Facebook


LEGIONOWO. Posypały się mandaty

2015-11-10 1:40:26

Od 30 października, zmieniła się organizacja ruchu w okolicy tunelu w Legionowie. Ma to związek z oddaniem do użytku ulicy Nowobarskiej, która łączy się teraz z Krakowską. Zmiana pociągnęła za sobą lawinę mandatów dla kierowców, którzy łamią zakaz skrętu w lewo na tym skrzyżowaniu.

 

Najważniejszą zmianą jest nowa trasa dla pojazdów jadących z Chotomowa do tunelu. Kierowcy pojadą na wprost przez rondo w ul. Jagiellońską i na kolejnym rondzie skręcą w prawo w ul. Nowobarską, po czym włączą się do ruchu na ul. Krakowskiej na skrzyżowaniu z nakazem skrętu w prawo. Na innych zasadach pojedziemy również ul. Krakowską w kierunku tunelu, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Nowobarską będzie obowiązywał zakaz skrętu w lewo. Zatem jadący Krakowską w kierunku Chotomowa będą musieli wjechać w Nowobarską, a następnie dojeżdżając do ronda na ul. Jagiellońskiej skręcić w lewo. Za to wyjeżdżając z tunelu na ul. Krakowską nie będziemy mogli skręcić w ul. Nowobarską ponieważ obowiązuje tu zakaz skrętu w lewo.

8 mandatów dziennie

Tymczasem, nieoczekiwanie kierowcy poruszający się na tym skrzyżowaniu mają z nowo wprowadzoną organizacją ruchu wyraźny kłopot. Przeszło 10 dni po wprowadzeniu nowych zasad, w przeciągu 5 minut w porze niedużego obciążenia ruchu zauważyliśmy na tym skrzyżowaniu 2 wykroczenia drogowe związane z nieprzestrzeganiem zakazu lewoskrętu. W obydwu przypadkach byli to kierowcy podążający ulicą Krakowską w kierunku Chotomowa i jak twierdzą mundurowi, są to najczęstsze przypadki łamania w tym miejscu przepisów. – Kontrolujemy to skrzyżowanie, ponieważ są tam łamane przepisy. Średnio codziennie wystawiamy 7-8 mandatów za łamanie zakazu skrętu w lewo. Nie wszyscy wyrażają zgodę na przyjęcie mandatu, więc są kierowane wnioski do sądu – przekonuje nadkomisarz Artur Bartczak, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

5 mandatów w ciągu godziny

– Taryfikator za złamanie tego przepisu przewiduje widełki od 20 do nawet 500 złotych i 4-5 pkt. karnych. Najczęściej jednak stosujemy mandat w wysokości 100 zł. Zdarzają się również przypadki, że spotkanie z nami kończy się dla kierowcy zwykłym pouczeniem, ale z tego co wiem, to w większości przypadków kończy się ukaraniem mandatem karnym – informuje Artur Bartczak. Jak przyznaje funkcjonariusz, bywa, że w przeciągu jednej godziny wystawiono w tym miejscu 5 mandatów karnych. A kontrole jeszcze trochę potrwają. Czasami działania policji wspomaga straż miejska. – Tylko, że oni nie mogą karać mandatami, a jedynie wskazywać jak należy jeździć, czy upominać łamiących przepisy – podsumował Artur Bartczak.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

1 komentarz

  1. anonim odpowiedz

    Wystarczyłoby postawić duży znak informujący o zmianie organizacji ruchu, a nie pod przykrywką nocy podmienić znaki na zakazy skrętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *