LEGIONOWO. PWK edukuje młodzież

2015-11-28 9:16:19

Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne “Legionowo” Sp. z o.o. rozpoczęło akcję edukacyjną dla młodzieży szkolnej. Jej celem jest poszerzenie wiedzy na temat wody oraz jej znaczenia dla życia i zdrowia człowieka, a także prezentacja procesu uzdatniania wody, która trafia do legionowskich wodociągów.

 

W celu zwiększenia świadomości zdrowotnej oraz ekologicznej legionowskie przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne rozpoczęło wielką akcję edukacyjną. Przez niecały miesiąc od 18 listopada br. do połowy grudnia br. kilkuset uczniów z Zespołu Szkół w Legionowie przy ulicy Zegrzyńskiej odwiedzi Stację Uzdatniania Wody “Piaski” (SUW “Piaski”).

Do czego potrzebna jest woda?

Pracownicy PWK opowiedzą między innymi o tym do czego potrzebna jest woda, skąd można skąd można ją czerpać, a także po co i w jaki sposób należy ją oszczędzać. Dzieci i młodzież będzie mogła również obejrzeć wszystkie obiekty tworzące stację uzdatniania wody “Piaski” oraz urządzenia, dzięki którym do kranów w ich domach może trafiać woda bardzo dobrej jakości. Woda ta w przeciwieństwie do wody dostarczanej do wielu innych miast w Polsce nie jest czerpana z pod dna rzeki, ale pochodzi ze studni głębinowych. Dlatego wymaga ona tylko nieznacznego uzdatniania. Jednak PWK używa do tego celu urządzeń najwyższej światowej klasy.

Droga do kranu

Uczniowie będą mogli obejrzeć  między innymi studnie głębinowe oraz zbiorniki rezerwowe, w których gromadzona jest czysta woda. Obejrzą także cały proces pozyskiwania wody od studni głębinowych, poprzez urządzenia do odmanganiania, aeratory czyli urządzenia napowietrzające, urządzenia usuwające nadmiar żelaza i manganu, stanowiska gdzie dodawane są substancje usuwające szkodliwe bakterie, do zbiorników wody czystej, a następnie do stacji pomp, dzięki którym woda poprzez sieć wodociągową trafia do zbiorowych i indywidualnych odbiorców, w tym do domowych kranów.

Doświadczenia z wodą

Jedną z atrakcji edukacyjnej wycieczki  będą doświadczenia chemiczne związane z wodą, dzięki którym uczniowie będą mogli dowiedzieć się więcej o jej  fizyczno-chemicznych właściwościach. Zapewne niebawem inne szkoły również wyrażą zainteresowanie odwiedzinami w obiektach eksploatowanych przez PWK “Legionowo”.

WD

Zdjęcia: PWK Legionowo

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *