportu kolejowego.

Nie takiej odpowiedzi się spodziewali…

W odpowiedzi na pismo urzędu, PKP poinformowało, iż w tym przypadku tory kolejowe istniały już zanim powstało osiedle. Dlatego zamiar adaptacji i rozbudowa osiedla ograniczonego liniami kolejowymi powinien być poprzedzony zapewnieniem przez inwestora, czyli miasto, odpowiedniej komunikacji. Podobnie jest z zabezpieczenie mieszkańców przed negatywnym wpływem drgań i hałasu. Zdaniem kolei, to miasto powinno wybudować ekrany akustyczne oraz urządzenia niwelujące drgania i hałas. Dodano także, iż Zakład Lini Kolejowych nie planuje obecnie budowy nowego przejścia przez tory w rejonie os. Kozłówka.

Ekranom nie mówią „nie”

Kolej poinformowała również, iż w ramach realizacji inwestycji mającej na celu zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia-Nasielsk (linia biegnąca przy os. Kozłówka) zostaną wykonane badania środowiskowe, w tym analizy akustyczne. Zdaniem kolejarzy, jeśli analiza wskaże potrzebę realizacji środków minimalizujących oddziaływania akustyczne to środki takie zostaną uwzględnione w ramach planowania inwestycji. Podkreślono, że na obecnym etapie inwestycji brak jest możliwości wskazania konkretnych rozwiązań minimalizujących hałas.

Wsparcie od mieszkańców Bukowca

Swoje wsparcie dla mieszkańców os. Kozłówka w dążeniach do budowy bezpiecznego przejścia przez tory wyrażają protestujący przeciwko powstaniu tunelu na Bukowcu. W swoim piśmie do PKP protestujący mieszkańcy Bukowca wskazali również, iż Prezydent Miasta Legionowo dysponuje koncepcją budowy bezkolizyjnej przeprawy nad linią kolejową w rejonie ul. Krasińskiego i Kolejowej. Ich zdaniem, uzasadniona wydaje się być realizacja przeprawy w tym miejscu i odstąpienie realizacji przeprawy na Bukowcu.

Paulina Nowicka

Komentarze

3 komentarze

  1. Wściekła odpowiedz

    Debile owszem sprawdzają poziom hałasu i drgań ale wtedy przejeżdża tylko skmka inne pociągi nie jeżdżą tak jest do godziny około 15 potem się zwijają z apataturą i ruch na torach jest taki że pędzi pociąg za pociągiem więc dla nich to nie ma żadnego hałasu i problemu

  2. Legio odpowiedz

    Trzeba było budować tunel wraz z kładką na Kolejowa-Kościuszki tak jak chcieli wszyscy a nie przeciwko wszystkim Polna-Kwiatowa

  3. Daro odpowiedz

    Wcale się nie dziwię że kolej nie chce budować przejścia dla mieszkańców Kozłówki. Skoro miasto potrafiło wybudować dworzec a jakże kolejowy, kładkę nad torami, doposażyć ją w windy to zarządzający koleją uznali że współpraca z włodarzami Legionowa układa się tak wspaniale że miasto sfinansuje kolejną inwestycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *