LEGIONOWO. Referendum – 26 marca

2017-02-16 10:50:09

Referendum ws. przyłączenia Gminy Legionowo do aglomeracji warszawskiej odbędzie się 26 marca br. – taką uchwałę podjęła rada miasta Legionowo. Do jego ważności potrzebny jest udział 30 proc. uprawnionych do głosowania. Gdyby jednak nawet udało się osiągnąć taką frekwencję i tak nie będzie ono wiążące.

W środę 8 lutego odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Legionowo. Radni debatowali na temat zgłoszonego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu ustawy o ustroju Miasta Stołecznego Warszawy, które miałoby się stać metropolitalną jednostką samorządu. W jej skład miałyby wejść 33 gminy w tym Legionowo.

Chociaż do Sejmu wpłynął tylko projekt ustawy, który nie zawiera żadnych szczegółów, a ponadto ma być poddany gruntownym modyfikacjom, przedstawiciele gminnych władz podnieśli już wielkie larum. Najwyraźniej nie chcą oni jakichkolwiek zmian w samorządzie, bo nie chcieli poczekać na ostateczny kształt projektu. Choć skuteczność takiego referendum jest mocno wątpliwa, to legionowscy radni w ślad za radnymi z Warszawy zdecydowali się na jego przeprowadzenie. Ostatecznie za rozpisaniem referendum opowiedziało się 21 legionowskich radnych z 22 obecnych. Przeciwko tej uchwale był tylko radny Andrzej Kalinowski, który dowodził, iż jest ono zdecydowanie przedwczesne.

Referendum ws. przyłączenia Gminy Legionowo do aglomeracji warszawskiej odbędzie się 26 marca br. Do jego ważności potrzebny jest udział 30 proc. uprawnionych do głosowania. Gdyby jednak nawet udało się osiągnąć taką frekwencję i tak nie będzie ono wiążące dla Sejmu, który ustawą wprowadzi planowane zmiany.

REFERENDUM WAŻNE TERMINY

Do 24 lutego można zgłaszać do Rady Miasta Legionowo kandydatów na członków Miejskiej Komisji ds. Referendum w Legionowie. Natomiast do 3 marca br. można zgłaszać do Miejskiej Komisji kandydatów na członków obwodowych komisji ds. referendum.

Wraz z uchwałą w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego objęcia Gminy Miejskiej Legionowo przez miasto stołeczne Warszawę, w związku z zamiarem utworzenia metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego, ustalony został termin referendum, pytanie referendalne oraz kalendarz referendalny.

Referendum ma się odbyć w niedzielę 26 maca 2017 r.
Pytanie referendalne będzie następujące:
„Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”

KALENDARZ REFERENDALNY

Do dnia 24 lutego br. prezydent ma podać do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia oraz w BIP informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji referendalnych.

Do 24 lutego można zgłaszać do Rady Miasta Legionowo kandydatów na członków Miejskiej Komisji ds. Referendum w Legionowie.

Do 3 marca br. można zgłaszać do Miejskiej Komisji ds. referendum w Legionowie kandydatów na członków obwodowych komisji ds. referendum.

Do 5 marca br. uprawnione osoby do udziału w głosowaniu mogą zgłaszać Prezydentowi Miasta Legionowo zamiar głosowania korespondencyjnego, w tym przy użyciu nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille a.

Do 24 marca do godz. 24.00 może być prowadzona kampania referendalna.

26 marca 2017 r. referendum

KK

Komentarze

2 komentarze

  1. Czesiek odpowiedz

    To w ogóle Romek S. namawiał wójtów z innych miejscowości żeby podejmowali uchwały krytykujące aglomerację i robili referenda. Widać, że on ma najwięcej do stracenia i trzęsie portkami…. 😉 czesiek co?

  2. Miro odpowiedz

    rada Miasta podjęła uchwałę, za zgodą Romana, ponieważ to na jego wniosek zwołano posiedzenie, a w porządku obrad nie było takiej uchwały. Składy komisji zatwierdza Rada Miasta i znowu ci sami w komisjach, ale niewiele to pomoże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *