Facebook

LEGIONOWO. Podwyżka opłat za odpady w blokach?

2016-08-11 3:40:29

Jeśli przy każdym bloku nie zostanie wyznaczone miejsce na pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, mieszkańców czeka 100 % podwyżka opłat, czyli mieliby oni płacić 20 zł od osoby, a nie 10 zł jak dotychczas. Takie informacje na kartkach pracownicy spółdzielni (SML-W) wywiesili w blokach w poniedziałek rano.

W poniedziałek rano przyszedł do redakcji wzburzony mieszkaniec z osiedla Jagiellońska. W ręku trzymał kartkę z informacją podpisana przez administrację osiedla Jagiellońska SML-W. Mówił, że ktoś chyba zwariował i tłumaczył, że spółdzielnia chce najwyraźniej żeby to on jako mieszkaniec, a jednocześnie właściciel nieruchomości wyznaczył pod blokiem miejsce na dodatkowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.

Pojemniki pod każdym blokiem
Z informacyjnej ulotki wynika, że zgodnie z art. 2 regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Legionowo, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych. W przypadku nie wyznaczenia takiego miejsca, na pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, mieszkańców czeka 100 % podwyżka opłat, czyli mieliby oni płacić 20 zł od osoby, a nie 10 zł jak dotychczas. Zdaniem pana Krzysztofa, który zawitał do redakcji TiO to absurd. Jego zdaniem na zatłoczonych osiedla nie ma bowiem wystarczająco dużo wolnego miejsca. Ponadto do wielu bloków nie ma po prostu odpowiedniego dojazdu.

Komu podniosą opłatę?
Obecnie pojemników do selektywnej zbiórki odpadów nie przy każdym bloku na. Czasami jeden taki pojemnik przypada na kilka bloków. Dlatego mieszkańcy często wyrzucają wszystkie odpady do jednego pojemnika na tzw. odpady mieszane. Tymczasem według uchwalonego przez Gminę regulaminu obniżona opłata tj. w wysokości 10 zł od osoby miała dotyczyć tylko tych osób, które segregują odpady. Weryfikacja tego obowiązku na terenie spółdzielczych osiedli jednak była i jest utrudniona. Ciężko bowiem sprawdzić czy wszyscy mieszkańcy biorą udział w selektywnej zbiórce odpadów. Dlatego być może postanowiono zwiększyć ilość pojemników do segregacji i w ten sposób nakłonić lokatorów do selektywnej zbiórki. Nie wiadomo jednak w jaki sposób wadze będą sprawdzać kto segreguje, a kto nie i komu należy podnieść opłatę do 20 zł.

KAROL STELMACH

toiowo@toiowo.eu

Komentarze

4 komentarze

  1. Jaś odpowiedz

    Wystarczy, że mieszkaniec bloku sam zacznie płacić do miasta za śmieci i po sprawie. Miasto ma wtedy obowiązek przejąc śmieci na siebie i wskazać miejsce składowania posegregowanych odpadów. Mieszkaniec nie musi odpowiadać za śmieci innych mieszkańców bloku, ma odrębną własność, w domu są jego śmieci a za progiem to śmieci miejskie.
    Oczywiście miastu jest łatwiej cały ten proces przerzucić na wspólnoty i spółdzielnie, niech one się użerają i tłumaczą.

  2. Anka odpowiedz

    Mieszkańcy domków którzy praktycznie wszyscy segregują śmieci muszą więc płacić za ryczałt tych z bloków którzy nie segregują bo przez to licznik na wysypisku bije i nie zna słowa ryczałt.

  3. marzena odpowiedz

    Kłamcy i krętacze podwyższają opłaty za śmieci wszystkim spółdzielcom, a jeszcze gorsze jest PWK Legionowo. Zmuszali bezprawnie wszystkich do zakładania liczników na wodę. Mówili, że chodzi o to żeby każdy płacił za RZECZYWISTE ZUŻYCIE, takie jakie wskazuje licznik. A teraz zmienili sobie te warunki rozliczeń i piszą, że nawet jak nic nie zużyjesz to i tak musisz płacić jakbyś zużył 2,5 m3 wody i odprowadził 2,5 m3 ścieków. Oszuści.

    1. Anka odpowiedz

      Po pierwsze PWK nie ma prawa naliczać tych dwóch metrów jak się nie zużyje. Więc miekjmy nadzieję że także w tej sprawie ktoś ich w końcu pozwie do sądu i jak zwykle przegrają. Po drugie nie ma obowiązku korzystania z wodomierza i jak się uzna że ryczałt jest dla siebie korzystniejszy to spowrotem przejść na ten sposób rozliczeń. Można to zrobić np przy okazji momentu gdy wygaśnie cecha legalizacyjna wodomierza (za ok. rok). Wtedy znowu spełniony będzie warunek że nieruchomość nie posiada wodomierza ( bo wodomierz bez cechy legalizacyjnej wodomierzem nie jest) i wystąpić do PWK o umowę z ryczałtem. Nie mają prawa odmówić i zgodnie z ustawą taką umowę muszą zawrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *