LEGIONOWO. Rusza budowa oprotestowanego bloku

2016-03-03 6:59:30

W czwartek 3 marca miasto podpisało umowę na wykonanie budynku wielorodzinnego, który powstanie na oprotestowanym przez mieszkańców terenie w centrum osiedla Piaski. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Rodex Sp. z o.o., które za 8,5 mln zł zobowiązało się w ciągu roku zrealizować inwestycję.

Budynek będzie miał cztery kondygnacje naziemne z 30 lokalami i 45 miejscami w garażu podziemnym. Znajdzie się w nim 6 mieszkań jednopokojowych, 12 dwupokojowych, 9 trzypokojowych i 3 czteropokojowe. Według warunków przetargu wykonawca ma zrealizować roboty budowlane w terminie 12 miesięcy od wprowadzenia na budowę i zapewnia 5 lat gwarancji.

Miasto deweloperem
Jak zapewniają władze ratusza, w budynku będzie mieściło się trzyoddziałowe przedszkole, które pomieści około 60 dzieci oraz przychodnia zdrowia z 6 gabinetami. Znajdzie się również miejsce, w którym będą mogły spotykać się osiedlowe kluby m. in. seniorów. Warto również dodać, że wybudowane mieszkania nie będą komunalne, ani socjalne. Miasto ma zamiar te mieszkania sprzedawać w drodze przetargu. To ewenement, gdyż wychodzi na to, że Urząd Miasta w Legionowie przejmuje zadania firm deweloperskich. Budzi to kontrowersje, gdyż gminy zgodnie z obowiązującym prawem nie mogą na budowanych mieszkaniach zarabiać. Kolejna wątpliwość, to, kto stanie się nabywcą nowych mieszkań w samym sercu os. Piaski i kto na ich wykupie, de facto zarobi poprzez np. późniejszy wynajem lub odsprzedaż mieszkań? Wielu mieszkańców wprost wyraża swe obawy, że wyłącznie wysoko postawieni urzędnicy na tym skorzystają.

Budują mimo protestów
W tym miejscu należy przypomnieć, iż Komitet Protestacyjny Mieszkańców Wspólnot Mieszkaniowych Zegrzyńska 31, 37 oraz 55 przez wiele miesięcy sprzeciwiał się budowie bloku na popularnie nazywanym „klepisku”. Protestujący chcieli, aby zgodnie z pierwotnymi planami powstała tam wyłącznie infrastruktura osiedlowa tzn. przychodnia lekarska, żłobek, klub seniora, klub młodzieżowy, boiska, park rekreacyjny oraz nowe parkingi dla samochodów. Urzędnicy jednak ich nie posłuchali. Ponadto w połowie grudnia ubiegłego roku prywatna firma deweloperska wykupiła za 2 mln zł od Agencji Mienia Wojskowego sąsiednią działkę przy ul. Zegrzyńskiej, gdzie stoją obecnie „blaszaki”. Zatem możliwe, że już wkrótce mieszkańcy pobliskich bloków będą obserwowali równoległe budowy dwóch apartamentowców. Tym samym w samym środku os. Piaski w niedługim czasie staną dwie nowe „plomby”.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

3 komentarze

 1. AGNIESZKA odpowiedz

  Nie ma co porównywać cen poprzednio budowanych bloków przy Suwalnej przez miasto, bo było to już parę lat temu i pierwszy z bloków był oddawany z białym montażem, podłogami, glazurą, a drugi już w stanie developerskim. Inna na pewno też była cena działki, bo tamte bloki powstały w dużo mniej atrakcyjnym miejscu i z tego co pamiętam to nawet w tym drugim bloku nie było chętnych na duże mieszkania.

 2. Zenon Pierwszy odpowiedz

  Ciekawe czy mieszkańcy zablokują tę budowę?
  Inaczej nie będą mieli gdzie parkować ani też szans na park teren rekreacyjny, boiska itp.

 3. Tadeusz odpowiedz

  Ciekawi mnie jaka będzie cena za metr mieszkania? Ma ktoś informacje jakie ceny miały wcześniej sprzedawane mieszkania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *