LEGIONOWO. Przetarg na odpady – CBA i prokurator w ratuszu? – Z OSTATNIEJ CHWILI

2023-10-02 12:55:41

Firmy, które złożyły najlepsze (najniższe) oferty w przetargu na odbiór odpadów z Legionowa, ratusz poinformował, że ich oferty są rażąco zaniżone. Podobnie było 2 lata temu, kiedy władze miasta odrzuciły najkorzystniejsze oferty. Sprawą może zainteresować się CBA i prokuratura

Przypomnijmy. 1 września otwarto oferty firm w ramach przetargu na odbiór odpadów komunalnych z Legionowa w latach 2024-2025. Okazało się, że wpłynęły 4 oferty, z których 2 spełniają cenowe kryteria, a dwie pozostałe przekraczają zaplanowany przez miasto na ten cel budżet. Pisaliśmy o tym 3 tygodnie temu  (TiO nr 36/2023). Zadaliśmy także wówczas pytanie – czy władze Legionowa znów będą chciały wybrać droższą ofertę?.

Powtórka sprzed 2 lat

Niestety przewidzieliśmy, że może ponownie dojść do sytuacji, która niekorzystnie odbije się na portfelach mieszkańców. Z ustaleń redakcji wynika bowiem, że te właśnie dwa konsorcja (PARTNER Dariusz Apelski Sp. z o.o., PARTNER Sp. z o.o. Sp. K. oraz RDF Sp. z o.o., ; MPK PURE HOME Sp. z o.o.), które złożyły najniższe i mieszczące się w zaplanowanym na ten cel budżecie oferty, otrzymały obecnie informacje, że ich oferty są rażąco zaniżone. Jest to o tyle dziwne, że oferta jednej z tych  firma jest niższa od wyznaczonego budżetu (32 mln 400 tys. zł) tylko o ok. 26 tys. zł a druga o ok. 1,9 mln zł. Trudno więc uznać, że ceny te rażąco odbiegają od ustalonego przez miasto limitu.

Chcą wybrać droższą ofertę?

Być może nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby identyczna sytuacja nie miała miejsca już 2 lata temu. Wówczas władze Legionowa podpisały umowę na odbiór odpadów, na lata 2022-2023, z konsorcjum firm MS-EKO i EKO-MAX. Chociaż konsorcjum to było na 3 miejscu, jeśli chodzi o najkorzystniejsza ofertę. Wtedy także dwie oferty, które były niższe, a więc korzystniejsze dla miasta, zostały odrzucone. Wtedy legionowski ratusz również zarzucał tym firmom, które je przedstawiły, że ich oferty są rażąco niskie.

Z naszych informacji wynika, że tym razem przetargiem na odbiór odpadów z Legionowa może zainteresować się oraz objąć go swoim nadzorem Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz prokuratura. Do tej pory, pomimo zadanych w piątek (29 września) pytań, nie udało się redakcji uzyskać oficjalnych potwierdzeń od tych organów.

Do sprawy będziemy wracać.

Komentarze

14 komentarzy

 1. wojtek odpowiedz

  Wandziu, nasz ratusz się ośmiesza!!!
  Zarzucili rażąco niską cenę także firmie , która dała ofertę prawie równą budżetowi miasta na ten cel (tylko 26 tys. poniżej limitu).
  Wynika z tego, że ustalili sobie budżet na odbiór odpadów, który jest – RAŻĄCO ZANIŻONY – czyli taki , po kttórym nikt nie podejmieie się tego zadania.
  A że pytają MS-EKO, który dał cenę powyżej budżetu miasta czyli za wysoką, to jakiś absurd (bo po co ich w ogóle pytają CZEMU TAK TANIO? – jesli ich oferta jest za droga).

  1. Maciek odpowiedz

   Prośba o wyjaśnienie rażąco niskiej ceny skierowana do Ms-Eko to typowa dupokrytka
   Trochę głupio że pytają o to konsorcjum które dało wyższą cenę niż założony przez nich budżet. Ale jak chcą odrzucić te dwie niższe oferty i podpisac umowę z Ms-eko to ich też od razu pytają. Potem będą mówić, że wystąpili o wyjaśnienia do wszystkich 3 firm i tamte dwie nie potrafiły wyjaśnić takiej ceny więc odrzucili ich oferty. Kolejna oferta była Ms-eko, więc wzięli ją pod uwagę, a w dodatku Ms-eko potrafiło już wcześniej wszystko wyjaśnić ze swojej oferty……

 2. Wanda odpowiedz

  Z artykułów w innych gazetach wynika że badane są wszystkie 3 oferty jeżeli chodzi o cenę. Czyli cała wasza spiskowa teza upada (sic!)

 3. tadek odpowiedz

  Dzięki Panu Prezydentowi Smogorzewskiemu z pewnością wygra najlepsza firma. Te które się nie sprawdziły Pan Prezydent słusznie wyeliminuje z tego przetargu a dzieki przeładowni bedziemy miec mniejsze rachunki za wywóz śmieci. Powinna powstać także sortownianna śmieci i wtedy ceny by były wyraznie nizsze.

  1. kapsel odpowiedz

   hahahahaha 😀

  2. kapsel odpowiedz

   HAHAHAHAHAHA 😀

 4. bogdan odpowiedz

  Nie dostali EKO MAX MS ECO przeładowni, to teraz nasz chce im dać inny prezent tzn. kontrakt na następne dwa lata.
  Niech ktoś to w końcu prześwietli!!!

 5. Marek z Legionowa odpowiedz

  Śmieci zwykle śmierdzą, w naszym mieście też, a przetargi na ich odbieranie również.
  Tutaj promowana jest jedna firma, ta sama co chciała nam zafundować przeładownię na Łajskach. Bardzo dobrze, że przyjrzą się temu odpowiednie organa……….

 6. Mieszkaniec Legionowo odpowiedz

  Oni chcą dac swoim jak wtedy a my znowu za to zapłacimy z naszej kieszeni… żenada Panie Prezydencie…

 7. Dariusz Nowak odpowiedz

  Zapewne w komentarzach po raz kolejny przeczytamy że wzrost cen za wywóz śmieci to wina trolli z III Parceli którzy nie chcieli zgodzić się na powstanie przekrętu pod nazwą “przeładownia”

  1. Rysio odpowiedz

   Dzięki, właśnie to chciałem napisać ale mnie ubiegłeś. To jest oczywiste że jednym z elementów które potencjalnie obniżyłyby cenę za wywóz odpadów byłaby przeładownia akurat w tej lokalizacji.

   1. Dariusz Nowak odpowiedz

    A ja chciałem napisać że tak zwana “przeładowania” praktycznie nie występuje na rynku jako samodzielny byt a element całego łańcucha systemu zagospodarowania odpadów
    Przeładownia to jedynie jeden z elementów wysypiska odpadów i występuje chociażby w pakiecie z sortownią i jako taka nie wpłynie na cenę odbioru odpadów
    Tak że ‘rysiu’ opowiadaj dalej te bajeczki swoim wyznawcom
    Ratusz odrzuca najkorzystniejsze cenowo oferty innych firm aby dosłownie za chwilę etatowy pracownik Referatu Propagandy i Ogłupiania Mieszkańców pisał o ‘potencjalnych” możliwościach obniżenia cen
    Dobre….

    1. Filip odpowiedz

     I ok, nie mam nic przeciwko także tym inwestycjom

     1. Dariusz Nowak

      No proszę znalazł się i “inwestor” Pan i władca który chciałby utworzyć regularne wysypisko śmieci w mieście, 40 metrów od najbliższych zabudowań, przy okazji niszcząc resztę strefy przemysłowej, wielką piekarnię i zakład produkujący słodycze
      Najbardziej pożądaną inwestycją dla 55 tysięcznego miasta staje się budowa wysypiska odpadów i to jeszcze nie gdzieś z dala od zabudowań lecz w samym mieście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *