LEGIONOWO. Pożar w wieżowcu na 3-go Maja, policja prowadzi dochodzenie

2023-01-25 3:27:26

W poniedziałek (23 stycznia) około godz. 21.00 w spółdzielczym bloku przy Al. 3-go Maja w Legionowie doszło do groźnego pożaru

Jak relacjonowali strażacy, przed godz. 21.00 odebrali zgłoszenie o silnym zadymieniu na klatce schodowej na 11 piętrze.

Dym odciął drogę ucieczki

Po przybyciu na miejsce strażacy zauważyli silnie rozwinięty pożar. Zaś płomieniami były objęte m.in składowane w korytarzu meble. Sytuacja była bardzo poważna, ponieważ gęsty dym odciął mieszkańcom drogę ucieczki.
Działania strażaków skupiły się przede wszystkim na ewakuacji najbardziej zagrożonych lokatorów.
Kilka minut po godz. 21.00 pożar był ugaszony. Na miejsce przyjechał Zespół Ratownictwa Medycznego, który opatrzył poszkodowanych. W przypadku jednej osoby zdecydowano o transporcie do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Budynek został sprawdzony kamerą termowizyjną. Akcja ratunkowa trwała około 3 godz.

Znaczne zniszczenia i konsekwencje

W wyniku pożaru  doszczętnie zniszczona została klatka schodowa, która wymagać będzie gruntownego remontu. Jak udało nam się ustalić, Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Z uwagi na charakter zdarzenia powołany zostanie biegły, który być może ustali co było przyczyną pożaru. Nikomu nie postawiono zarzutów

Zgodnie z prawem zagracanie części wspólnych narusza liczne przepisy m.in: przeciwpożarowe: art. 3 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej (osoby korzystające z budynku mają obowiązek zabezpieczać je przed zagrożeniem pożarowym oraz ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych), (…) § 7 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (nie wolno składować materiałów niebezpiecznych pożarowo na klatkach schodowych).

Warto zauważyć, że za naruszanie przepisów przeciwpożarowych grozi nagana, mandat o wysokości do 5000 zł lub kara aresztu od 5 do 30 dni.
W przypadku pożaru składującemu gabaryty może grozić nawet od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jednak jeśli w wyniku tego pożaru wiele osób ucierpi na zdrowiu lub ktoś straci życie, kara może wynieść nawet 8 lat więzienia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *