Facebook


LEGIONOWO. Reaktywacja młodzieżowej Rady Miasta

2015-08-08 7:13:12

Trwają intensywne prace nad reaktywacją Młodzieżowej Rady Miasta Legionowo. Po spotkaniach w 10 szkołach i trzech spotkaniach zespołu pracującego nad przywróceniem tego ciała doradczego do życia, podczas sierpniowej sesji „dorosłej” Rady Miasta zostanie wybrany koordynator, który będzie pracował z młodzieżą.

Reaktywacją młodzieżowej Rady Miasta zajął się radny Przemysław Cichocki, który spotkał się z przedstawicielami samorządów szkolnych i młodzieży w 10 szkołach. Na tych spotkaniach pytał gimnazjalistów i licealistów,  czy byliby zainteresowani pracą w młodzieżowym odpowiedniku ciała uchwałodawczego miasta, jak wyobrażają sobie taką pracę i jakie mają pomysły. – Ważne jest to, żeby młodzi ludzie mogli rozwijać się za pośrednictwem Młodzieżowej Rady Miasta, która będzie mogła inicjować różne przedsięwzięcia i wydarzenia w naszym mieście, a także wspierać pomysłami „starszą” Radę. To przecież młodzi ludzie najlepiej znają problemy dnia codziennego swoich rówieśników i liczę na to, że zaproponują rozwiązania, które będą służyły wszystkim młodym mieszkańcom naszego miasta – powiedział Przemysław Cichocki. Radny jest pozytywnie zaskoczony tym, że młodzi ludzie chcą angażować się w życie społeczne Legionowa.

Wypracowano propozycje

W zespole pracującym nad zmianą statutu Młodzieżowej Rady Miasta jest 5 radnych. Znajdują się w nim Marta Bogucka – Frańczak, Paweł Głażewski, Leszek Smuniewski, Adam Aksmit, oraz Przemysław Cichocki. Oprócz nich w spotkaniach biorą udział zastępca prezydenta Piotr Zadrożny, oraz pracownik Biura Rady Miasta i Informacji Publicznej. Dotychczas wypracowano propozycję wydłużenia kadencji młodych radnych do 2 lat, ograniczenia członków do szkoły ponadgimnazjalnej i trzecich klas gimnazjów, oraz zaproponowano by w Radzie mogli zasiadać także mieszkańcy Legionowa uczący się w szkołach poza miastem, jak i uczniowie legionowskich szkół mieszkający poza Legionowem. Ważne, by byli oni związani z Legionowem.

25 młodzieżowych radnych

Kolejnym krokiem do reaktywacji Młodzieżowej Rady Miasta będzie spotkanie zespołu, omówienie statutu podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu i w końcu wybranie koordynatora podczas sesji Rady Miasta Legionowo. Nowy koordynator spotka się z zainteresowanymi pracą w radzie, którzy będą mogli zaprezentować swoje pomysły, a może także przedstawić list referencyjny. Spośród chętnych wybranych zostanie maksymalnie 25 legionowskich „młodzieżowych” radnych.

Oprac. DB

Zdjęcie: UM Legionowo

Podobne artykuły

Komentarze

1 komentarz

  1. Daniel odpowiedz

    Rozumiem zapis młodzież mieszkająca w Legionowie a uczęszczająca do szkół poza Legionowem ale co do rady mają uczniowie mieszkający w innych miejscowościach a uczęszczający tylko do szkół w Legionowie.
    To się wyklucza – a może redaktor się pomylił i chodzi o młodzieżową radę powiatu?
    Przecież młodzieżowa rada miasta ma być odpowiednikiem rady dorosłych, czyż tam nie ma warunku że członkiem rady musi być mieszkaniec miasta, nieważne gdzie pracuje? Tutaj powinno być tak samo, nie ważne gdzie chodzisz do szkoły, ważne gdzie mieszkasz. Czy to w porządku, że młodzież z Wieliszewa lub Serocka będzie decydować za młodzież z Legionowa? Czy w Legionowie nie mamy inteligentnej młodzieży?
    A może członkowie rady są już wybrani a niektórzy z nich nie mieszkają w Legionowie? O co chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *