LEGIONOWO. Referendum w sprawie przyłączenia Legionowa do Warszawy

2017-02-07 3:24:51

 

Działające w opozycji do legionowskich władz i prezydenta SMOGa, Stowarzyszenie Nasze Miasto Nasze Sprawy chcę aby w sprawie przyłączenia Legionowa do Warszawy odbyło sie referendum. Jak zauważa prezez Stowarzyszenia, Bogdan Kiełbasiński cały problem z przyłączeniem Legionowa do Warszawy wynika z trwającej od wielu lat walki o wpływy w Stolicy. W zwiazku z tym w swoim imieniu, na facebooku wydał specjalne oświadczenie.

CHCEMY REFERENDUM! POLITYCY NIE DECYDUJCIE ZA NAS!

19118_18756

W poniedziałek (30.01.br.) grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Projekt zakłada, że Warszawa stanie się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, do której włączone zostaną 32 sąsiednie gminy. Szybka ścieżka legislacyjna tego projektu wpisana w kalendarz wyborczy, to droga „na skróty”, mająca przynieść PiS sukces wyborczy w Warszawie, będącej dotychczas twierdzą Platformy Obywatelskiej. Proponowany nowy podział administracyjny nie jest wynikiem przemyślanej strategii rozwoju regionu, to efekt toczącej się od lat „wojny” dwóch największych partii politycznych. Górę biorą doraźne interesy partyjne, nikt nie pyta mieszkańców gmin i powiatów o zdanie, nie przeprowadzono akcji informacyjnej, pogłębiając w ten sposób chaos. W miejsce poważnej debaty na temat proponowanych zmian i ich skutków wprowadzenia ustawy, z jednej strony mamy zapewnienia, że mieszkańcy włączanych do metropolii gmin zyskają na tym rozwiązaniu, gminy zachowają dotychczasową samodzielność, a komunikacja będzie tańsza i lepsza. Z drugiej strony lament opozycji, która obawia się utraty ostatnich bastionów władzy w lokalnym samorządzie. Chciałbym wierzyć, że jest inaczej, ale słuchając tych dramatycznych wystąpień, mam wrażenie, że chodzi o sztuczne podgrzewanie atmosfery. Włączenie Legionowa do metropolii warszawskiej, to oddanie części kompetencji lokalnego samorządu, tym samym ograniczenie jego niezależności. To nam się nie podoba. Od 20 lat nasze Stowarzyszenie działa na rzecz rozwoju samorządności i samodzielności w podejmowaniu decyzji ważnych dla lokalnej społeczności. Uważamy, że aktualny podział administracyjny powiatów i gmin przyległych do Warszawy sprawdził się. Jeżeli partia rządząca ma inne zdanie to chcielibyśmy wiedzieć, czy mieszkańcom Legionowa i powiatu legionowskiego będzie się żyło lepiej, czy też będziemy „na łasce” warszawskich urzędników. Dlatego żądamy od polityków rzeczowej dyskusji na temat korzyści i zagrożeń oraz udziału w niej mieszkańców, którzy ostateczną decyzję powinni podjąć głosując w referendum. Jest to jedyna droga i możliwość wprowadzenia tak poważnych zmian. Politycy, nie decydujcie za nas!

Bogdan Kiełbasiński

Prezes Legionowskiego Stowarzyszenia Promocji Samorządności

NASZE MIASTO NASZE SPRAWY

Komentarze

5 komentarzy

 1. Mieszkaniec odpowiedz

  Żałośni to są hejterzy z legionowskiego ratusza, którzy na wszelkich forach sieją prymitywną propagandę.
  Czy warto to robić w obronie kombinatorów i złodziei wykorzystujących stanowiska publiczne?
  Sama sobie odpowiedz “Angeliko” !!!!

 2. Angelika odpowiedz

  1. Lokalne referendum jest ważne, gdy weźmie w nim udział ponad 30% uprawnionych do głosowania.
  2. NMNS nie jest inicjatorem referendum, nawet nie ma takich uprawnień, ale owszem, podpisują się pod wieloma działaniami, które nie są ich inicjatywą. Obudzili się tydzień po czasie. Żałosne.

 3. Zerwikaptur odpowiedz

  Pójdzie jak zwykle mniej niż 50% i po referendum… szkoda czasu i pieniedzy… a PIS już się z tego śmieje…hahahaa

  1. Daro odpowiedz

   Widocznie mamy tak “zaangażowanych” mieszkańców którym nie chce się ruszyć 4 liter aby oddać swój głos, a którzy liczą że ktoś przyjdzie i zrobi porządek za nich

 4. Jola odpowiedz

  To zapłaćcie za to referendum. Miasto zadłużone, a wy się bawić chcecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *