Facebook


LEGIONOWO. Punkt widokowy zamiast KŁADKI?

2021-08-13 6:38:07

Coraz częściej słyszymy opinie, że kładka nad torami kolejowymi w ciągu ulic Parkowej i Wyszyńskiego to całkowity niewypał. Stąd też ciągle pojawiają się nowe pomysły, co z nią zrobić. Są propozycje zburzenia kładki i budowy tunelu, a także pozostawienia jej jako punktu widokowego…


Warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu, przejazd kolejowy przy Parkowej-Wyszyńskiego był główną, na dodatek działającą przez kilkadziesiąt lat, przeprawą przez tory w Legionowie. Dzisiaj docierają do nas sygnały, że coraz więcej osób widzi konieczność przywrócenia w tym miejscu przeprawy z prawdziwego zdarzenia, a więc zarówno dla pieszych i rowerów, jak i dla samochodów.

Tunel nie zastąpił przejazdu

W związku z budową tunelu w ciągu ulic Krakowskiej i Al. Róż, przejazd ten miał zostać zlikwidowany, a w jego miejscu początkowo miało powstać przejście podziemne. Później jednak przejście to „wyleciało” z planów kolei, a władze miasta nie potrafiły wyegzekwować wcześniejszych obietnic kolejarzy. W efekcie przejazd zlikwidowano, a zamiast niego powstał tunel, który jednak nie jest przystosowany dla ruchu pieszego, a jazda rowerem też jest ryzykowna.

Kładka dla pieszych

Niebawem okazało się, że przejście dla pieszych, wózków i rowerów, w miejscu starego przejazdu przy ul. Parkowej, jednak by się przydało. Dlatego przystąpiono do budowy w tym miejscu kładki nad torami. Dla wielu osób jest to bowiem najkrótsza i najbardziej dogodna droga do szkoły czy na cmentarz. Zbudowana kładka początkowo posiadała tylko strome schody oraz kilkudziesięciometrowe pochylnie. Na dodatek pochylni tych nie wyposażono w odpowiednie barierki oraz spowalniacze i dlatego długo nie mogła ona otrzymać pozwolenia na użytkowanie.

Windy na ratunek

W efekcie władze wpadły na pomysł, że jedynym rozwiązaniem jest kolejna inwestycja polegająca na dobudowaniu do kładki wind, które umożliwią pokonywanie jej przez niepełnosprawnych oraz osoby z wózkami. Windy dobudowano wydając chyba ok. 2 mln. zł, jednak nie spowodowało to zwiększenia popularności tej przeprawy. Wiele osób woli z tych wind nie korzystać, bo jak twierdzą, zbyt często się one psują.

Według prezydenta tysiące osób…

Strome chody i bardzo długie pochylnie są natomiast barierą nie do przebycia dla wielu starszych osób. Dlatego kładka, w miejscu starego przejazdu, nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Najczęściej korzystają z niej dzieci i młodzież na rowerach, chociaż teoretycznie (według przepisów) pochylnie nie są przystosowane do jazdy rowerem. Innego zdania jest jednak prezydent, który na propozycję zastąpienia kładki tunelem, odpowiedział, że jest ona bardzo potrzebna, bo korzystają z niej setki, a nawet tysiące mieszkańców. Innego zdania są jednak mieszkańcy najbliższej okolicy. Na skierowane przez nas pytania otrzymaliśmy odpowiedź z ratusza, że nie zlecał on wykonywania pomiarów ruchu na kładce, ani w ciągu doby ani w ciągu miesiąca. Nie wiemy więc skąd prezydent uzyskał informacje, które rozpowszechniał podczas jednej z sesji rady miasta.

Punkt widokowy i miejsce zabaw

Dlatego postanowiliśmy policzyć osoby korzystające codziennie z kładki. Według naszych szacunków, obecnie nie jest ich więcej niż 300 osób dziennie. Na dodatek większość stanowią dzieci oraz młodzież, którzy bawią się zjeżdżając z pochylni.
Kładka stała się też miejscem tradycyjnych spotkań młodzieży. A więc nie można powiedzieć, że nie jest wykorzystywana albo niepotrzebna. Jednak zamiast funkcji komunikacyjnej, coraz częściej pełnio ona rolę jedynego w okolicy punktu widokowego.

PS

Komentarze

6 komentarzy

 1. Darek odpowiedz

  do Antek. Nie dlatego trzeba ja zburzyć, że jest mało przydatna,ale dlatego, że może przeszkadzać i blokować w tym miejscu budowę tunelu. Jeśli da się zrobić tunel obok tej kładki, to niech ona sobie stoi. Dzieci beda miały atrakcję. Ale tunel w tym miejscu jest bardziej potrzebny.

 2. Antek odpowiedz

  Kładka spełnia swoje przeznaczenie
  Zostawcie ja w spokoju….
  Komuś z kasą przeszkadza i chce się wykazać….
  Są ważniejsze inwestycje w mieście niż płatna rozbiórka która kosztuje kupę kasy a moz o to chodzi bo w tej cenie będzie wiele lat eksplatacji

 3. Zdzicho odpowiedz

  DLA MNIE KŁADKA JEST WPORZO.
  Chodzę tam wieczorem wypić z kumplem z drugiej strony torów piwko. spotykamy sie na górze i patrzymy na pociągi. Jest spokój mało ludzi się kręci, nikt nie przeszkadza…

 4. Emil odpowiedz

  Ja też lubię tam wejść i patrzeć z góry na przejeżdżające pociągi

  1. Daro odpowiedz

   I tylko dlatego że lubisz popatrzeć z góry na przejeżdżające pociągi trzeba było wydać kilka milionów na kładkę i dodatkowe wyposażenie w windy
   Bardzo droga fanaberia, osób które przechodzą na drugą stronę faktycznie jest dramatycznie mało, podziemne przejście sprawdziłoby się o wiele lepiej

 5. Legionista odpowiedz

  Tam spokojnie można wydrążyć mały tunel dla ruchu lokalnego. Nad takim tunelem na trasie W-Z stoją budynki biurowe. Więc gadanie że jest kładka i nie może być tunelu to tylko gadanie no chyba że to gadanie wynika z tego np. że ktoś w okolicy mieszka któremu nie zależy bardzo na tym tunelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *