LEGIONOWO. Prezydent ucieka od odpowiedzialności

2020-03-15 1:53:35

Rada Miasta na ostatniej sesji przegłosowała uchwałę zezwalającą na budowę 7 bloków przy ul. Kościuszki. To nieprzemyślana decyzja, która pokazuje brak odpowiedzialności prezydenta miasta

Kiedy na sesji Rady Miasta w czerwcu ubiegłego roku, w trakcie debaty nad wykonaniem budżetu mówiłem o odpowiedzialności prezydenta Romana Smogorzewskiego za zagęszczanie zabudowy w naszym mieście, oburzony protestował zarzucając mi kłamstwo. Na ostatniej sesji Rady Miasta (02.03.2020) sytuacja się powtórzyła. Niestety wbrew faktom, prezydent ucieka od odpowiedzialności. Występując z projektem uchwały dotyczącej lokalizacji nowej inwestycji dotyczącej budowy osiedla 7 bloków przy ulicy Kościuszki w Legionowie, jednocześnie zaprzecza jakoby miał z tym cokolwiek wspólnego, zarzucając mi ponownie kłamstwa. W ten sposób kreuje rzeczywistość na potrzeby medialnego przekazu, gdyż obrady transmitowane są online i zapewne wielu mieszkańców Legionowa słucha wypowiedzi prezydenta.

Lokalizacja pozostawia wiele do życzenia

A rzeczywistość ta nie jest tak kolorowa, jak twierdzi prezydent, przekonując, że budowa kolejnych bloków, to najlepszy sposób na zagospodarowanie zaniedbanego, poprzemysłowego terenu. Pomimo negatywnej opinii Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Legionowie prezydent forsuje, to rozwiązanie jako najlepsze dla miasta i mieszkańców. Czy rzeczywiście? Osiedle ma być zlokalizowane na terenie składu węgla, w sąsiedztwie funkcjonujących hurtowni budowlanych, przy torach kolejowych znajdujących się tuż za granicą działki.

Rodziny czy mieszkania do wynajęcia?

Czy tam będą chciały mieszkać rodziny z dziećmi, czy też powstanie blokowisko z mieszkaniami na wynajem? Nie będzie to przecież oaza spokoju z przestrzenią do życia. Jak piszą specjaliści, to są standardy lokalizacyjne dla budownictwa mieszkaniowego zaczerpnięte z krajów tzw. Trzeciego Świata. Jeżeli scenariusz mieszkań na wynajem się urzeczywistni, to okaże się, że budżet miasta na tym nic nie skorzysta. Nie będzie wpływów z PIT, bo wynajmujący traktują takie rozwiązanie jako czasowe i nie wiążą z miejscem czasowego zamieszkania swoich życiowych spraw. Ta inwestycja uprzykrzy życie mieszkańcom sąsiednich domów jednorodzinnych, którzy inwestowali w swoje nieruchomości, budując domy przy cichych wąskich uliczkach, które teraz będą musiały przyjąć ruch kilkuset samochodów nowych lokatorów.

Brak odpowiedzialności prezydenta

Ta inwestycja, to także dowód na brak poczucia odpowiedzialności prezydenta za kształtowanie ładu przestrzennego. To oczywiste pogwałcenie zasady tzw. dobrego sąsiedztwa, o której mówi art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To znaczy, że co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. W tej lokalizacji nie ma żadnej zabudowy wielorodzinnej, więc projekt ten stoi w sprzeczności z zasadami określonymi w ww. ustawie.

Nie będzie przeprawy

Wreszcie ostatnia przeszkoda w realizacji tej inwestycji, to zamknięcie możliwości budowy przeprawy przez tory, tak potrzebnej w centrum miasta. Prezydent obiecywał w kampanii wyborczej, że zbuduje 3 przeprawy, jedną z nich miała być przeprawa zlokalizowana właśnie w tej okolicy. Tym samym, pomysł ten nie będzie miał szans wejść w życie.

Rozwiązanie:
miasto kupi działkę

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby nie podnoszenie wartości gruntu poprzez wyrażenie zgody przez Radę Miasta na zabudowę wielorodzinną, ale nabycie go przez Gminę Legionowo i zagospodarowanie zgodnie z potrzebami mieszkańców. W naszym programie wyborczym mieliśmy postulat dotyczący tzw. inkubatora przedsiębiorczości. Może miasto mogłoby zainwestować w budowę niewielkiego biurowca z opcją jego rozbudowy, gdzie młodzi ludzie mogliby wynajmować po kosztach powierzchnię biurową. Obserwując lokalny rynek widać, że te potrzeby są, władze dałyby impuls do powstawania miejsc pracy, a budżet mógłby liczyć na przyszłe podatki.

Bogdan Kiełbasiński,
legionowski radny

Komentarze

13 komentarzy

 1. nowodworzanin odpowiedz

  Bloki, bloki, bloki…. Jakość życia mieszkańców jest odwrotnie proporcjonalna do zagęszczenia i ilości bloków. Pamiętajcie o tym. Tylko ilu z Was zrozumie ten tekst…? 😪

 2. markoz odpowiedz

  Przecież Wojewoda Mazoiwecki może unieważnić uchwałę Rady Miasta jako niezgodną z prawem. Co z tym fantem zrobi lokalny PiS ? Czy będzie się lansował w mediach, czy skutecznie zadziała zbijając kapitał polityczny na głupocie PO.

 3. hieni odpowiedz

  Bardzo dobrze ze sie legionowo rozwija a tym ktorzy maja plany co do tej dzialki polecam zastanowienie sie jak oni by podeszli gdyby ich wlasnoscia ktos obcy chcial dysponowac bez pozwolenia.

 4. Ja wójt wam to mówię odpowiedz

  Ja się na tym nie znam, ale widzę. Zielone (kiedyś) Legionowo prezydent i jego dwór powoli zamieniają w koszmar pełen betonu, asfaltu i spalin. Jest coraz gorzej, a następne blokowiska powstają jak grzyby po deszczu. Prezydent nie mieszka w centrum Legionowa, więc mu zwisa jakieś tam miasto i jego mieszkańcy. Ma miejsce na parkingu i biuro, a w UM przebywa w godzinach pracy. Jego dworzanie przegłosują każdą głupotę bez sprzeciwu, bo inaczej żona, brat, szwagier, matka i ojciec razem z teściem stracą posadę na dobrym etacie. Tak mówią na mieście i chyba to sprawdza się.

 5. Legionowianin odpowiedz

  Bardzo nieodpowiedzialna i wręcz szkodliwa decyzja. Nikt rozsądny jej nie może pochwalić.

 6. Daro odpowiedz

  Referat propagandy znowu nadaje, ludzie przejrzeli na oczy, nazbierało się za dużo negatywnych komentarzy o sytuacji w mieście aby pozostało to bez echa.
  “Dla mieszkańców nowe mieszkania” i “Ja uważam go za człowieka godnego zaufania i dobrego włodarza miasta.”
  A to dobre, zapewne mieszkańcy uwierzą że nowe bloki które powstaną pomiędzy jednorodzinnymi domkami, na terenie przemysłowym w najgęściej zaludnionym i zatoczonym mieście w Polsce to dla ich dobra

 7. Ania odpowiedz

  Konstruktywne podsumowanie rzeczywistości w naszym mieście . Nie liczy się dobro mieszkańców tylko interes. Jak można na terenie zabudowy jednorodzinnej tuż przy torach , zanieczyszczonym , głośnym bez potrzebnej infrastruktury drogowej budować osiedle mieszkaniowe ! I zakładać ze to dla rodzin … nikt o zdrowych zmysłach nie będzie chciał mieszkać tuż przy torach kolejowych. . Mieszkania będą na wynajem i nikt oprócz mocno zainteresowanych i wtajemniczonych na tym nie skorzysta. Zwolennikom
  Tego rozwiązania życzę żeby prezydent przed ich domami postawił im bloki na wynajem .. Jest tyle potrzeb w Legionowie potrzebnych miejsc do pracy żeby nie dojeżdżać rozwijać firmy we własnym mieście ale po co .. na tym zyskają tylko mieszkańcy . Ile jeszcze będziemy musieli to znosić ?

 8. Gość LusiaN odpowiedz

  Tyle jadu ile jest w waszych wypowiedziach to można obdzielić nim kilku prezydentów miast nie tylko Legionowa…..Tylko widzicie prywatne interesy i nieodpowiedzialność .Ja uważam go za człowieka godnego zaufania i dobrego włodarza miasta.

 9. Mirek odpowiedz

  jOLLA33, Ty chyba jesteś kolejna, którą Romek użądlił. Uważaj bo owady i ptaki przenoszą różne choroby 😉

 10. Jola33 odpowiedz

  Bardzo dobra decyzja…Dla mieszkańców nowe mieszkania…Krytycy to chyba średniowieczni pisowscy kretyni…Jest ich kilka procent nawet w naszym mieście

 11. Obserwator odpowiedz

  Zgadzam się w 100% z tym co Pan powiedział. Prezydent Legionowa jest zwykłym geszefciarzem i dorobkiewiczem, nie można powierzyć mu tak ważnych decyzji w kwestiach rozwoju miasta. Tego człowieka trzeba jak najszybciej izolować i skierować na badania psychiatryczne. To co robi mówiąc delikatnie wskazuje na silne zaburzenia osobowości i rozdwojenie jaźni. On zwyczajnie jest chory. Trzeba znaleźć sposób na unieważnienie jego decyzji podejmowanych na szkodę miasta i jego mieszkańców.

 12. Krzysztof odpowiedz

  Ale po tym prezydencie nie należy się spodziewać działalności pro mieszkańcom Legionowa. Przecież to widać gołym okiem, że prezydent ma w tym jakiś prywatny interes. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zainteresowanie się prezydentem i zastępcą przez OBA. A tym bardziej że w Legionowie jest kilku mieszkańców zatrudnionych w tej instytucji.

 13. wyborca odpowiedz

  proponuje olać wiadomą cieczą Romana, i złozyć skarge do wojewody z uwagi na sprzeczna decyzje wobec sprzeciwu społecznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *