Facebook


LEGIONOWO. Prokuratorskie zarzuty dla 2 członków Zarządu SML-W

2022-07-08 8:06:48

Prokuratura postawiła zarzuty Agnieszce B. oraz Markowi P., członkom zarządu spółdzielni mieszkaniowej (SML-W), złożenia fałszywego oświadczenia
o posiadanym przez SMLW prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Przypomnijmy. W czerwcu 2021 r. SML-W otrzymała pozwolenie na budowę apartamentowca przy ul. Piłsudskiego w miejscu blaszaka należącego do Społem. Apartamentowiec miał mieć 5-kondygnacji i 19 mieszkań, 3 lokale usługowe na parterze oraz garaż podziemny na 25 pojazdów. Wcześniej pojawiały się informacje, że budynek w tym miejscu, ale o większych rozmiarach, spółdzielnia miała budować do spółki z miastem. Obok przy ul. Piłsudskiego znajduje się bowiem działka należąca do Gminy Legionowo.

Historia sporu

W 2015 r. Prezes SML-W mówił, że rozmowy z ratuszem nt. zamiany tej działki na spółdzielczą działkę położoną za Urzędem Skarbowym trwają już od 3 lata. – „W tej chwili sprawa jest ustnie domówiona pomiędzy Spółdzielnią a Panem Prezydentem (…)”– czytamy w protokole walnego zgromadzenia SML-W z tamtego okresu. Rozmowy na temat wspólnej inwestycji lub udostępnienia działki musiały trwać od dłuższego czasu. Ale zakończyły się niepowodzeniem, bo w efekcie SML-W sama wystąpiła o pozwolenia na budowę. Inwestycja w dodatku miała się ograniczać do terenu, na którym znajduje się należący do społem „blaszak”, pawilon handlowy.

Pozwolenie na budowę

Według oficjalnych dokumentów, które zostały złożone wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, inwestycja SML-W w sumie miała obejmować teren 3 działek o numerach: 336/2, 336/1, 335/1. Największa z nich, działka nr 335/1 nie należy jednak do spółdzielni, ale jest własnością Gminy Legionowo. W imieniu SML-W złożone zostało jednak oświadczenie, że spółdzielnie posiada prawo do dysponowania na cele budowlane wszystkimi 3 działkami. Dlatego w czerwcu 2021 r. zostało wydane pozwolenie na budowę apartamentowca.
Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że składający to oświadczenie działali (tak jakby) w przekonaniu, że wcześniejsze ustalenia pomiędzy władzami miasta i SML-W pozostają w mocy.

Zawiadomienie do prokuratury

Sprawa zapewne nigdy nie wyszłaby na jaw, gdyby nie przypadek. Między innymi nasz tygodnik pisał o zaniepokojeniu mieszkańców, którzy bali się likwidacji części zielonego skweru znajdującego się na terenie gminnej działki nr 335/1. Na czerwcowej sesji (w 2021 r.) zaprzeczał temu prezydent Smogorzewski, który twierdził, że apartamentowiec powstanie tylko w miejscu obecnego blaszaka i nie spowoduje likwidacji skweru. Co innego wynikało jednak z oficjalnych danych GUNB, które wskazywały, że inwestycja ma obejmować teren 3. Wreszcie, ktoś zawiadomił prokuraturę o możliwości złożenia fałszywego oświadczenia.

Zarzuty dla 2 osób

Prokuratura przez dłuższy czas prowadziła postępowanie ws. poświadczenia nieprawdy przez pracownika spółdzielni. Ze względu na dobro śledztwa, nie ujawniano jednak szczegółów postępowania. Wreszcie 30 czerwca br. otrzymaliśmy informację, że – „21.06.2022r. został sporządzony akt oskarżenia przeciwko Agnieszce B. i Markowi P. oskarżonym o złożenie fałszywego oświadczenia o posiadanym przez SMLW w Legionowie prawie do dysponowania nieruchomością w postaci działki nr 335/1 obręb 65 w Legionowie stanowiącej własność Gminy Legionowo na cele budowlane”.
Z pisma prokuratury wynika, że chodzi o czyn z art. 233§6 kodeksu karnego tj. złożenie fałszywego oświadczenie, składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej. Może za to grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

red

Komentarze

1 komentarz

  1. pwn odpowiedz

    Prokurator ( tfu ) zgrzyta zębami. Sprawa trudna… Woli alimenciarzy, dzieciaków z marihuaną w kieszeni, babcię co źle zważyła buraki w sklepie, pijany rowerzystę, jakiś wypadek drogowy .. Prosto, łatwo i przyjemnie bo przestępca jest z definicji na miejscu.. Poważne przestępstwa ? A niech dobry bóg broni ! Będzie ważył w statystyce tyle samo a roboty dużo… Policja (tfu) jest tego samego zdania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *