LEGIONOWO. Przetarg na odbiór odpadów – czy znów wybiorą droższą ofertę?

2023-09-06 12:31:32

Otwarto oferty w ramach przetargu na odbiór odpadów komunalnych z Legionowa w latach 2024-2025. Miasto zaplanowało na ten cel kwotę 32,4 mln zł. Dwie ze złożonych ofert spełniają cenowe kryteria. Natomiast dwie pozostałe, w tym oferta obecnego operatora – konsorcjum firm: MS-EKO Sp. z o.o. ; EKO-MAX Recykling Sp. z o.o., przekraczają budżet zaplanowany na ten cel przez miasto

W piątek (1 września) otwarto oferty w ramach przetargu na odbiór odpadów komunalnych z Legionowa w latach 2024-2025. A dokładnie na zbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, położonych na terenie Gminy Miejskiej Legionowo, z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz przeterminowanych leków z aptek.

Dwie oferty z czterech

Zamawiający czyli Gmina Miejska Legionowo reprezentowana przez Urząd Miasta Legionowo na sfinansowanie tego zamierzenia przeznaczyła kwotę:
32 mln 400 tys. zł brutto, co daje kwotę 16 mln 200 tys. zł brutto na rok. Okazało się, że wpłynęły 4 oferty, z których 2 spełniają cenowe kryteria, a dwie pozostałe przekraczają zaplanowany na ten cel budżet.
Firma PreZero Bałtycka Energia Sp. z o.o. złożyła ofertę w wysokości 40 mln 791 tys. zł. Konsorcjum firm: MS-EKO Sp. z o.o. ; EKO-MAX Recykling Sp. z o.o.złożyło ofertę w wysokości 33 mln 46 tys. zł. Konsorcjum firm: PARTNER Dariusz Apelski Sp. z o.o., PARTNER Sp. z o.o. Sp. K. złożyło ofertę w wysokości 32 mln 374 tys. zł. Natomiast konsorcjum firm: RDF Sp. z o.o., ; MPK PURE HOME Sp. z o.o. złożyło ofertę w wysokości 30 mln 495 tys. zł, za wykonanie tego zadania.

Powtórka z rozrywki?

Jeśli wszystkie firmy startujące w przetargu spełniają stawiane wymagania, to przetarg powinna wygrać ta, która zaoferowała najniższą cen. W tym przypadku w grę powinny wchodzić tylko te dwie firmy, które dodatkowo zmieścił się w wyznaczonym przez miasto limicie cenowym, a więc konsorcjum PARTNER oraz konsorcjum RDF MPK PURE HOME. Tak się jednak składa, że podobny przetarg, na odbiór odpadów z Legionowa, odbył się w 2021 r.. Dotyczył on odbioru odpadów z Legionowa w latach 2022-2023. Jednak nie wygrała w nim firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Wówczas również te dwa konsorcja (konsorcjum PARTNER oraz konsorcjum RDF MPK PURE HOME) zaoferowały najniższe ceny, ale ich oferty zostały odrzucone przez władze miasta. Powody odrzucenia tych ofert nie są do końca jasne. Wybrano wtedy o blisko 2 mln zł wyższą, od najtańszej, ofertę konsorcjum firm: MS-EKO oraz EKO-MAX Recykling.

Czyj interes ważniejszy

Tym razem konsorcjum (MS-EKO oraz EKO-MAX Recykling), które w ostatnich latach odbiera śmieci z Legionowa, a także usiłowało uruchomić stację przeładunku odpadów przy ul. Sikorskiego na Łajskach zaoferowało w przetargu cenę, która o ponad 640 tys. zł jest wyższa od kwoty jaką miasto przeznaczyło na ten cel. Ponadto oferta tego konsorcjum jest o ponad 2,5 mln zł wyższa od najniższej oferty jaka złożyło konsorcjum RDF MPK PURE HOME. Należy pamiętać, że wyższa kwota tego kontraktu prawdopodobnie przełoży się bezpośrednio na podwyżkę opłat za śmieci , jakie muszą płacić mieszkańcy. Ciekawe czy tym razem zwycięży interes ekonomiczny oraz interes mieszkańców czy też górę wezmą dobre relacje, jakie władze miasta mają z obecnym operatorem zajmującym się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów na terenie gminy?

Wojciech Dobrowolski

 

Komentarze

13 komentarzy

 1. Dariusz Nowak odpowiedz

  Jak całe Legionowo huczało na temat ” przeładowni” jak w sieci krążyły oficjalne dokumenty że na terenie “przeładowni” będą składowane odpady nie tylko z Legionowa, że przeladownia to inna nazwa wysypiska śmieci to wtedy uciekłeś z podkulonymi ogonem i siedziałeś cicho trzęsąc się że strachu że wk…i mieszkańcy powiozą was na taczkach
  Jak jednak temat trochę przycichł a mieszkańcy trochę sobie odpuścili to znowu szczekasz
  Niestety mleko się już rozlało a mieszkańcy pamiętają że byli o włos od utworzenia składowiska odpadów 40 metrów od najbliższych zabudowań

  1. Legionowianin z dziada pradziada odpowiedz

   Och DARO chyba co najmniej lekko przesadzasz z tym że huczało. Myślę że większości mieszkańców to co najmniej totalnie wisiało i wisi o ile nie są ZA. Przekonasz się o tym po najbliższych wyborach.

  2. Tak dla niższych cen za wywóz śmieci odpowiedz

   I co uchyliliście decyzję środowiskową? Nie? Bo nie jesteście stroną czyli innymi słowy nic wam do tego? Zmieniliście mpzp? Też nie? Ojojoj.

 2. Dariusz Nowak odpowiedz

  Tak zwana “przeładownia” odpadów to najczęściej element większej instalacji gospodarki odpadami. Najczęściej występuje w połączeniu z sortownią, boksami do magazynowania i składowania odpadów
  W Legionowie jednak mieszkańcy “zapomnieli” już że “przeładowania” to synonim oznaczający celowe, z pełną premedytacją okłamywanie mieszkańców, utajnione przed radnymi i mieszkańcami zapisy umowy w których dopiero po interwencji poselskiej mieszkańcy dowiedzieli się że słowo przeładownia tak naprawdę oznacza regularne wysypisko odpadów na które będą mogły być zwożone odpady spoza Legionowa
  “Przeładownia” to rzekome oszczędności dla mieszkańców których do tej pory nie podano bo mieszkańcy dowiedzieliby wtedy się że sprzedali sąsiadów “przeładowni” za 2 słownie DWA złote miesięcznie
  Podwyżka cen za odbiór odpadów będzie wykorzystana w kampanii propagandowej przeciwko mieszkańcom którym udało się powstrzymać budowę składowiska odpadów, ci mieszkańcy muszą zostać ukarani bo przeszkodzili w zrobieniu “biznesu”

  1. Antyroman odpowiedz

   Daro nie próbuj siać propagandy bo robisz to w zbyt tępy sposób. Mieszkańcy nie są idiotami, potrafią myśleć i wyciągną wnioski. Logiczne że przeładownia obniżyłaby koszty wywozu śmieci przez firmę śmieciową.

 3. Ten co nieco wie odpowiedz

  A ja wiem, że UM Legionowo czynił duże starania żeby właśnie ta firma odbierała odpady w Legionowie i żeby oferty pozostałych firm zostały odrzucone. A jak komuś zależy i gotów jest wszystko zrobić to i się udało.

 4. Dariusz Nowak odpowiedz

  Po mieście krążą już ploty rozpowiadane przez mieszkańców że ewentualna podwyżka cen za odbiór odpadów to efekt braku tak zwanej “przeładowni”
  Jak widać propaganda zrobiła spustoszenie w umysłach mieszkańców bo ci są głusi na wszelkie argumenty

  1. Antyroman odpowiedz

   Daro nie próbuj siać propagandy bo robisz to w zbyt tępy sposób. Mieszkańcy nie są idiotami, potrafią myśleć i wyciągną wnioski. Logiczne że przeładownia obniżyłaby koszty wywozu śmieci przez firmę śmieciową.

  2. Uszaty odpowiedz

   Ja o tym nie słyszałem ale jeśli tak mówią to mają rację

  3. Roki odpowiedz

   Nie krążą bo do mnie nie dotarły poza tym co ty rozsiewasz. Ale zbyt to tandetnie sobie wymyśliłeś że uprzedzisz zanim zaczną tak mówić i będziesz miał wymówkę do dalszego rozsiewania plot i pielęgnowania swojego kompleksu Romana. Ale taka jest prawda, dzięki przeładowni koszty wywozu śnieci by się obniżyły.

  4. Zenon odpowiedz

   Dariusz Nowak: odczep się od stanu umysłów mieszkańców miasta, bo wysoce zdecydowaną większość tych mieszkańców obrażasz.
   Każdy mieszkaniec ma prawo postrzegać rzeczywistość na podstawie swoich kryteriów, a nie tylko i wyłącznie twoich – na tym między innymi polega demokracja, a nie twoja propaganda.
   Piszesz “Po mieście krążą już ploty…..” to komentuj na forach plotkarskich, a nie na tym wspaniale zasłużonym forum w wieloletniej historii miasta.

   1. Victor odpowiedz

    Zenon, obrońca obywateli miasta. Diabeł ubrał się w ornat i ogonem na msze dzwoni. Myślę, że diabeł na pełnym etacie miejskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *