LEGIONOWO. Problemy z rozliczeniem budowy Centrum Komunikacyjnego

2017-07-28 8:57:04

Podwykonawca budowy Centrum Komunikacyjnego oskarżył firmę Skanska oraz Miasto Legionowo o niewypłacenie wynagrodzenia za wykonane prace. Sprawą zajmuje się policja, prokuratura oraz Regionalna Izba Obrachunkowa
Dworzec w Legionowie został oddany do użytku kilka miesięcy temu, a przed tygodniem otwarto parking przy ul. Kościuszki, stanowiący ostatni etap budowy Centrum Komunikacyjnego. Jednak inwestycja ta nadal wzbudza wiele kontrowersji. Jak udało nam się ustalić, do Urzędu Miasta zgłaszają się podwykonawcy, którzy nie otrzymali zapłaty wykonane roboty.

Wzywają miasto do zapłaty

Z informacji, do których udało nam się dotrzeć wynika, że do Urzędu zaczęły wpływać skargi właściciela firmy podwykonawczej wraz z wezwaniem do zapłaty za wykonane przez niego roboty budowlane. Urząd Miasta poprosił firmę Skanska o wyjaśnienia oraz definitywne zakończenie tej sprawy. W odpowiedzi władze miasta uzyskały pismo informujące o złożeniu przez generalnego wykonawcę zawiadomienia do prokuratury rejonowej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na podrobieniu dokumentu i użycia go jako autentycznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Na dzień dzisiejszy, według naszej wiedzy, Komenda Rejonowa Policji Warszawa III wszczęła dochodzenie. Według urzędu miasta, po uzyskaniu wyjaśnień od generalnego wykonawcy, nie zaszły przesłanki do bezpośredniej wypłaty wynagrodzenia żądanego przez podwykonawce.

Skontrolują budowę?

Podwykonawca Centrum Komunikacyjnego w Legionowie twierdzi natomiast, że kierownik budowy oraz tzw. Projekt Menadżer nie wywiązują się z zawartej umowy i nie chcą dokonać odbioru wykonanych prac. Według niego, kwota, którą zalega firma Skanska to 200 tys. zł. Po licznych wezwaniach do zapłaty skierowanych do generalnego wykonawcy i miasta Legionowo, podwykonawca zgłosił sprawę do prokuratury. A o zaistniałej sytuacji została poinformowana również Regionalna Izba Obrachunkowa, do której wysłano pismo z prośbą o przeprowadzenie kontroli w Urzędzie Miasta Legionowo, odnośnie budowy Centrum Komunikacyjnego. Jednak RIO odesłało sprawę do Rady Miasta. W konsekwencji organem rozpatrującym skargę, co może dziwić, ma być Rada Miasta Legionowo.

W celu uniknięcia podejrzeń

Z naszych ustaleń wynika że rada ma zająć się sprawą na najbliższej sesji, którą nieoczekiwanie, wbrew terminarzowi, zwołano na 3 sierpnia br. Natomiast z informacji legionowskiej prokuratury wynika, że sprawa ta trafiła do Legionowa pod koniec maja. Jednak w celu uniknięcia podejrzeń o brak obiektywizmu, została przekazana z powrotem do Warszawy. Z naszych ustaleń wynika, że ostatecznie śledztwo trafiło do prokuratury rejonowej w Wołominie.

KT.

Komentarze

6 komentarzy

 1. Zbychu odpowiedz

  Radni siedzący w kieszeni Romana mają przeprowadzić kontrolę? To znamy już odpowiedź: skarga bezzasadna, wszystko się zgadza, a źli ludzie szerzą defetyzm. Po co ta nadzwyczajna sesja?

  1. Ewa odpowiedz

   Dlatego tak bardzo nie chcieli żeby ktokolwiek z Warszawy patrzyl im na ręce, dlatego tak glosno krzycza o zamachu na demokracje i “nie oddamy samorzadow”. To “nie oddamy” jest bardzo znamienne.

 2. ujawnic prawdę odpowiedz

  w tej sprawie RIO nic nie pomoże z racji ustawowego zakresu obszaru dzialania kontrolnego. Na miejscu wykonawcy nalezy wystapic o protokół odbioru całego obiektu do uzytkowania, w tym przypadku to WINB, Nastepnie wystąpić do sądu administracyjnego o potwierdzenie ważnosci protokołu przekazania do użytkowania obiektu oraz potwierdzenie protokołów odbiorów zalaczonych do końcowego odbioru, Warto by złożyć tez wniosek o potwierdzenie wykonania umowy. Mając tak przygotowane dokumenty wystąpć do Szwajcarów o uwzglednienie w końcowym rozliczeniu swoich naleznosci. Jest to potrzene do ujawnienia złej wiary w dochowaniu starannosci w rozliczeniu budowy przez inwestora tzn. urząd miasta, z darczyńcą. Mysle ze wtedy mozna by złozyc wniosek do prokuratury o zbadaanie mozliwosci domagania sie tzw “prowizji” od podwykonawcy.

 3. Adam odpowiedz

  Czy legionowska Prokuratura prowadzi jakiekolwiek sprawy, czy wszystko przekazuje innym?

  1. Miro odpowiedz

   widocznie zabrakło i m druków do umarzania postępowań

   1. Zenon odpowiedz

    skończyly się za poprzedniej kadencji romana, Irek Ważny zamówił następne, ale teraz nie chce odbierać poczty, myśląć że to przeniesienie. Do Suwałk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *