LEGIONOWO. Rusza przebudowa DK61 – już w sierpniu

2018-05-28 4:41:57

W połowie sierpnia br. rozpocznie się przebudowa Drogi Krajowej 61. Pierwsza w kolejności planowana jest przebudowa „nitki” w kierunku Warszawy. Niestety nie powstanie żadna kładka, zapewniająca bezkolizyjne przejście dla mieszkańców


15 maja 2018 r. odbyło się posiedzenie komisji rozwoju miasta, którego głównym tematem była przebudowa drogi krajowej nr 61 na odcinku od legionowskiego wiaduktu do rejonu skrzyżowania z ul. Wolską.

Mieszkańcy nie są obojętni

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawcy firmy Skanska, radni i licznie przybyli naszego miasta a szczególnie mieszkańcy Osiedla Piaski. Spotkanie to pokazało, iż to mieszkańcy osiedla Piaski oraz ulicy Zegrzyńskiej są najbardziej zainteresowani w tym aby przebudowa tej drogi została jak najszybciej zakończona. Ich aktywny udział oraz merytoryczna dyskusja pozwoliła przynajmniej częściowo rozwiać wątpliwości związane z tą przebudową. Szkoda tylko, iż takie dyskusje nie odbywały się przed rozpoczęciem inwestycji. Być może pewne rzeczy udałoby się zaplanować lepiej. Wymiana poglądów pozwoliła poznać harmonogram i zakres prac, a także oczekiwania mieszkańców. Inwestycja ta będzie kosztować ponad 45 milionów złotych i zostanie zrealizowana jak zapowiada inwestor w ciągu 24 miesięcy.

Kładki jednak nie będzie

Pracę związane z przebudową powinny rozpocząć się w sierpniu 2018 r. i zakończyć w sierpniu 2020 roku. Budowana trasa będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Łączna długość przebudowywanej drogi to ok. 1,8 km. Inwestycja obejmuje budowę drogi, skrzyżowań, dróg dojazdowych, chodników i ścieżek rowerowych. Zostaną również wybudowane zatoki autobusowe oraz co najważniejsze przejścia dla pieszych. Niestety nie zostanie wybudowana tak szumnie zapowiadana kładka nad przebudowywaną drogą, która miała połączyć osiedle Piaski z ulicą Długą prowadzącą do kościoła. W jej miejsce na wysokości ulicy Tatrzańskiej powstanie przejście z sygnalizacją świetlną. Główne przejścia na przebudowywanym odcinku drogi znajdą się na wysokości ulicy Strużańskiej, oraz przy ulicy Piaskowej i Wolskiej. Wszystkie zostaną wyposażone w sygnalizację świetlną.

Zjazd w Sybiraków

Na wyznaczonych odcinkach zostaną również zamontowane ekrany dźwiękochłonne. Najważniejszym węzłem komunikacyjnym tej drogi będzie skrzyżowanie ulicy Zegrzyńskiej, Strużańskiej i Sybiraków. O ile w układzie komunikacyjnym ulicy Strużańskiej nic się nie zmieni, to wjazdy w ulicę Sybiraków na legionowskich Piaskach ulegną całkowitej przebudowie. Jadąc od Warszawy mieszkańcy osiedla Piaski będą na wysokości ulicy Strużańskiej skręcać w lewo w nowo wybudowany łącznik z ulicą Sybiraków. Łącznik ten umożliwi nam również wyjazd w kierunku Warszawy i Zegrza. Poruszając się od strony Zegrza będziemy mogli skręcić tak jak obecnie w ulicę Sybiraków, która jednak na odcinku przylegającym do bazarku na Piaskach będzie drogą jednokierunkową. Jak obiecuje inwestor w trakcie budowy ruch na drodze DK 61 odbywał się będzie bez większych zakłóceń.

Najpierw w kierunku Warszawy

W pierwszej kolejności zostanie wybudowana nowa jezdnia w kierunku Warszawy. Po jej wybudowaniu, zostanie na nią skierowany ruch samochodowy. Wówczas wykonawca przystąpi do przebudowy obecnie użytkowanej jezdni. Według zapewnień wykonawcy, drogi osiedlowe nie będą wykorzystywane do zastępczej obsługi ruchu kołowego. Jedynie na czas podłączenia remontowanego odcinka drogi, do istniejącego układu komunikacyjnego wystąpi konieczność zorganizowania objazdów. Podczas budowy ma zostać zapewniony dojazd do wszystkich działek sąsiadujących z pasem drogowym. Szkoda tylko, że na remont następnego odcinka tej drogi będziemy musieli poczekać znowu kilka lat. Biorąc aktywny udział w tym posiedzeniu komisji, mieszkańcy Legionowa po raz kolejny udowodnili, iż sprawy rozwoju Legionowa są im niezmiernie bliskie.

Mirosław Grabowski
Radny Rady Miasta

Komentarze

10 komentarzy

 1. Wkurzony odpowiedz

  Piszą że w Śerpniu ale którego roku 👎👎👎

 2. Wkurzony odpowiedz

  Po co obiecać a potem bzdury wypisywać.

 3. Legionowiak odpowiedz

  No to mamy … wrzesień! No i co kto to nas Legionowian okłamał?

  1. Monika odpowiedz

   Już 2 października i klops. Pewnie w mrozy zaczną.

  2. Wkur***ny odpowiedz

   Smogorzewski, co 4 lata od lat 16.

   1. iu odpowiedz

    Gdik a nie gmina odpowiada za dk 61

 4. Wkurzony odpowiedz

  Może ktoś powie Sierpień którego roku 👺👺👺

 5. Wkurzony odpowiedz

  Mamy już Śerpień i wychodzi na to że były to tylko cwane obiecanki. WSTYD.

 6. Mirek odpowiedz

  Chciałby aby wszyscy mieszkańcy Legionowa traktowani byli jak partnerzy do rozmowy a nie tylko płatnicy podatku. Konsultacje powinny być tak organizowane aby każdy mógł wziąć w nich udział. Informacja powinna być przekazana z wyprzedzeniem i w godzinach dostępnych dla większości mieszkańców, którzy z racji swojej pracy w Warszawie wracają do Legionowa późnym popołudniem. To nie pierwsze konsultacje które tak przeprowadzono. Może przynajmniej po interwencjach, te dotyczące przepraw przez tory zostaną prawidłowo przeprowadzone.

 7. Luk_Kal odpowiedz

  “Szkoda tylko, iż takie dyskusje nie odbywały się przed rozpoczęciem inwestycji. Być może pewne rzeczy udałoby się zaplanować lepiej.” Ależ Panie Mirosławie odbyła się taka, tyle że informacja o niej została opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej miasta Legionowa. Tylko co mają powiedzieć emeryci, mieszkańcy os. Piaski oraz ul. Zegrzyńskiej posiadający telefon dla seniora bez dostępu internetu. No cóż postęp zbiera żniwo ależ nie ! Ich dzieci, wnuczkowie wzięli sprawę w swoje ręce, zawieźli podanie z podpisami ulicy Zegrzyńskiej do Warszawy, w którym wyrazili właśnie obawy z przedzieleniem tej części Legionowa na pół. Podanie odrzucone, coż za niespodzianka ! W siedzibie inwestora na ul. Mińskiej odpowiedź była jasna, jeżeli nie jesteśmy osobami wpływowymi to nic z tego a jeżeli mamy pieniążki to możemy sobie zasponsorować takie zmiany wtedy oni bardzo chętnie. Pani urzędnik powiedziała że możemy posadzić sobie kwiatki pod ekranami i też będzie pięknie. Na cytat Pana o planowaniu przed taką inwestycją, pani w GDDKiA przytoczyła przykład wiaduktu, nie ważne że nielegalnie, jeździ to niech się cieszy. Urząd w Legionowie też nie lepszy, to nie ich inwestycja i tyle. Na podsumowanie okazuję się że Pan Błaszczak też nie jest dość wpływową osobą albo za mało się postarał 🙁 Zapewne miał dobre chęci i chce w to wierzyć ale wszyło jak zawsze…… Skoro on nie dał rady to kto ? Pozdrawiam i życzę determinacji w walce z machiną administracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *