LEGIONOWO. Podsumowanie osiągnięć w „Konopnickiej”

2017-02-09 12:19:08

Innowacje i sukcesy to słowa, które w pełni oddają to czym jest Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Legionowie. Zdolni uczniowie, wykwalifikowana kadra to klucz do sukcesu. O tym wszystkim dowiadujemy się z podsumowania I półrocza roku szkolnego 2016/2017.

Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe. Uczniowie mają już za sobą I półrocze, to czas podsumowań dotychczasowych osiągnięć. Nie zabrakło ich w Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, w skład którego wchodzi LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej i Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi. Postarali się o to uczniowie obu szkół.

Miejsce w prestiżowym rankingu
Początek nowego roku szkolnego rozpoczęliśmy od informacji, że Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Legionowie znalazło się w prestiżowym gronie 150 Szkół Kompetencji Przyszłości. To ranking publikowany co roku przez SocialWolves i dziennik „Rzeczpospolita”. Ranking powstał na podstawie wyników uczestników olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, organizowanej pod Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aktualnie pod patronatem Ministerstwa Rozwoju.

Wygrali laboratorium
Na kolejny sukces nie trzeba było czekać długo. Uczniowie klasy 3a przygotowali film, dzięki któremu w ramach konkursu 30 laboratoriów na 30-lecie ADAMEDU wygrali dla szkoły laboratorium o wartości 10 tys. zł. PZSO jest jedną z 30 szkół w Polsce, które takie laboratorium otrzymało, jedyną w powiecie legionowskim. W październiku odbył się w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania pierwszy ogólnopolski międzyszkolny hackathon online – Hackathon „HackHeroes” . Tam również zaznaczyli swoją obecność uczniowie „Konopnickiej”, zdobywając nagrodę specjalną w wysokości 1000 zł. za aplikację „MeetYourWeek”. Informatyka staje się mocną stroną szkoły.

Stawiamy na innowacje
W Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących realizowana jest innowacja pedagogiczna „Programowanie w informatyce drogą do sukcesu edukacyjnego i rozwoju osobistego ucznia”. Rozszerza ona nauczanie informatyki o naukę algorytmiki i programowania. Uczniowie w ramach zajęć poznają podstawowe algorytmy, podstawy języka Python oraz środowisko programistyczne PyCharm. Pracują z wykorzystaniem metod aktywizujących oraz metodą projektów, na wybranych zajęciach uczą się również wykorzystania środowiska graficznego (program turtlepython). Szkoła ma również laureatów i finalistów wielu konkursów, w tym konkursów kuratoryjnych. Ze szczegółami tego, co dzieje się w PZSO oraz propozycjami klas w nowym roku szkolnym będzie można zapoznać się podczas spotkania dla kandydatów do klas I, które odbędzie się za miesiąc 3 marca 2017r. ( piątek) o godz.18.00, na które już teraz zapraszamy.

Renata Kamińska, PZSO w Legionowie

Komentarze

9 komentarzy

 1. Usytuł(!)owana Konopnicka jak rzeźbiona odpowiedz

  Nareszcie jest reakcja organu prowadzącego “Konopnicką” Starostwa Powiatowego w Legionowie – Konopnicka jak rzeźbiona!
  Powiat Legionowski ogłosił konkurs na projekt i wykonanie rzeźby plenerowej Marii Konopnickiej w Legionowie. Konkurs adresowany jest do artystów plastyków z doświadczeniem w dziedzinie rzeźby, którzy w swoim dorobku mają już realizację przynajmniej trzech podobnych projektów. Jury będzie oceniać prace pod względem walorów artystycznych i technicznych. Nie mniejsze znaczenie będą miały oryginalność i przystawalność formy do miejsca, w którym rzeźba zostanie posadowiona. Termin składania prac w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie upływa 15 lutego br. Postać Marii Konopnickiej siedzącej na ławeczce w skali 1:1 usytułowana (pisownia oryginalna z ogłoszenia Starostwa na stronie internetowej, na datę i godzinę tego komentarza) zostanie w pobliżu Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, którego znana poetka jest patronką. W tej akcji bierze również udział Urząd Miasta Legionowo. W Konopnicką jak rzeźbioną, przewiduje się zainwestowanie znaczących środków finansowych, bo aż do 85000,00 zł brutto.
  W dalszym kroku, proponuję obsadzenie budynków “Konopnickiej” bluszczem, na wzór amerykańskiej Bluszczowej Ligi i już będziemy mieli nasz Harvard, Brown, Pennsylvanię, Princeton, Columbię, Cornell, Dartmouth…!

 2. i rym cim cim i tra la la... odpowiedz

  “cudowna” szkoła, potrafią w ostatni trymesstr przed matura z maoła zrobic prymusa !

 3. Karaś z Konopy odpowiedz

  Dla Boga, “Konopnicka”! Larum grają! dramat i katastrofa! a ty się nie zrywasz? komentarze nie chwytasz? na koń nie siadasz w obronie? Co się stało z tobą, “Konopnicka”? Zaliś swej dawnej przepomniała cnoty, że nas samych w żalu jeno i trwodze zostawiasz?

 4. bocian odpowiedz

  Żenada.Klasy dwujęzyczne w gimnazjum.Chemia i historia na poziomie dna-najlepiej żeby uczniowie uczyli się w domu sami.Pani z techniki nawiedzona.Propagowanie kujonów uczęszczających na korepetycje ze wszystkiego żeby tylko dostać stypendium, które jest nieadekwatne do stypendiów gminnych.Ciekawe jaką ma dyrekcja i starostwo propozycję na zatrzymanie uczniów kończących jedyne w powiecie gimnazjum dwujęzyczne.Kadrę emerytów?

 5. Ania odpowiedz

  Osoba komentująca, bardzo nieładnie zadane pytanie, gdzie jest dno. Oświata, to jednak nie tylko rankingi, to również losy absolwentów, to, co absolwenci robią w dorosłym życiu. Żeby porównywać trzeba zestawiać szkoły o podobnej liczebności uczniów, podobnych uwarunkowaniach. Kłania się metodologia. Najlepiej niech każdy zajmuje się sobą, najprościej jest krytykować.

 6. Stefek odpowiedz

  „HackHeroes”, Python, PyCharm, turtlepython wszystko to byłoby piękne, gdyby nie ten ranking Perspektyw, a tak w kraju 500+ i w województwie 150+.
  Quo vadis „Konopnicka”?

 7. Nie czas na zmiany w "Konopnickiej"? odpowiedz

  A w prestiżowym rankingu Liceów Ogólnokształcących 2017, opublikowanym przez Perspektywy, prawdziwy dramat i katastrofa – “Konopnicka” nie jest w ogóle klasyfikowana. Na 500 klasyfikowanych liceów w Polsce – “Konopnicka” 500+, a na 150 liceów klasyfikowanych w województwie mazowieckim – “Konopnicka” 150+. Dla porównania Salezjańskie LO im. św. Jana Bosko z Legionowa w tym samym rankingu: 101 miejsce w Polsce i 30 miejsce w województwie mazowieckim.
  Niegdyś to była zdecydowanie lepsza szkoła.

  1. Tolek odpowiedz

   Kolejny wielki sukces “Salezjan”!
   Zespół Szkół Salezjańskich im. św. Jana Bosko w Legionowie – ranking wojewódzki:
   Ranking 2011 – 63 miejsce z 40,98 pkt
   Ranking 2012 – 79 miejsce z 41,05 pkt
   Ranking 2013 – 95 miejsce z 38,47 pkt
   Ranking 2014 – 78 miejsce z 40,97 pkt
   Ranking 2015 – 72 miejsce z 44,81 pkt
   Ranking 2016 – 47 miejsce z 48,36 pkt
   Ranking 2017 – 30 miejsce z 52,69 pkt
   “Salezjanie”: gratulacje i ciągnąć tak dalej, bo w zasięgu ręki Złota Setka w Polsce!

   „Konopnicka” w rankingu wojewódzkim, bo w ogólnopolskim cały czas 500+:
   Ranking 2011 – 136 miejsce z 34,30 pkt
   Ranking 2012 – 147 miejsce z 33,19 pkt
   Ranking 2013 – 137 miejsce z 34,15 pkt
   Ranking 2014 – 147 miejsce z 32,98 pkt
   Ranking 2015 – 128 miejsce z 36,89 pkt
   Ranking 2016 – 137 miejsce z 33,25 pkt
   Ranking 2017 – 150+ miejsce i brak danych o punktacji, bo niesklasyfikowana w 150 i w kraju 500+
   „Konopnicka”: gdzie jest dno?

   1. Romek odpowiedz

    Bardzo cenne i równie smutne, uzupełnienie “osiągnięć” w “Konopnickiej” opisanych w artykule, a zwłaszcza, jeżeli uwzględni się kryteria oceny w tym rankingu. Udział w tym rankingu jest niezależny do woli szkoły i jej własnej samooceny. Dlatego pytania: Nie czas na zmiany w “Konopnickiej”?, „Konopnicka”: gdzie jest dno? – uważam za uzasadnione i bardzo ważne.
    Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Sukcesy w olimpiadach – 30%, matura z przedmiotów obowiązkowych – 25%, matura z przedmiotów dodatkowych – 45%. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2016 r. zdawało minimum 12 maturzystów, wyniki średnie z j. polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, oraz egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *