Facebook


LEGIONOWO. Polsko-niemiecka wymiana szkolna

2015-07-01 12:52:43

W dniach 21- 26 czerwca uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie uczestniczyli w polsko-niemieckiej wymianie szkolnej Wrocław (20 uczniów) – Legionowo (20 uczniów) – Wiesbaden (80 uczniów).

Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MSDM) w Krzyżowej (8 km od Świdnicy). Wymiana zrealizowana zostało przez Fundację Krzyżowa dla porozumienia Europejskiego, jak też przez pedagogów z Polski i Niemiec. Nasz projekt był dofinansowany przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) oraz przez Prezydenta Miasta Legionowo. Program obfitował w kreatywne i interaktywne formy i metody prowadzenia zajęć, takie jak: różnorodne warsztaty tematyczne do wyboru oraz animacje językowe, w których  uczetnicy uczyli się głownie poprzez dzałanie. Językiem komunikacji był język niemiecki i angielski. Uczestnicy zintegrowali się niemal natychmiast, co było dla organizatorów i prowadzących bardzo miłym zaskoczeniem. Jesteśmy dumni z postawy naszych uczniów, tym bardziej, że docenili to ich rówieśnicy z Niemiec i Wrocławia, jak i ich opiekunowie oraz dyrektor szkoły w Wiesbaden. Szczególnie podobał się przygotowany przez naszych uczniów, specjalnie na tę okazję “wieczór polski”, jako element programu., a w nim m.in. pokaz mody polskiej, tradycyjnych strojów ludowych oraz historycznych (również z epoki Króla Jana – patrona ZSOnr 2 w Legionowie), wspólne śpiewanie polskich utworów (karaoke), jak i wspaniały wykonanie polki warszawskiej, która porwała publiczność (ponad 100 osób !)

Podczas spotkania młodzież miała również możliwość zapoznać się z Miejscem Pamięci Fundacji Krzyżowa, które pielęgnuje pamięć o ruchu oporu i opozycji przeciwko reżimom totalitarnym XX wieku, a także przekazuje historię grup i ludzi, którzy bronili wolności, godności i praw człowieka (tu m.in. odbywały się spotkania “Kręgu z Krzyżowej” w latach 1942/43). To Miejsce Pamięci nie jest muzeum, jest miejscem dyskusji i spotkań, miejscem wspólnej refleksji nad historią i przyszłością. Historia tego miejsca, potrzeba dialogu i aktywnego porozumienia między narodami, uzmysłowienie młodym ludziom wielkiego bogactwa różnorodności kultur, jak też umożliwienie osobistego doświadczenia tego, co jednoczy, przy jednoczesnym respektowaniu różnic, sprzyja, w przekonaniu organizatorów i uczestników kadry pedagogicznej z obu krajów, zainteresowaniu wspólną Europą. Dlatego też jesteśmy zainteresowani kontynuowaniem współpracy z naszymi partnerami z Niemiec i jak wszystko dobrze pójdzie, spotkamy sie ponownie w kwietniu przyszłego roku.

Marzena Czerniewicz

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *