LEGIONOWO. Rewizyjna – niezgodnie z prawem

2018-02-16 4:59:58

Komisja Rewizyjna Rady Miasta działa niezgodnie z prawem. W składzie nie ma przedstawicieli wszystkich klubów radnych, a wniosek o zasięgnięcie opinii zewnętrznej kancelarii prawnej był podjęty bez wymaganej zgody Rady Miasta


Klub radnych Nasze Legionowo pomimo ustawowego obowiązku nie ma swojego przedstawiciela w komisji. Natomiast do powołania biegłych, ekspertów przez komisję wymagana jest zgoda Rady Miasta, której wbrew zapisom Statutu Gminy nie udzielono.

Wadliwy skład?

Komisję Rewizyjną rady Miasta tworzą tylko przedstawiciele klubu radnych Porozumienie Prezydenckie (radni: Zieliński, Woźniak i Aksamit) oraz radny Głażewski. Ustawa o samorządzie gminnym i Statut gminy jednoznacznie wskazują, że w skład tej komisji rady powinni wchodzić przedstawiciele wszystkich klubów. Nie ma w niej, pomimo ustawowego obowiązku przedstawicieli klubu Nasze Legionowo (radni: Błaszkowski, Ulkie i Lewandowski). Tym samym wobec nie spełniania ustawowych przesłanek co do składu komisji można mieć wątpliwości, co do skuteczności jej działania.

Czy jest zgoda Rady?

Dwa z trzech wniosków przyjętych na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej dotyczyły opinii prawników, jeden radcy prawnego urzędu a drugi zewnętrznej kancelarii. Natomiast zgodę na powołanie przez Komisje Rewizyjną ekspertów, biegłych itp. musi wydać Rada Miasta. Wynika to wprost ze Statutu gminy. Takiej zgody jak dotychczas Rada Miasta komisji nie udzieliła. Jest to o tyle ciekawe, że taki sam wniosek o opinię niezależnej zewnętrznej kancelarii ws. wygaszania mandatu Smogorzewskiemu zgłosił na posiedzeniu Rady Miasta w dniu 31.01.2018 r. radny Grabowski. Jego wniosek przepadł, został przegłosowany i odrzucony.

Kancelarię i tak wybierze Smogorzewski

Do wydania opinii prawnej ws. prowadzenia przez prezydenta zakazanej działalności gospodarczej, co jest przedmiotem wniosku o wygaszenie mandatu Komisja Rewizyjna przyjęła wniosek radnej Wożniak o powołanie zewnętrznej kancelarii prawnej. Kancelarię i tak wybierze sam Smogorzewski, przy pomocy podległego mu aparatu urzędniczego. Ciekawe jakie będą kryteria wyboru, czy zostanie rozpisany przetarg, zapytanie ofertowe czy „zewnętrzną” kancelarię wskaże sam Smogorzewski. A jak wiadomo „ kto płaci ten wymaga”.

Jacek Jankowski

Komentarze

3 komentarze

 1. 123 odpowiedz

  i bardzo dobrze…chcesz być mądrzejszy od prezydenta, to kandyduj…bravo Romek

  1. Marek odpowiedz

   Jak ja lubie teksty typu “to zostan prezydentem i zrob”… Smogorzewski ma w lapach lokalne brukowce, z Miejscowa na czele, spoldzielcza TV, armie urzednikow, przedsiebiorcow, fundacji, stowarzyszen itp itd ktore karmi pieniedzmi z podatkow wszystkich, a te robia co moga, by byl wybierany, wiec nie chrzan, jak to kazdy moze sobie zostac prezydentem. Pokonanie Smogorzewskiego w wyborach to nie jest kwestia kompetencji, pomyslow, zaradnosci… to jest kwestia kasy i ukladow!

 2. Margo odpowiedz

  Powodem tych błędów jest sposób traktowania komisji i radnych przez prezydenta. On nie przejmuje się takimi drobnymi błędami, a radni mają robić to czego on wymaga. Dlatego komisja ma stwierdzić, że Roman jest czysty jak dziewica orleańska i żadnej działalności gospodarczej nie prowadzi. I na pewno tak stwierdzi…. A drobne prawne błędy nie mają znaczenia !!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *