Legionowo. Publiczno-prywatne milczenie

2015-07-01 2:38:57

Prywatna spółka “Milenium” buduje centrum sportowo-szkoleniowe, na publicznym terenie, przy stadionie miejskim. Władze milczą na temat warunków przekazania działki o powierzchni 3000 m2 w prywatne ręce.

Przypomnijmy: od 2 tygodni usiłujemy uzyskać bliższe informacje nt. inwestycji, która właśnie została rozpoczęta na terenie stadionu miejskiego od strony ul. Parkowej. Inwestorem jest prywatna spółka prowadząca szkoły i przedszkola. Niejasne i budzące wątpliwości są warunki przekazania terenu prywatnej spółce.

Centrum, ale czyje?

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że na działce o pow. 3000 m2 ciągnącej się wzdłuż ul. Parkowej ma powstać 3 kondygnacyjny budynek centrum sportowo-szkoleniowego, a także parking na 20 samochodów. Budynek ma mieć ok. 14 m wysokości, 42 m długości i 12 m szerokości. Jego powierzchnia zabudowy to 622  m2, a powierzchnia użytkowa to 1465 m2 kw. Inwestorem, który wystąpił do starosty o wydanie pozwolenia na budowę było KZB sp. z o.o. czyli należąca w 100% do miasta spółka, będąca jednocześnie zarządcą terenu, na którym znajduje się stadion miejski.

Przepisali na prywatna spółkę

Redakcja uzyskała jednak informację, że pozwolenie to zostało przepisane na spółkę “Milenium”. Jej współwłaścicielem jest Paulina Petrykat-Żmijewska, żona honorowego obywatela miasta, aktora Artura Żmijewskiego. Spółka ta prowadzi już przedszkole, Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II oraz Gimnazjum Językowe w Legionowie. Przyznaje się także do zamiaru budowy centrum sportowo-szkoleniowego przy stadionie. Niejasne są jednak zasady na jakich publiczny teren zostanie przekazany w prywatne ręce tzn. na jak długo, za jakim wynagrodzeniem oraz czy możliwe jest sprzedanie go lub oddanie spółce za symboliczna złotówkę.

Nie chcą ujawnić warunków

Zarówno władze miasta jaki i komunalna spółka KZB od dłuższego czasu unikają odpowiedzi na te pytania zasłaniając się tajemnicą handlową. Odpowiedzi unika także prywatna spółka “Milenium”, ale ona ma do tego prawo, celem jej działania jest osiąganie zysku. Według urzędu miasta, pytania należałoby kierować do KZB – KZB spółka z o.o. jest spółką prawa handlowego, posiadającą własny zarząd i samodzielnie realizującą swoje zadania. Urząd Miasta Legionowo nie wypowiada się w imieniu żadnej spółki – odpowiedziała nam Tamara Mytkowska. kierownik Referatu Komunikacji Społecznej um. w Legionowie. Natomiast KZB po informacje odsyła nas do prywatnego przedsiębiorcy, który nie musi na nie odpowiadać. – Uprzejmie informuję, że decyzja pozwolenia na budowę została przeniesiona na Spółkę Milenium, która zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami jest inwestorem tego przedsięwzięcia. Wszelkie pytania związane z tym projektem proszę kierować bezpośrednio do inwestora – odpowiedział nam w imieniu KZB Halina Kucyk.

Bez odpowiedzi

Nikt, a więc urząd miasta, prezydent miasta czy też należąca do miasta spółka, która użytkuje i zarządza terenem stadionu miejskiego nie chcą udostępnić nam umowy, na podstawie której przekazano  prywatnemu podmiotowi 3000 m2 publicznego terenu. Nie udzielają też odpowiedzi na pytania:

1. Na jakich warunkach publiczny teren został udostępniony spółce Milenium;

2. Czyją własnością będzie, wzniesiony na działce należącej do Gminy Legionowo, budynek centrum sportowo-szkoleniowego;

3. Kto będzie nim zarządzać i kto będzie wykonywać prawa właścicielskie (np. najem pomieszczeń).

KAROL STELMACH

IMG_3472

Podobne artykuły

Komentarze

1 komentarz

  1. Hania odpowiedz

    A na jakiej zasadzie pozwolenie zostało przepisane?
    Toz to czyste złodziejstwo. Kto tu jakie lody kręci i z kim? I dlaczego nie zostało to jeszcze zgłoszone do prokuratury jako podejrzenie łapówkarstwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *