LEGIONOWO. Poślizg w zakończeniu modernizacji DK61

2021-06-16 8:00:25

Wykonawca modernizacji drogi krajowej nr 61 firma Skanska wystąpił o przedłużenie terminu robót. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), termin może zostać przesunięty, gdy Wykonawca uzasadni, że wpływ na prowadzenie robót miały nieoczekiwane okoliczności jak np. napotkane podczas budowy niewybuchy

Umowny termin zakończenia kontraktu na przebudowę i modernizację Drogi Krajowej nr 61 na odcinku od wiaduktów w Legionowie do ul. Wolskiej w Michałowie-Reginowie upłynął 24 maja 2021 r. Jak ustaliliśmy, wykonawca firma Skanska wystąpił o wydłużenie czasu na ukończenie budowy.

Początek przebudowy

Przypomnijmy. W lipcu 2017 r. rozpoczął się 3., ostatni etap modernizacji DK-61 (ul. Zegrzyńskiej) na odcinku tzw. przejścia przez Legionowo. Wcześniej wykonano już odcinki od obwodnicy Jabłonny do granic Legionowa oraz od granicy Legionowa do zjazdu z wybudowanych na nowo wiaduktów. Trzeci etap dotyczył prac na odcinku od wiaduktów w Legionowie do skrzyżowania z ul. Wolską, przy Centrum Szkolenia Policji (CSP). Przetarg na wykonanie tego ok. 1,8 kilometrowego odcinka za 45,7 mln. zł wygrała firma SKANSKA S.A. Termin realizacji przebudowy wyznaczono pierwotnie na 31 miesięcy. A ostateczny termin przekazania inwestycji do użytkowania zaplanowano na sierpień 2020 r. Później termin ten uległ wydłużeniu ze względu na konieczność uzyskania dodatkowych pozwoleń.

Co zostało do zrobienia?

Droga krajowa nr 61 w godzinach szczytu oraz w weekendy bardzo często bywa zakorkowana, dlatego wszyscy liczą, ze jej modernizacja spowoduje przywrócenie drożności. W jej ramach miały bowiem powstać, zamiast jednej, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu każda. Oprócz tego zaplanowano drogi serwisowe, po których ma się odbywać ruch lokalny i obsługa posesji, a także ciąg pieszo-rowerowy, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Według GDDKiA obecnie trwają już tylko roboty związane z układaniem masy, przebudową sieci teletechnicznej, budową oświetlenia ulicznego, sygnalizacją świetlną, wypełnianiem ekranów akustycznych, nasadzeniem zieleni oraz montażem elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Należy jednak pamiętać, że na modernizacje czeka jeszcze odcinek od Michałowa Reginowa do ronda w Zegrzu. Tam DK61 nadal może się korkować.

Koniec z korkami?

Na dzisiaj, roboty przy modernizacji DK 61 w Legionowie są już na ukończeniu i mieszkańcy całego niemal powiatu czekają na oddanie zmodernizowanej trasy do użytku. Liczą bowiem, że spowoduje to zakończenie wiecznych korków. Jak ustaliliśmy, wykonawca wystąpił jednak o wydłużenie czasu na ukończenie robót, które miały zostać zakończone 24 maja br.. Według Małgorzaty Tarnowskiej z GDDKiA, obecnie trwa analiza złożonych roszczeń, termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy Wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu. Jednym z takich czynników mogą być napotkane na placu budowy niewybuchy. GDDKiA szacuje, że roboty zakończą się w czerwcu br.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

5 komentarzy

 1. jubi dubi du odpowiedz

  a czy ktoś pamięta jaki poślizg czasowy ma Jasio i Romek ?

  1. Victor odpowiedz

   Tak pamietamy poślizgi tych geniuszy. Np w temacie szpitala jakieś 15 lat, licznik się zatrzymuje bo Błaszczak zalątwil dla ludzi ten temat , nie ww geniusze

   1. zbyszek odpowiedz

    gdyby to jakiś dewelpoer chciał zbudować np pół szpitala i pół bloku mieszkalnego to pewnie poślizgu by nie było

 2. Legionowianin odpowiedz

  1.8km przez 4 lata…4 lata!!!tak bardzo wazny odcinek!! Dzisiaj po raz 2x zrywaja asfalt…3x od biedronki po Struzanska będą kłaść asfalt!!!! Przecież to się w głowie nie mieści…to jest skandaliczne to potęgi, nie mam słów żeby opisać osoby za to odpowiedzialne…. żebyście się wy…srac nie mogli przez kilka tygodni tfuu

  1. AA odpowiedz

   Nie denerwuj się, odrobina cierpliwości, na pewno do końca wakacji otworzą druga nitkę (a skoro zrywają asfalt to musi być jakaś tego przyczyna – tak sami z siebie dla zabawy, żeby mieć robotę to tego nie robią)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *