LEGIONOWO. Prezydent do niedawna – nie widział problemu SMOGU. KOMENTARZ do SPROSTOWANIA

2021-04-22 6:43:14

W ostatnim numerze (TiO nr 15/2021) zamieściliśmy sprostowanie Urzędu Miasta Legionowo do artykułu pt. „Smogorzewski dostrzegł SMOG!!!” (TiO nr 10/2021). Prawo prasowe nie pozwala na komentowanie przesłanych sprostowań w tym samym numerze gazety, dlatego odnosimy się do tego tekstu teraz

W sprostowaniu, zarzucono nam podanie nieprawdziwej informacji, iż zanieczyszczenie powietrza w Legionowie wciąż rośnie zamiast maleć. Powołano się przy tym na odczyty danych Wojewódzkiej Stacji Ochrony Środowiska w Warszawie, z których ma wynikać, że jakość powietrza w Legionowie się poprawia. .

Dopiero zauważył?

Wypada nam w tej sytuacji stwierdzić, że z zadowoleniem przyjęliśmy, iż ratusz nie zgodził się jedynie z tym stwierdzeniem. A więc uznał pozostałe tezy tego artykułu za prawdziwe. A było tam napisane, że dopiero teraz dotarł do świadomości prezydenta miasta fakt istnienia problemu smogu. A także, iż jeszcze niedawno kwestionował on w ogóle istnienie takiego zjawiska. Mimo, że alarmowali w tej sprawie zarówno ekologiczni aktywiści, jak i eksperci.Można było nawet usłyszeć z jego ust drwiny, że problem smogu – to może występuje, ale chyba gdzieś w Chinach …, a nie u nas.

Pozorne działania

W naszym tekście padły również słowa, iż prezydent dlatego długo i skutecznie sprzeciwiał się przeniesieniu aparatury mierzącej poziom zanieczyszczenia powietrza z peryferii do centrum miasta. A więc w miejscu, gdzie odczyty dokonywane przez ekologicznych aktywistów są najwyższe. Autor napisał także, iż Prezydent oskarżał sąsiednie gminy, że to ich mieszkańcy palą byle czym i dlatego czasami ten smog przywiewa do miasta. Jak również, że Gmina Legionowo wcześniej nie przeprowadziła nawet rzetelnego spisu pieców, które wymagają wymiany. Wrzucono tylko do skrzynek pocztowych anonimowe ankiety, które, wypełnili nieliczni. Nie wiadomo więc na prawdę, ile tzw. kopciuchów działa w mieście i wymaga wymiany.

Mierne efekty

Napisaliśmy też, że efekty działań Gminy, pomimo zaklinania rzeczywistości i ogłaszania, że mamy najlepszy taki program w Polsce, są po prostu mierne. A więc wiele wskazuje na to, że działania dotychczas podejmowane w tym zakresie przez Gminę są tylko działaniami na pokaz, a w każdym razie są one nieskuteczne. Natomiast prezydent dołączając do kampanii proekologicznej „Powietrze – wspólna sprawa” najwyraźniej nie zmienił diametralnie swoich poglądów, a tylko nie mógł przepuścić okazji do lansowania się w propagandowym klipie. Należy więc uznać, że z tym wszystkim twierdzeniami zgadzają się przedstawiciele ratusza…

Odczyty danych

Na marginesie wypada dodać, że oficjalne wyniki zanieczyszczenia powietrza, na które powołuje się Urząd Miasta są często kwestionowane. Dlatego mieszkańcy zaczęli instalować własne. Natomiast wyniki rozproszonej sieci czujników Airly, sieci Kanarek oraz sieci zatruci.pl dramatycznie przeczą wynikom smogu ze stacji WIOŚ.

red.

Komentarze

4 komentarze

 1. Janek odpowiedz

  Wpis XYZ wyjątkowo głupi. Właśnie radosne wydobywanie i palenie węglem w latach 70-80-90-tych doprowadziło do nieodwracalnych zmian klimatu, skażenia oraz degradacji środowiska itd, nie mówiąc już o bardzo dużej śmiertelności z powodu rozmaitych chorób płuc, a takze chorobach nowotworowych.

  I nie chodzi o etykietkę, kto jest największym trucicielem i pierdzenie w nacjonalistyczną trabkę, że MY Polacy to na pewno nie…
  Ale wszyscy powinni się ścigać, jak zostać najmniejszym trucicielem, czyli tym kto najbardziej dba o zdrowie swoich obywateli…

  1. XYZ odpowiedz

   A według ostatnich ustaleń Unii Europejskiej w niedalekiej przyszłości będzie zakaz ogrzewania gazem i mają być likwidowane elektrownie jądrowe , no i z czego będzie wytwarzany prąd , z wiatraków ?

 2. XYZ odpowiedz

  Co wy wiecie o smogu ? W latach 70-80-90 tych węglem opalano 80% gospodarstw domowych . a teraz 20%
  Popaprani ekolodzy robią ludziom wodę z mózgów , którzy łykają te brednie jak bocian żabę . Europa w 4% ” zatruwa” środowisko , a popaprani ekolodzy przedstawiają to tak , jakby Polska była największym trucicielem na świecie.

  1. Konwent odpowiedz

   No i widać efekty tego palenia węglem – smog ma toksyczny wpływ na CUN i stąd tak głupie komentarze jak XYZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *